Skoro každý kadeřník vás bude od domácího barvení zrazovat. Je to podobná mantra, jako když vás bude zaklínat, pokud si dovolíte flirt s šamponem a maskou z obyčejné drogerie. Jistě to experti dělají i z toho důvodu, že by jinak sami neměli práci, pokud bychom vlasovou péči zvládli sami. Jistí zákazníci jim ovšem i kvůli domácímu barvení přibývají. Není výjimkou, že do salonu dorazí klienti (ano, obou pohlaví) s rozčepýřenými, spálenými i vypadanými vlasy a prosí, ať vlasový mág dokáže kouzla. Kadeřníci proto preventivně radí, ať neriskujete, když nevíte, jak s péčí zacházet. Je však potřeba si něco zjistit. A blond, zejména platina, je náročná disciplína.  

Zdroj: Youtube

Jakou blond barvu vlasů vybrat?

Snad každý, kdo má nebo měl vlasy barvené na blond a zkoušel to doma, zažil ten pocit. Přijdete do drogerie, podíváte se na obrázek tónu na krabičce barvy a jasně si představíte, že přesně tak bude vypadat váš účes. I když víte, že na tmavší vlasy kolorit chytá hůře, vzniknou oranžové nebo kuřátkové odstíny, dokonce s tím máte i zkušenost. Člověk tomu pocitu rád podlehne znovu. Asi proto, že to bude bez práce. Jestli se rozhodnete pro skutečně světlou baru, od začátku počítejte s tím, že si musíte pořídit odbarvovač, nemáte-li opravdu světlé přírodní vlasy.

Příprava na barvení blond vlasů

Peroxidy vlasové vlákno extrémně vysušují, takže doporučujeme opravdu kvalitní péči nejen po barvení, ale i před. Spousta kadeřníků sice kroutí hlavou nad různými olejovými zábaly, někdy to však není na škodu, protože se do vlasu napumpuje hydratace. Stejně tak si můžete dopřávat zábaly z masek, které běžně užíváte. Naneste masku na vlasy, zahřejte ručník a nechte vlasy alespoň půl hodiny regenerovat. Pokud máte přesušené vlasy a ještě je bez právě předchozí péče zatížíte odbarvovačem, dostat je do formy bude obtížnější.   

Je kokosový olej zázrak?

Poslední roky je kokosový olej hodně adorovaný, někteří jej zase nedoporučují, protože relativně zdravým vlasům spíš škodí, jelikož neumožní vodě (ta je prospěšnější) dostat se do struktury. Pokud se zaměříme na jeho roli u barvení blond odstínů, tak jednak olej vytvoří jakousi ochrannou bariéru před chemikáliemi z barvy. A umí lehce podpořit studené odstíny, čímž se vyhnete přehnaně žlutým pigmentům. 

Barvy pro profesionály si můžete pořídit i vy, ale...

Pojďme již na samotné barvení. Odbarvovače a klasické barvy seženete samozřejmě v drogerii. Většinou však platí, že profesionální přípravky, kterými vás barví kadeřník, jsou kvalitnější, protože inovace a lepší složení se aplikují nejprve v produktech právě pro profíky. Můžete se k takovým barvám dostat také? Ano, jen to může mít háček. Některé společnosti, jež prodávají profesionální potřeby pro kadeřníky, nebudou mít problém vám prodat třeba šampon, u barvy ale budou po vás požadovat živnostenský list. Existují však parfumerie, kde si barvu zakoupíte v pohodě, jen po vás nejspíš budou chtít odsouhlasit, že jste si vědomi koupě profesionálního výrobku. Kdo má dobré vztahy s kadeřníkem, může si profi barvu pořídit i přes něj.

Čtěte a dobře měřte

Co je pro vás důležité? Čtěte návody. Míchaní barev je chemie a profi zboží nebudete mít naservírované v přesném poměru jako v krabičkách z drogerie. I z tohoto důvodu se prodejci kryjí třeba oním souhlasem, že jste si vědomi koupě profesionálního výrobku. Není to ale žádná velká věda. Stačí vám váha, abyste si dobře odměřili mililitry. Nebo můžete mít kliku a narazíte na firmy, jež nabízí zvlášť vyvíječ a zvlášť barvu o stejném objemu, přičemž míchání je v poměru 1:1. Paleta odstínů barev je u profi výrobků větší, takže si snáze vyberete odstín přesně pro vás. 

Proč jsou důležité odbarvovače?

Ještě se zastavíme u odbarvovačů. Někdo se jich bojí, protože má pocit, že když udělá menší chybku, spálí si vlasy. Proto si udělejte test a na prameni si vyzkoušejte celý postup nánosu barvy, jak jej posléze provedete. To znamená nanést barvu na odrosty, celou délku a vyčkat dle doporučené doby působení. I ta je mimochodem důležitá. Dodržujte pokyny výrobce. Někdo například smyje barvu dříve, protože bude rychle světlá, ale přitom se ještě nezapracují všechny pigmenty, takže kolorit může být i žlutý. Odbarvovač připraví čistou a rovnoměrnou plochu pro barvení blond odstínem, který se tak uchytí ve skutečném koloritu, jako je ve vzorníku. Je to jako v malování, světlou barvou tu tmavou nezakryjete, proto se i vlasy musí odbarvit.

Fialoví a modří krotitelé žlutých odstínů

I když se vám podaří udělat nějakou tu chybu, vlasy budou reagovat jinak a vzniknou žluté odstíny nebo fleky, co dál? Někdo se bojí použít znovu barvu, což je i dobře, abyste vlas extrémně nezatížili. Pokud máte například žluté odrosty, ale konce jsou platinové, můžete sáhnout po fialovém šamponu, který dodá chladné tóny. Nebo naneste modrou barvící masku, ta rovněž zbaví žlutých nádechů. Aplikujte však spíš na odrosty. A kdybyste chtěli oživit konce vlasů, postupujte s dobou působení opatrně. Konečky mají už něco za sebou, mohou být přesušené, poničené a rychle do sebe vtáhnou efekty z přípravků, takže mnohem rychleji zfialoví nebo zmodrají než odrosty. Útěchou je, že tato menší pohroma půjde smýt.

Jak pečovat o blond vlasy?

Povedlo se vám vytvořit si světlou blond nebo bílou platinu? Hurá, to nejsložitější máte za sebou. Myslete však na to, že o zatížené lokny musíte pečovat. Není tak na škodu při první péči nanést masku na celou délku vlasů, i ke kořínkům, byť se vám účes asi rychleji zmastí. Nezapomínejte na kvalitní kosmetiku, hydratujte a vyživujte, abyste neměli na hlavě slámu. Až budete dobarvovat vlasy příště, soustřeďte se na odrosty, někdo ani nemusí kolorovat délky. Pokud je to třeba, možná je lepší použít jen přeliv, aby se oživil pigment.
 
Zdroj: iGlanc.cz, InStyle, Jillian Elise

Související články