Vysoké teploty nutí volit nejen odpovídající prodyšné outfity a odlehčený make-up, ale létu přizpůsobujeme i účesy. Chceme se cítit co nejvíce vzdušně, uvolněně a pramínky přilepující se na tváře a ramena nás akorát rozčilují. Pokud patříte mezi ty, které nosí dlouhou hřívu, jistě víte, jak moc mohou právě dlouhé a husté vlasy ještě více zahřívat. A tak je potřeba je usměrnit prostřednictvím culíků, drdolů a dalších účesů, které zabrání všem nepříjemným pocitům. Jako ideální volba se mohou zdát i všemožné druhy copů, které vlasy maximálně možně zkrotí a ještě vypadají krásně. Malé i velké holčičky a ženy také často zatouží po copáncích, které jsou už za pár minut schopné uplést dámy u stánků na promenádě u pláže.

Prospívá ale takový účes vašim vlasům a vlasové pokožce?

Záleží na tom, jaké copánky si upletete. Jejich výhodou může být to, že se jednotlivé vlasy nezamotávají do sebe, takže jsou méně náchylnější ke třepění konečků a jinému mechanickému poškození. Mají ale i své nevýhody a rizika.Copánky jsou krásné, vcelku nenáročné na údržbu, ale měli bychom myslet nejen na zapletený vlas. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani vlasová pokožka,“ říká kadeřník Filip Štancl.

„Kvůli vyšším teplotám a UV záření je velmi důležité, abychom jak vlasy, tak vlasovou pokožku chránili UV ochranou. Pokud se rozhodnete pro jemné copánky, které vlasovou pokožku ještě více odhalí, zrovna na dovolené, kde se vystavujete slunci daleko více, než obvykle, můžete si hlavu nepříjemně spálit, což rozhodně není nic příjemného,“ varuje. Na trhu už najdete speciální opalovací krémy i na pokožku hlavy nebo si můžete pomoci opalovací mlhou, která vlasy nezatíží a neslepí dohromady.

Jak o zapletené vlasy pečovat?

Se zapletenými vlasy můžete mít pocit, že se o ně nemusíte vůbec starat. Opak je ale pravdou.Dodávajte jim vyživu a udržujte je čisté. Pokud byste tuto péči zanedbali, vlasy budou vlivem slunečního záření a koupání ve slané a chlorované vodě ztrácet hydrataci. Pomalu by se staly velmi náchylnými na přetržení,“ vysvětluje Filip Štancl. A které copánky budou na letní dovolenou nejvhodnější? Ideální variantou budou podle Filipa spíše hrubé copánky v menším počtu, které zabrání vzniku velké, vlasy nekryté plochy na hlavě.

Nepodceňujte vysušení

Filip doporučuje udržovat vlasy i pokožku především v čistotě a přirozeném prostředí. „Nezapomínejte, že vlasy v copáncích budou zadržovat velké množství vody, proto je velmi důležité jejich vysušení. Před foukáním je jemně prosušte přes ručník. Následně můžete použít fén primárně k vlasové pokožce, ale pozor! S vlažnou teplotou. Svou službu vám prokážou také vlasová tonika a bezoplachové kondicionéry s UV filtrem na vlasovou pokožku,“ radí zkušený odborník.

I kosmetika je důležitá

Na dovolené volte šampony a kondicionéry určené pro vlasy vystavené slunci, které často obsahují UV filtry, hydratační složky a antioxidanty. Tyto produkty pomáhají chránit vlasy před škodlivými účinky slunce, mořské soli a chlóru z bazénů. Kromě toho jsou na trhu dostupné i speciální spreje a oleje, které se aplikují na suché i mokré vlasy a poskytují dodatečnou ochranu a výživu. Nezapomínejte také na pravidelné používání vlasových masek, které vlasy intenzivně hydratují a regenerují po náročném dni na pláži. Tímto způsobem zajistíte, že vaše vlasy budou krásné i po dovolené.

Zdroj: iGlanc.cz, kadeřník Filip Štancl

Související články