Znáte to – po probuzení se podíváte do zrcadla a vaše vlasy působí zplihle a jako byste jich měla ještě méně než včera. Pokud jste obdařena jemnými vlasy, může být každodenní styling trochu výzvou. Ale nemusíte zoufat! I když se vaše vlasy nepřetrhnou v boji o objem s vysněnou hřívou, jako má třeba Kamila Šikl z Instagramu, existují triky, jak si rychle vytvořit objem, který vydrží.
Co ale vlastně znamená mít jemné vlasy? Nezaměňujme „jemné“ s „řídkými“. Jemnost vlasů se týká průměru jednotlivého vlasu, ne jejich celkového množství. Tento typ vlasů se rychleji mastí, navíc mohou působit bez života a nastylovat je připomíná boj s větrnými mlýny. Když ale dodržíte pár technik a použijete správné produkty, můžete jim vytoužený objem vykouzlit.
Příprava vlasů
Klíčem k objemným vlasům je správná příprava. Začněte s volbou šamponu a kondicionéru, které jsou speciálně formulované pro jemné vlasy a nabízejí objem bez zbytečného zatížení. Jemné vlasy byste si měli mýt zhruba jednou za dva dny. Proč? "Protože olej a nečistoty vlasy zatěžují a ty pak působí zplihle a mastně," řekla tricholožka Michelle Blaisure pro web Byrdie. A pokud jde o kondicionér, vyhněte se pokožce hlavy a držte přípravek u konečků vlasů. Vyhýbejte se příliš hydratačním produktům, které by mohly účes zatěžovat a tím pádem by ztrácel lehkost a vzdušnost. Po umytí aplikujte na vlasy objemový sprej nebo pěnu přímo u kořínků a vlasy jemně ručníkem osušte.
Potřebné předsušení
Kadeřnice Tereza Vlasáková říká: „Ano, objemové šampony a stylingové přípravky jsou fajn, ale nic vám nenahradí důkladnou foukačku s fénem a kulatým kartáčem.“ Začněte tím, že vlasy nejdříve předsušíte tak, aby byly stále trochu vlhké a tvárné. Začněte u hlavy, u kořínků. Až poté vlasy rozdělte do sekcí. Když si budete vlasy foukat přes už dávno vysušené vlasy, povede to k lámání a přesušování. Začněte nejdříve nejspodnější částí a pak postupujte směrem nahoru.
Šikovná technika
Jednotlivé prameny nabírejte na kulatý kartáč. Pramen by měl být tak silný, abyste mohli vytvořit určitou tenzi, ale zase dostatečně tenký tak, aby se teplo z fénu dostalo na každý vlásek. Fén ke kartáči přikládejte pod úhlem zhruba 45 °. Kartáč by tedy nikdy neměl směřovat kolmo ke kartáči ani proti kutikule, tedy proti směru růstu vlasů – vždy byl měl spíš klouzat po vlasech tak, abyste vysoušením vlas uhladila a zatáhla. Právě správně zacelený vlas je základem pro zdravý růst vlasu. Pokud chcete znát přesný návod, jak na perfektní foukanou, mrkněte na video úspěšné kadeřnice Terezy Vlasákové.
Suchý šampon je záchrana
Nejen, že absorbuje maz a dodává vlasům texturu, ale může také posloužit jako skvělý stylingový produkt pro dosažení dodatečného objemu. Málokdo ho ale umí používat správně. Kadeřnice Tereza Vlasáková ho například nepoužívá pouze v případech, kdy ji trápí mastící hříva, ale používá ho těsně po umytí a vyfoukání! Tady máte podrobný návod, jak na použití suchého šamponu. Takhle z něj dostanete maximum:
Začněte tím, že si vlasy rozdělíte na několik sekcí. Vytvoření částí umožňuje rovnoměrnější aplikaci a zajišťuje, že suchý šampon dosáhne kořínků po celé hlavě. Typicky začněte na temeni a postupujte ke stranám a dozadu.
Pokud používáte suchý šampon ve spreji, držte ho přibližně 20–30 cm od hlavy. To zajistí jemné rozptýlení produktu a zabrání jeho koncentrované aplikaci na jedno místo a vzniku bílých fleků.
Lehce stiskněte rozprašovač a aplikujte produkt krátkými střiky. Není třeba nanášet šampon po celé délce vlasů, soustřeďte se na oblasti, které potřebují nadzvednutí a osvěžení nejvíce. Zaměřte se tedy na kořínky, kde se maz a pot nejvíce hromadí, ale dejte pozor, abyste sprej směřovaly hlavně na vlasy - ne na pokožku hlavy.
Po aplikaci nechte suchý šampon pár minut působit. To umožní absorbovat přebytečný maz a osvěžit vlasy. Po krátké pauze jemně promasírujte pokožku hlavy a kořínky prsty nebo pomocí širokého hřebenu. Tím se suchý šampon rovnoměrně rozprostře a zbavíte se přebytečného bílého prášku, který by mohl zůstat ve vlasech.