Lupy – téma, které mě provází už od základky. Dlouhodobým zkoušením nejrůznějších šamponů, léčivých tonik a balzámů jsem dospěla ke zjištění, že zdaleka nejde jen o kosmetický problém, který by definitivně vyřešilo umývání vlasů speciálním šamponem. Jde o kožní projev, který se objevuje v závislosti na mnoha faktorech, jak mi ostatně potvrdili i odborníci. Záleží třeba i na tom, co jíme nebo jaké je roční období. Co mi ale výskyt lupů a svědění vlasové pokožky zhoršuje, je stres. Kůže prostě odráží, co se děje v těle. Taky mi nesvědčí, když si vlasy po umytí hned nevyfoukám. Ve vlhku se totiž daří kvasinkám a lupy a různé ekzémy se tím snadno ‚rozjedou‘. Boj s potížemi vlasové pokožky je každopádně běh na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost. Podle všeho nejde úplně vyléčit, nicméně se dá dostat pod kontrolu.
CITLIVÁ POKOŽKA
To, že vás občas svědí hlava, nemusí znamenat nic vážného, ani se hned nemusíte obávat tvoření lupů nebo jiných kožních nepříjemností. Dost často jde jen o reakci na nějakou složku ve vlasové kosmetice – to bývá ostatně hlavní důvod, proč hlava svědí, anebo proč vlasová pokožka červená. Opatrnost je na místě hlavně u alergiků, kteří by měli používat výhradně šampony na citlivou nebo podrážděnou kůži. Obecně pomáhá zmírnit citlivost ve vlasech například máta, rozmarýn, eukalyptus, tymián nebo šalvěj. Zbytečně s vlasovou péčí neexperimentujte, a jakmile vám nějaký pečující produkt sedne, zůstaňte u něj.
MASTNÉ LUPY
Jde vlastně o seboroickou dermatitidu neboli seboreu. Je to stav, kdy se na vlasové pokožce, ale i v záhybech kolem nosu, za ušima, na očních víčkách a někdy i v obočí nebo na hrudníku objevují nažloutlé šupinky signalizující zánětlivé onemocnění kůže. Mají ho na svědomí kvasinky rodu Malassezia, které se množí v mastné pokožce, kde způsobují mikrozáněty vedoucí ke svědění kůže a jejímu zarudnutí. Při zhoršení a nekontrolovaném nočním škrábání pozorujeme na kůži i krvácivé stroupky. Pokud máte na hlavě něco podobného, neodkládejte to a jednejte. Nezabere-li vám šampon na mastné lupy (poohlédněte se v lékárně po těch s obsahem např. climbazolu, piroctonu olaminu, kyseliny salicylové, konopného CBD či zinku), je na místě zajít za dermatologem. Poškozená kůže přestává plnit funkci přirozené kožní bariéry, je propustnější, a do pokožky tak mohou pronikat další mikroorganismy a stávající stav ještě zhoršit. Obecně se doporučuje vyhnout se při seboree pálivým jídlům a alkoholu a pečlivě se o poškozenou vlasovou pokožku starat. Seborea není infekční a není způsobena nedostatečnou hygienou, jak se někteří mylně domnívají. Neléčené projevy však mohou přejít až v psoriázu (lupénku) a kvůli neustále se odlupujícím vrstvám kůže způsobit až vypadávání vlasů.
SUCHÉ LUPY
Bílé nepřilnavé šupinky, které se oddělují od pokožky hlavy, opadávají a drží se na oblečení, jsou vlastně nejmírnějším projevem lupů. Suché lupy doprovází většinou svědění, takže drbání ve vlasech se těžko ubráníme. Jenže když se pak šupinky začnou usazovat na ramenou a oblečení, člověku to na sebevědomí nepřidá. Důvodem, proč se jak suché, tak mastné lupy na hlavě objevují, může být mnoho, ale hlavní roli hrají podle dermatologů genetické dispozice, klimatické podmínky (například UV záření, pot, vítr…), značný vliv má i fyzický nebo emocionální stres, hormonální změny, výživa a péče o vlasy a její pokožku. Máte-li suché lupy, většinou je zkrotí pravidelné mytí šamponem na ně určeným, a to alespoň třikrát týdně. Ovšem už po dvou týdnech byste měli vidět rozdíl.
SEBOREA U DĚTÍ
Kojenecká seborea postihuje až 75 % dětí ve věku tří týdnů až tří měsíců. Mastné šupinky se objevují hlavně ve vlasové části hlavy, odkud se mohou šířit i na obličej nebo do kožních záhybů v plenkové oblasti, v podpaží nebo na krku. Není čeho se obávat, je to přirozená reakce na hormonální změny v těle a také na zvýšenou produkci kožního mazu. Stačí nanést na postižené oblasti speciální olej nebo mastný krém, nechat působit asi 15 minut a poté pomocí kojeneckého jemného kartáče šupinky vyčesat. Následně vlásky umyjte dětským šamponem.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc, Monika Grafková - redaktorka s dlouholetou zkušeností v oblasti zdraví a krása