Jít „na barvu“ už dávno není jen nutností související se zakrýváním šedin, chceme být prostě jiné, zajímavější, mladší... Když se rozhlédnu ve svém nejbližším okolí, zjišťuji, že vlastně neznám ženu, která by s barvením neměla zkušenost. Než si rozebereme, co přesně se při barvicím procesu s vlasem děje a které odstíny jsou v současnosti nejvíc trendy, pojďte se vrátit do minulosti a objevit prvopočátky barvení.
Ohlédnutí v čase
První vědecky doložený důkaz o tom, že si ženy tónovaly svou korunu krásy už ve starověkém Egyptě, se objevil před několika lety, kdy byla při archeologickém výzkumu objevena kolem pěti tisíc let stará mumie asi třicetileté ženy, na níž bylo patrné, že si své lehce prošedivělé vlasy barvila hennou. Historické prameny dokládají, že Egypťanky toužily po co nejtmavších odstínech, zatímco třeba Římanky snily o světlých vlasech. Ty bohaté si nechávaly vyrábět paruky, chudší sahaly po přírodních prostředcích (např. citron nebo odvar z heřmánku či lípy). Převratný vynález přišel kolem roku 1909, kdy na svět přišla první chemická barva Dream Blond, kterou vynalezl zakladatel značky L’Oréal Eugène Schueller. Strhltak obrovskou vlnu nadšení a zesvětlování vlasů se stalo obrovským hitem. I dnes je blond barva stále žádaná, dokonce víc než v nedávné minulosti. Zatímco před pár lety bylo v Česku 15% blondýnek (přirozených i obarvených), dnes je jich o 20% víc.
Hodina chemie
Protože je zesvětlování stále populárnější, není od věci se dozvědět něco o tom, co se děje ve chvíli, kdy sedíte v kadeřnickém křesle a barva působí. Zeptala jsem se na to technologické ředitelky pro barvy na vlasy Evy Virostkové: „Odbarvovací přípravek smíchaný s oxidantem otvírá vlas, vstupuje do něj a doslova z něj vytahuje barevné pigmenty, které jsou ve vlasu rozptýlené – můžete si je představit jako malé granulky. Tím dojde k zesvětlení vlasového pigmentu, které je podmíněné silou odbarvovacího prostředku. Zesvětlení se může dosáhnout až o osm tónů, záleží na konkrétní technice. Zesvětlené kadeře je pak nejlepší takzvaně patinovat pomocí barev tón v tónu, které obsahují Acid technologii. Ta dodává lasům zářivý odlesk a zároveň chrání a regeneruje vlasové vlákno.“
Domácí barvení
Zajímalo mě i to, jestli se dá barva kvalitně „stáhnout“ i v domácích podmínkách. „Za celou svou téměř třicetiletou kadeřnickou kariéru jsem viděl maximálně třikrát dobře obarvené vlasy podomácku a pokaženou domácí barvu jsme v salonu napravovali nesčetněkrát. V případě zesvětlení bych domácí zásah vůbec nedoporučoval, obzvlášť pokud jde o vlasy už předtím ztmavené neboli obsahující nepřirozený barevný pigment. Tento proces je ještě mnohem složitější než zesvětlení nebarvených vlasů. Rozhodně se vám vyplatí vybrat si dobrého kadeřníka a dobrý salon,“ říká Libor Šula. A jak se takový dobrý salon pozná? „Pro mě je zásadní jeho atmosféra, která prostupuje celým týmem. V případě, že jdete do nějakého kadeřnictví poprvé, doporučuji nechat se nejdříve třeba jen vyfoukat. Za tu dobu zjistíte, zda jste se tam cítili dobře a s kadeřníkem jste si ‚sedli‘. Pokud vzniknou jakékoli pochybnosti, jděte o dům dál.“
Bez amoniaku, prosím!
Trend poslední doby nabádá k návratu k přírodě. I v případě barev na vlasy je znát velký posun dopředu, a to v tom, že jsou čím dál častěji vyráběné bez čpavku (amoniaku). Ten měl často na svědomí nepříjemné svědění vlasové pokožky a někteří odborníci se stavěli i proti inhalaci jeho výparů, které byli vystaveni klienti i kadeřníci. V některých barvách z drogerie ho stále ještě najdete, ale řada kadeřnických salonů už najela na bezamoniakovou péči. I tak ale barvy obsahují chemické látky, bez nich by výsledek nebyl takový, jaký očekáváme. Nezbývá než se s tím smířit anebo se vrhnout na čistě přírodní preparáty, které ale hůře kryjí šediny a celkově nemusí přinést tak pěkné výsledky jako konvenční barvy. A které barvy letos nejvíc letí? Silným trendem je návrat k původní přirozené barvě. Nosí se i přírodní blond a odstíny země. Ale hlavně je nejvíc trendy být svá a cítit se se svým účesem i barvou v souladu.
Nejčastější mýty o barvení
Mezi největší máty o barvení vlasů tyto tři: "Barvení vlasů v těhotenství škodí" – Jednu dobu byl tento mýtus velmi diskutovaný, nicméně zatím žádný z provedených výzkumů nikdy jednoznačně nepotvrdil, že by barvení v těhotenství mělo negativní dopad na plod nebo matku. Druhý mýtus "Časté barvení může způsobit rakovinu" také rezonuje společností. Nicméně nikdy nebylo prokázáno, že by barvy na vlasy mohly zvýšit riziko rozvoje rakoviny. Některé studie přišly s tím, že barvy na vlasy používané před rokem 1980 mohly souviset se vznikem zhoubného nádorového onemocnění mízních uzlin, každopádně od té doby byly nebezpečné chemikálie z barviv na vlasy odstraněny. A do třetice - "Barvu na krabičce budu mít i na vlasech". Pokud se barvíte sama, nečekejte, že výsledný odstín bude odpovídat tónu vlasů modelky na obalu barvy. Chcete-li mít jistotu, že výsledek bude perfektní, zajděte raději za odborníkem do dobrého salonu.
Zdroj: časopis Glanc, kadeřník Libor Šula, technologická ředitelka pro barvy na vlasy Eva Virostková