Moje vlasy toho zažily hodně. Měla jsem na nich všechny barvy, od růžové, přes fialovou, červenou, modrou až po rezatou. Plácala jsem na ně, co mi přišlo pod ruku. Až teprve před pár lety mi to však přestalo být jedno. Mojí prioritou se staly vlasy krásné, hebké a zdravé. Z jednoho extrému do druhého. Najednou jsem dospěla k prozření, že i moje přirozená barva vlasů je krásná a nemusím ji neustále něčím překrývat. Jenže co s prvními šedinami, ty jsem stále něčím překrýt chtěla. A tak jsem sáhla po zázraku z přírody. Obarvila jsem si vlasy hennou. Kdybych tehdy věděla, co vím teď, ještě bych si to rozmyslela.

Chtěla jsem se vyhnout chemii

Henna je přírodní alternativa k chemickým barvám na vlasy, které obsahují démonizované látky, jako amoniak, peroxid, parabeny, ftaláty. Těm jsem se chtěla vyhnout, protože jsem si zrovna ujížděla na čerstvé vlně zalíbení v non toxic kosmetice. Henna navíc slibuje, že po ní vlasy budou lesklé, pevné a přirozeně je chrání. Co víc si přát, ještě když to schová šediny.

A skutečně mé domácí pokusy s hennou dopadly na výbornou, ačkoliv jsem se jejího použití obávala. Hnědé vlasy byly krásně natónované, lesklé, šediny pryč. Zkrátka pecka! Problém nastal ve chvíli, když jsem zatoužila přirozeně hnědé vlasy oživit pomocí balayage.

Risk je zisk... ne vždycky

Nadšeně jsem se objednala ke kadeřnici a těšila se na změnu. Když jsem jí jen tak mezi řečí řekla, že jsem si barvila vlasy hennou, hrůzou celá ztuhla. „Počkat, počkat, to je zlý,” řekla zaraženě. Záhy se můj sen o balayage začal ztrácet před očima. Byla jsem poučena, že henna má totiž takovou vlastnost. Nic k sobě nepustí, funguje jako odpuzovadlo, tudíž se brání i peroxidu, který se na odbarvování vlasů používá, a hrozí, že místo blond kadeří vám na hlavě zůstane zelená. Já jsem ale tak moc visela na myšlence odbarvených vlasů, že jsem to i tak chtěla risknout a doufala, že v mém případě to třeba dopadne jinak.

Je to zelený!

Nedopadlo to jinak, zákony přírody prostě neobejdeš. Jak jsem měla hlavu obalenou alobalem, kadeřnice nakoukla dovnitř a zoufale zahlásila, že je to zelený! Myslím, že v tu chvíli zezelenala i ona. Nechtěla to vzdát bez boje, takže na pramínky mázla ještě trochu peroxidu, ale válku už jsme prohrávaly a nakonec zahlásila, že nenávidí hennu.

Henna je napořád, to neodroste

Jelikož jsem dříve měnila barvy vlasů jako ponožky, nikdy předtím mě nenapadlo, že henna změnit nejde. Ta už je totiž napořád. Nevymyje se. Nezeslábne. Jak si jednou dáte hennu na vlasy, zbavíte se jí jedině tím, že ji necháte odrůst nebo ji ostříháte. Přestože už se vám může zdát vymytá a šediny jsou zase vidět, věřte mi, že henna nezmizela. Po odbarvení jsme s mojí kadeřnicí přesně viděly, v jakém místě jsem měla své ”henna období”. Dalo se z toho číst jak z letokruhů.

Vlasy obalí a nic k nim nepustí

Zarazila mě ale ještě jedna věc, kterou vám žádná zastánkyně přírodních barev neřekne. Při chemickém barvení se barva dostane do vlasu tím, že naruší jeho strukturu a pronikne dovnitř. Rostlinné barvy svým pigmentem vlas obklopí, obalí ho. Přirozená struktura vlasu zůstane nedotčená. To zní moc hezky, ale konkrétně henna prý ten vlas tak obklopí, že k němu nepustí vůbec nic. To znamená, že nepropustí ani všechny ty vyživující látky, které obsahuje váš šampon nebo balzám na vlasy. „Vlasy jsou po použití henny zpočátku krásné a lesklé, ale po čase začnou být matné a vysušené, protože se do nich nedostane žádná výživa,” říká moje kadeřnice.

I ta přírodní henna má tedy svoje pro a proti, které bych jako spotřebitelka ráda znala předem, ať se můžu sama objektivně rozhodnout, co si dám na vlasy. A jestli vás zajímá, co teď moje zelená hlava? Naštěstí je moje kadeřnice kouzelnice, takže jsme to nějak zachránily. Ale na tu svoji vysněnou blond balayage si teď přinejmenším rok počkám nebo aspoň do té doby, dokud mi henna neodroste.

Zdroj: iGlanc.cz, Henna, kadeřnice Jana Pecharová