Produktů v péči o vlasy používáme hodně, mezi takové nejzákladnější patří šampon, balzám, kondicionér, maska, případně nějaký bezoplachový kondicionér a olejíček na suché konečky. Někteří se mylně domnívají, že hlavně mezi balzámem a kondicionérem není žádný rozdíl a i já jsem si to ještě donedávna myslela, tudíž jsem v obchodě vždy popadla to, co bylo po ruce a používala obojí stejně; po umytí vlasů šamponem nanesla po celé délce, nechala chvíli působit a opláchla. Nejvyšší čas si v tom udělat jasno.

Kondicionér

Kondicionér vlasy uhladí, zjemní, usnadňuje rozčesávání a vlasy jsou po něm lesklejší. Neměl by v péči chybět nikomu, slouží totiž k odstranění zbytků šamponu a jako jeho nedílná součást. Šampon vlas otevírá, kondicionér ho díky kyselému pH zavírá. To je jeho účel. Když kondicionér vynecháte, vlasy jsou náchylnější na třepení, lámání a poškození. Má uhladit povrch vlasů a utěsnit kutikulu, díky čemuž je i lépe připravuje na následný styling.

Použití: Kondicionér používejte po každém umytí vlasů šamponem. Nanáší se na vlhké vlasy pouze do střední délky (asi 2-3 cm od kořínků), nechá se působit krátce a opláchne. Svým složením je lehčí, obsahuje méně výživných látek než balzám, účinkuje hlavně na povrchu. Na druhou stranu ho lze díky tomu používat několikrát týdně, podle četnosti mytí vlasů.

Bezoplachový kondicionér

Tady si pojďme hlavně říct, že to není náhrada za kondicionér. Spíš si ho představte jako bezoplachovou péči. Nadstavbu, dodatek, tečku po umytí vlasů. Jedná se o rychlý prostředek pro dodání pružnosti, hydratace, lesku. Jako bonus může redukovat krepatění vlasů nebo chránit před teplem. Ocení ho hlavně majitelky hustých a nepoddajných vlasů.

Použití: Je ještě lehčí než kondicionér, aby nezatížil vlasy. Proto se nemusí oplachovat. Naneste ho do vlhkých nebo suchých vlasů a nechte ho působit.

Balzám

Balzám má bohatší texturu než kondicionér. Jeho účelem je výživa vlasů, dodat jim vlhkost a živiny, aby vypadaly lépe a byly zdravější. Jde více do hloubky a řeší konkrétní problémy se suchostí či poškozením. V jeho složení často naleznete výživné látky, jako oleje, proteiny, minerály, bylinné extrakty či vitamíny. Má za cíl regenerovat.

Výběr mezi kondicionérem a balzámem hodně závisí na potřebách konkrétně vašich vlasů. Pokud jsou poškozené a suché, může být vhodnější použít balzám. Jestli jsou zdravé, ale potřebují zjemnit, může stačit kondicionér. Balzám po umytí vlasů šamponem kadeře regeneruje. Proniká hluboko, obnovuje strukturu, lepí šupiny, které se otevřely působením vody, dodává lesk a sílu.

Použití: Balzám na vlasy se obvykle používá po kondicionéru nebo jako samostatný přípravek (čtěte návod na obalu). Narozdíl od kondicionéru ho lze nanášet díky bohatší textuře i na pokožku hlavy, necháte působit pár minut a opláchnete. Neměl by se však používat příliš často, zhruba maximálně 2x týdně.

Maska

Nic nemá tak silné regenerační účinky jako maska, a tudíž by neměla chybět v žádné rutině. Kondicionér na povrchu stěží zvládne rekonstruovat vlas. Masky jsou husté a mají největší koncentraci aktivních látek. Jsou přímo stvořené k hloubkové regeneraci poškozeného jádra a vlasové kutikuly. Nezbytné jsou hlavně, když vlasy volají o pomoc - jsou křehké, lámou se, jsou nadměrně zatížené stylingem. Efekt masky je dlouhodobější, ale zase si na výsledky musíte počkat po více použitích.

Použití: Nejčastější chyba je dát masku až po kondicionéru. Jenže do uzavřeného vlasu je to mrhání produktu a peněz, proto maska vždy následuje po šamponu, kdy je vlas čistý a jeho struktura otevřená. Nechte ji působit déle, podle návodu na obalu. Nepoužívejte ji často, jinak dosáhnete opačného efektu a vlas se přetíží.

Po masce aplikujte kondicionér, i když tady se odborníci nedokážou shodnout. Někdo tvrdí, že je to nutné vždy, někdo že vůbec. Také panuje názor, že po hydratační masce není kondicionér potřeba, zatímco po proteinové byste ho měli použít vždy, jelikož protein nemá schopnost vlas uzamknout. Snažte se řídit pokyny výrobce.

Čtěte složení

Komponenty obsažené v pečujících produktech cílí na konkrétní problémy a na základě toho vám pomůžou. Proteiny, kolageny a rostlinné extrakty obecně podporují hydrataci, keratin obnovuje poškozený povrch vlasu, panthenol poskytuje hydrataci a pružnost. Látky jako dimethikon obalí vlas ochranným štítem, díky kterému vytvoří efekt lesklých a zdravých kadeří. Je dobré, když balzám a kondicionér obsahují konkrétní vitamíny; vitamín A, B, H, F či důležité stopové prvky, ale v tomto případě je účinnější zařadit je do svého jídelníčku.

Při výběru produktů na vlasy se řiďte podle svého typu vlasů a ideální je použít jednu řadu od jednoho výrobce. Výjimku činí majitelé mastné pokožky a suchých vlasů, pak je lepší šampon vybírat podle typu pokožky a pečující produkty podle typu vlasů.

Zdroj: iGlanc.cz, Beauty tipy, Glamot, Beauty Decorex

Související články