Kosmetika z drogerie. Strašák pro vlasy?

Skoro každý kadeřník protáčí panenky, když mu sdělíte, že máte v koupelně šampony, kondicionéry nebo třeba masky z drogerie. Opravdu jsou tyto přípravky tak špatné? Ne. Alespoň ty, které vyrábí brandy specializující se na vlasovou kosmetiku. Vždyť jaká by to pro ně byla reklama? Ve skutečnosti to většinou funguje tak, že daná společnost vyvine novou recepturu přípravků, ty prodává v salonech, a když uběhne nějaká doba a posunou se technologie, produkty se stanou tzv. výběhové, tedy zastaralé. V salonech je nahradí lepší variace a výběhovky putují do drogerií, kde si je koupíte za méně peněz.

Zdroj: Youtube

Musíte používat šampon a masku ze stejné řady? Kdepak!

Také kupujete přípravky podle stejné barvičky a vlastností? Říkáte si, že když máte barvené vlasy, musíte si pořídit pečující kombo z jedné linie? Nikoli. Pokud máte barvené vlasy, klidně je ochraňte šamponem pro udržení sytosti tónu, zvláčněte je však třeba hydratačním balzámem. Jednotlivé přípravky můžete mezi sebou různě kombinovat. Myslete na to, že šampon má být hlavně funkční (čistící, uchovávající barvu, odmašťující, definující kudrny), maska nebo kondicionér především dodávají hydrataci. Samozřejmě vám ale nebráníme v tom, že si stejně zvolíte něco z jedné řady, pokud vám to bude zcela vyhovovat. 

Stačí šampon a maska?

Spousta z nás pečuje, nebo pečovala o vlasy podle zdánlivě logického pravidla: Vlasům raději místo kondicionéru dopřejeme masku, protože dodá kštici extra porci výživy. Jenže to je chyba. Šampon a maska mají totiž stejný profil. Zásaditý. Takové vlastnosti pomohou vlasy napumpovat živinami, dokonce si je otevřou, ale zpět je nezacelí. K tomu potřebujeme kyselost, což zvládne kondicionér, jenž vlas uzavře. Takže používejte jej buď jen s šamponem, anebo v pořadí šampon, maska a kondicionér.

Škodí vlasům fénování?

Spousta mýtů se točí kolem tepelných úprav. Samozřejmě horko vláskům neprospívá. To se ovšem týká především žehliček nebo kulem. Fénování může dokonce prospět! Zvolte si menší teplotu a vysušte vlasy zejména, když byste chtěli jít spát s mokrou hlavou. To je hřích! Jakmile udusíte vlasovou pokožku v polštáři, vlhkost může způsobit vyrážku nebo olupování kůže. Mokré lokny jsou navíc křehké, takže třením o povlečení se budou třepit a lámat. Proto raději kštici osušte.

Mastné vlasy hlavně nemyjte denně

Kdepak, to bývá většinou ještě větší katastrofa. Pokud budete pokožku hlavy hýčkat až moc, zbavíte ji přirozených procesů. Je to jako s pletí. Naše pokožka vylučuje určitou hladinu mazu, aby se udržovala pružná, jde i o jistou ochranu. Produkce sekretu je dána od přírody, proto má někdo suchou pleť či vlasy, někdo trpí na mastnější projevy. Když však vlasy budete neustále vysušovat mytím, tělo zpanikaří, že se nemůže přirozeně hydratovat a o to více mazu tak začne produkovat. Proto to zkuste vydržet a intervaly mytí prodlužte. Nesahejte si ke kořínkům, nečechrejte je, protože tím se účes rychleji zmastí. Někdy si můžete pomoct suchým šamponem, ale nezvykejte si na něj příliš. Může pokožku vysušit, ucpávat póry, prášková konzistence může i svědit.

Škodí vlasům silikony?

Už několik let jsou složky jako silikony zavrženíhodné. Opravdu se jich máte tak bát? Není to jednoznačné. Tento trend souvisí s příklonem k přírodě. Jenže když si například žehlíte vlasy, přírodní výtažky vlákno vlasu moc neochrání. Naopak, když jej obalí silikon, vytvoří jakýsi štít. Vlas navíc uhladí, takže zabrání i krepatění účesu.

Mytí vlasů studenou vodou přinese zplihlost, ne lesk

Kdepak. Záhadným způsobem se vžilo, že ledová sprcha způsobí lesk jako blesk. Že by snad evokace ledové plochy? V každém případě je nejlepší šampon spláchnout klasicky teplejší vodou, ať se vlasy připraví na přísun živin z masky nebo kondicionéru, poslední fázi opláchněte vlažnou vodou. Ta vlas uzavře, studená by nesmyla dostatečně zbytky přípravků, takže byste měli zplihlý účes.    
 
Zdroj: iGlanc.cz, InStyle, Gisou

Související články