Tato soutěž se oproti jiným liší zejména tím, že se nese ve velmi přátelském duchu, bez vyhrocených emocí, nadměrného stresu a šokujících prohlášení. Možná právě to diváky kromě neuvěřitelných výkonů amatérských pekařů baví. Když říkám amatérských, rozhodně to nemyslím doslova. Do chvíle, než jsem si pustila první díl této soutěže, jsem si o sobě myslela, že umím docela dobře péct. Moje sebevědomí ale při pohledu na dokonalé dorty, cupcaky, donuty a další sladkosti, celkem rychle s dalšími díly klesalo. 

Všichni soutěžící jsou totiž nesmírně talentovaní a zvládnou i pekelně náročné cukrářské výzvy, u kterých bych se já možná po prvních minutách rozbrečela a troubu bych už nechtěla nikdy zapnout. Výkony soutěžících potom hodnotí Josef Maršálek s Míšou Landovou. Dvaadvacetiletý Vojtěch nejen porotce překvapoval svými výrobky připomínající umělecká díla v podstatě od prvního dílu. „Josef byl jako porotce přísný, ale hned jsem pochopil, že má obrovské zkušenosti, díky kterým dokázal poznat i drobné chyby, kterých jsme se dopustili. Dal mi konstruktivní kritiku, na které se dá stavět a zlepšovat,“ říká talentovaný student lékařské fakulty v Praze. 

Vojtu, který se původně do soutěže ani přihlásit nechtěl, kromě cukrařiny baví medicína a také historická kaligrafie. „Společného tyhle tři obory zdánlivě moc nemají, přesto se navzájem doplňují a díky tomu, že se věnuji jedné činnosti, odpočívám při ní od té druhé,“ vysvětluje. Čemu se bude věnovat do budoucna ale zatím nechává osudu. „Stále balancuji mezi medicínou a cukrařinou. Uvidím, kam se to časem vše překlopí.“

Peče celá země je nejen o skvělých dezertech a moučnících, ale také o vztazích mezi soutěžícími. Při sledování show nemáte pocit, že by si vzájemně konkurovali nebo mezi nimi panovala nepřátelská atmosféra. Spíš naopak. Vojtěch sám říká, že si během soutěže se všemi vypěstoval krásný vztah a do teď zůstávají v kontaktu, což je z jednotlivých dílů cítit. „Nejhezčí vzpomínky mám na ranní kávu na lavičce a povídání s ostatními soutěžícími. Časem z toho vznikl hezký rituál, kterým jsme začínali celý den,“ vzpomíná finalista Peče celá země, který miluje dobrou koprovku nebo lívance s jahodami a se smetanou.

Vojta o sobě v medailonku řekl, že se mu na pečení kromě jiného líbí i to, že se mu „to občas povede“. Očividně se zadařilo víckrát, nejen občas a jeho talent ho vynesl až do finále. „K finále můžu říct, že bylo náročné o to víc, že jsme pekli před svými blízkými, které nikdo nechtěl zklamat,“ prozrazuje. 

Myslím, že své blízké rozhodně nezklamal. Co myslíte vy? Sledovat, co je u Vojty nového můžete na jeho Instagramu @vojtech_vrtiska.

Zdroj: iGlanc, iVysílání, Vojtěch Vrtiška

Související články