Že je Leoš Mareš jeden z našich nejlepších moderátorů, o tom není pochyb. Je vtipný, pohotový, vnímavý. Kdo chce gejzír zábavy, u něj vsadí na jistotu. A to se týká nejen jeho projektů a moderace, platí to i u jeho producentských počinů. Pokud bychom se mrkli na jeho konkurenci, tak například Libor Bouček je spíš klidnější, sedí mu i akce, kde je zapotřebí cizího jazyka. Sám Libor také více inklinuje ke zpravodajství, však stál u zrodu CNN Prima NEWS před čtyřmi lety.

Zdroj: Youtube

Mohl by si užívat, ale nezapomíná na svůj začátek

Více než čtvrt století moderuje Ranní show na Evropě 2. Leoš Mareš. Ten muž, u něhož si asi můžeme říct, že to nemá zapotřebí, co se týká financí. Jenže on ví, kde začínal a možná tak vyjadřuje svůj vděk, když neutíká. Když to nadneseme, vstávat ráno jako do Kolbenky, pokud máte poměrně naditý účet, to je rarita. Jenže tady to asi někde začíná. On Leoš Mareš je výjimka, jedna z mála, a proto mu spousta věcí tak vychází. Je na něm sympatické, že ačkoli na jeho instagramovém účtu můžeme vidět, jak si užívá života, ať jde o krásné dovolené či luxusní nákupy, je stále nohama na zemi.

Přemýšlí a to ho pohání dopředu

Leoš se nebojí mluvit i o tom, jak mu sláva kdysi trošku zamotala hlavu. To je na něm sympatické. Jeho sebereflexe a pokora. S ní i komunikuje se svými fanoušky i nefandy. U lidí, kteří mají 1,2 milionu followers, je to také vzácnost. Někdo neodpovídá vůbec, banuje nebo i uráží. U Leoše je ale znát, jak mu záleží na tom, aby ostatní pochopili jeho záměry. A když se to nedaří, slušně napíše „omluvám se, mám jiný názor“. On vlastně odepíše i zcela neznámým lidem na Instagramu a že jako influencer s více jak milionem lidí musí mít naditý inbox. Nebojí se jít proti proudu. To se stalo například ve chvíli, kdy zveřejnil, že má inzerát na své turné ve společensko-bulvárním médiu. Samozřejmě se našli tací, kteří jej kritizovali, že spolupracuje s takovým periodikem. Leoš ale přidal celkem obsáhlou analýzu marketingu i rozbor vývoje onoho média, takže je vidět, že se vyzná ve více sférách. A to jej opět posouvá o krok před ostatní. Není divu, že si mohl dovolit stanout i na druhé straně. V pozici vlivného producenta show jiných.

Co Leoš vlastně dělá?

S Leošem Marešem je skloňována O2 arena, jako kdyby mu patřila. Pamatujete, jak to začínalo? Když Leoš na svém Instagramu propagoval show například Štěpána Kozuba? Spousta lidí nechápala, proč to dělá a dodnes netuší, co vlastně dělá, takže mnozí mu neprávem vmetají, že vydělává peníze na jiných. Je třeba si uvědomit, co je role producenta. Ten totiž financuje projekt. Do jaké míry, to už je na producentovi a tvůrci. V případě Leoše Mareše si dokážeme představit, že dává peníze do pronájmu zmíněné haly, což není za hubičku. Ono to totiž nefunguje tak, že si tam může přijít každý a podělit se s majiteli prostoru o zisk. Musí zaplatit pronájem místa a co si tam vydělá, to už je jeho věc. Takže Leoš do toho jde s rizikem, že třeba prodělá, když se neprodá dost lístků. S financováním pak může souviset i placení reklamy, výpravy atd. O lehkém vydělávání tak nemůže být ani řeč. V této souvislosti je na Leošovi další sympatická věc. Na posledních Slavících se pohyboval trochu nenápadně, přesně jako ten muž v pozadí, který je sice součástí hudebního světa, ale zároveň dává najevo „tento večer patří skutečným zpěvákům“.

Proč jeho koncerty tak zabírají?

Leoš má vlastní koncerty. Ačkoli je moderátor. A ačkoli neumí zpívat. To nemyslím nijak zle. Ani bych si nedovolila jej hodnotit já, která, kdyby někde hořelo, tak vše lehne popelem, protože moje „hoří“ by nepřivolalo ani nedobrovolného hasiče. Leoš ale sám nejednou řekl, že zpěv je jeho slabou stránkou. I když… Proč tedy vyprodává koncertní haly? Umí přinést show. Jen si vezměte, kolik vystoupení se odehrálo od první O2 areny (té, před kterou se přemísťoval trabantem kvůli sázce). Halu si dal vícekrát, své písně přednese na některých vystoupeních, vzpomeňme na jeho Staré pecky, a když to vezmeme kolem a kolem, takto se nám staly sympatické songy jako Svalnatec, Slib, Lži jsou jako déšť atd. Aby v tom ale nebyl sám a posílil atraktivitu vystoupení, pozve si vždy hosty. A že Leoš umí spojovat lidi. Vždyť právě na jeho show v roce 2018 vystoupila legendární kapela Lunetic, která tehdy v podstatě oficiálně obnovila kariéru. Duet s ním nazpíval i Karel Gott, který nemohl také chybět na koncertech. Na jméno Leoš Mareš zkrátka slyší nejen fanoušci, ale i respektované hvězdy showbyznysu. A s tím se dá udělat skvělá podívaná, i lepší než vystoupení perfektního zpěváka, který si myslí, že fanoušci musí být vděční jen za jeho hlas. Můžete totiž například umět zpívat, ale bez výpravy v hale pro 20 tisíc lidí to prostě stačit nebude. Leošův jistý pěvecký handicap je zároveň jeho silou, protože si uvědomuje, že musí posílit jinde.

Leošův Instagram popírá pravidla social marketingu a stejně jede     

A jaké je tajemství Leoše Mareše? To je to hlavní, co jej posouvá dál. Leoš je neskutečný dříč. To uznávají i ti, kteří jej třeba nemusí. Na Marešovi je vidět, jak se na vše připravuje. Nespoléhá na to, že někam přijde a všichni si z něj sednou na zadek. I ve své pozici, kdy by si to spíš mohl dovolit oproti začínajícím hvězdičkám, kterým stoupnou například díky reality shows followers na několik desítek nebo stovek tisíc a ony se začnou chovat jako hvězdy typu Leoše. Jenže právě on ví, že tohle nesmí. Že štěstí přeje jen připraveným. Proto jsme na jeho Instagramu mohli snad denně vídat jeho tréninky, kdy se dostával do formy. A nepolevuje ani nyní, protože každý koncert si zaslouží to, co ten předešlý. I taková forma sžití se s Leošem vás nabudí na to, abyste se podívali na výsledek jeho dřiny. Ta je mimochodem nejpodstatnější. Nepomohou žádné berličky, jak si to usnadnit. To můžeme například vidět na Leošově Instagramu. Zde neplatí poučky o tom, že feed by měl mít jednotný styl, nějakou kompozici, určitá pravidla co kdy dávat. Leoš tam prostě dává fotky a videa spontánně, jak jej napadne, je to trošku chaos, ale na lidi zabírá ta autenticita.

Jaký je koncert Leoše Mareše?   

A tak se stane, že zrovna sedíte v kavárně v Hradci Králové, kam jste přijeli na výlet z Prahy. Projíždíte u kafe Insta, vidíte, že Leoš má před sebou koncert v Hradci a říkáte si, že teď se to stane. Že si tu návštěvu prostě prodloužíte. Zmocní se vás ta zvědavost zjistit, proč každý šílel ze Silvestrovských pecek a proč diváky nadchl koncert Leoše víc než leckteré hudební hvězdy, jež spoléhala jen na svůj talent. Mimochodem, když jsme u hvězd, přidávám ještě jeden postřeh. Z posledního koncertu Dary Rolins v O2 areně, kde byl Leoš rovněž jako producent, který ovšem nikde neseděl s rukama v klíně, ale skutečně tam pobíhal kolem nás uličkami a kontroloval, aby vše klapalo. Pak si říkám, jestli jeho turné pro něj není spíš odměnou. Protože když jste v zákulisí, tak vám publikum nikdy nezatleská jako hlavní hvězdě. A vy jste přitom ten dříč rovněž. A Mareš má cit vnést na pódium vše potřebné, aby byli diváci spokojení. Když ze sebe nevydá vysoké tóny, připraví vám parádní výpravu, která rozbouří emoce.

Při songu Slib vám tak například ukápne slza, když vidíte za moderátorem záběry z jeho svatby s Monikou (ta s ním, mimochodem, tvoří skvělou power couple), pak vás roztančí úžasná crew, jež Leoše doprovází. Za tu velký palec nahoru, protože jde o úžasně talentované lidi, kteří se také nespoléhají jen talent. Nepředvádí pouze, že se umí hýbat, show prokládají efektními sestavami s vizuálně atraktivními momenty. A hlavně, je to moderní! Bohužel totiž není výjimkou, že si spousta tanečních skupin myslí, jak je super předvést rychlou dance sestavu jak z devadesátek. Show Leoše je promyšlená do puntíku, poslední nitky, čímž se dostávám i ke kostýmům. Filip Vaněk zde odvedl rovněž vynikající práci. A to nehodnotím pouze styl oděvů, tam je dobrá práce Filipa samozřejmostí. On s citem pracoval i z hlediska komfortu vystupující hvězdy. Což také bohužel nebývá pravidlem, jen si vybavte ty bezpočty situací, kdy se zpěvačka nemůže hýbat na pódiu, protože má těsné šaty, štekle, ze kterých padá, něco jí nesedí či prostě vidíte, že se v oufitu interpret necítí. Takže show Leoše si skutečně užijete a odcházíte spokojení, protože je nabušená skvělými momenty, vtipem, podívanou, baví vás i vidět, jak si to Leoš užívá a tento gejzír energie se dostane i do vás.

Zdroj: iGlanc.cz, Wikipedia, YouTube        

Související články