Vojto, představil jste v Karlových Varech film Jiřího Mádla Vlny. Koho tam hrajete?

Moje postava se jmenuje Tomáš a je to jeden ze dvou bratrů, kteří jsou sirotci. Já jsem ten starší a jsem technikem Československého rozhlasu.

Zdroj: VLM

Děj se odehrává v době komunismu, nastudovával jste si o té době něco?

Myslím si, že je to dobré znát obecně ze škol. Jsou to důležité události ve formování našeho státu. Do určité míry jsem to znal, ale kromě scénáře jsem si dostudovával nějaké věci tehdejší politiky. Ale není to nutné znát pro to, aby divák ten film pochopil.

Jak se vám natáčelo s Jiřím Mádlem jako režisérem? Je to de facto i váš herecký kolega...

Já jsem s Jirkou nikdy nehrál, herecky jsme se nikdy nepotkali. Ten vztah tam byl jasně rozdaný. Jirka je super režisér. Protože má i herecké zkušenosti, dokáže herce rychle, efektivně a bezbolestně navést.

Zařval na vás někdy při natáčení?

Ne, ani na nikoho jiného. Já si ani nedovedu představit, že by se to stalo.

Ve Vlnách hrajete s dalšími skvělými herci, jako jsou Standa Majer, Táňa Pauhofová, Martin Hofmann, Honza Nedbal. Jak jste se dokázali na sebe naladit?

Tím, že jsou to taková jména – takoví herci – mi nepřijde těžké se na ně naladit. Připraví si tu svou neviditelnou půdu tak dobře, že když přijdou na plac, jde z nich ta energie sama. Velké ladění se nedělo. Myslím si, že polovina úspěchu každého filmu je dobře obsazený casting.

Takže musíte projít castingem jako ostatní, byť už jste známý herec?

Všichni herci by měli procházet castingy, protože najít tu chemii mezi režisérem a hercem je u filmu strašně důležité a klíčové. Dostal jsem i role bez castingu, ale nikdy mi v tom nebylo tak příjemně, jako když jsem jsem ten konkurz udělal a prošel celým tím procesem. To dá herci jistotu, že je tam obsazený správně a na place to bude fungovat. Nejhorší, co se může stát, je, když jste do něčeho obsazený a až na tom place si uvědomíte, že si moc nerozumíte.

Stalo se vám, že vás odmítli?

Odmítnutí bylo spoustu a ještě spoustu bude. Ale už se mi i stalo, že jsem byl obsazený a nakonec mě přeobsadili. Není to nic příjemného. Bylo to tím, že casting byl bez přítomnosti režiséra. S režisérem jsme se potkali až při natáčení teaseru – a to prostě nejde. Takhle to být nemůže.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články