Čím vás zaujal právě snowboard?

Od malička jsem lyžovala. Asi v sedmi letech jsem si poprvé vyzkoušela snowboard a zjistila jsem, že mě baví. Také se kolem snowboardingu motali úplně jiní lidé a měla jsem tam najednou daleko více kamarádů než na lyžích. Cítila jsem, že je snowboard daleko větší zábava.

Zdroj: Youtube

Vybrala jste si freestyle. Co si pod tím má laik představit?

Na olympiádě jde o závody v U rampě, o big air (závodník musí předvést co nejvyšší obtížnost triků na jednom skoku) a o slopestyle, kde závodníci sjíždějí trať s umělými překážkami a skoky a snaží se předvést co největší množství co nejobtížnějších triků. 

Máte nějakou gymnastickou průpravu, abyste mohla předvádět složité skoky a otočky?

Chodím pravidelně na gymnastiku, na atletiku a trénuji na trampolíně. Nejvíc se však trénuje v tzv. banger parcích, kdy se dopadá do nafukovacích bagů, což je proti dřívější době velký pokrok. Dopady jsou bezpečnější než samotné skoky a dopady na sněhu. 

Jaký svůj trik považujete za nejlepší?

Nejlepší je každý trik, který se mi povede odjet čistě a stylově. Technicky nejnáročnější je asi cab 900 doublecork, kde se odrážím z jízdy na switch – to znamená např. u lyží prakticky z jízdy pozadu. V nové sezoně bych se ráda posunula na skocích k rotacím o 180 stupňů a dalším technickým trikům na railech (zábradlích).

Související články

Co říkají vaši rodiče na to, že děláte poměrně nebezpečný sport?

Ani jeden z nich z toho není nadšený. Každý k tomu má trochu jiný přístup, ale oba trénink, a zejména závody hodně prožívají. Když maminka dorazila na MS v Bakurijani přímo k jednomu ze skoků, který byl asi čtyřikrát vyšší než ona, skoro omdlela a dva dny nemluvila.

Související články

Nebojíte se zranění? 

Každý závodník se určitě bojí a i já mám rozhodně respekt. Hodně záleží na tom, v jakých podmínkách se závodí, zda je dobrá viditelnost, nový sníh, a tedy měkčí trať, anebo zda po 20 metrech letu dopadáte na čistý led. V průběhu skoro každé sezony se něco přihodí, protože dopady bývají velmi tvrdé.

Jaké máte plány do budoucna, ať už jde o sport, nebo o budoucí profesi?

Tak ráda bych u snowboardu a obecně u sportu zůstala, dokud mě to bude bavit, a po skončení gymnázia bych chtěla na některé prestižní univerzitě v Americe studovat psychologii. Ale je to ještě daleko, takže uvidíme.

Zdroj: časopis Glanc