Vašku, jako herec pracujete hodně s emocemi, jak se pak dostáváte "zpět do klidu"?

Vždycky jsem si myslel, že tohle řešit nemusím, že to mám přirozeně zmáknuté. Že se vrátím domů z natáčecího dne a jsem zase Vašek. Ale moje žena mi dala zpětnou vazbu, že to tak úplně není. Říkala, že dva roky žila se Zátopkem, že je ráda, že už to má za sebou. Pak mě upozornila, že když dělám na nějaké roli, tak žije s jinými lidmi doma a že to není úplně příjemné. Naučil jsem se z toho umět vystoupit. Vzpomněl jsem si, když jsme měli svaťák a učili se na maturitu na gymplu, že nám třídní radila, ať se chvíli stoprocentně věnujeme učení a pak zase stoprocentně odpočinku. Tohle stačí dělat i v té naší herecké branži.

Zdroj: VLM

Nepotřeboval jste někdy pomoc terapeuta? Jen se z toho vypovídat?

To myslíte kvůli práci?

Nejen kvůli práci, ale třeba v normálním životě.

Kvůli práci ne. Nechci z naší práce dělat něco extrémně náročného. Myslím si, že jsou extrémně náročnější povolání. Když to děláte z nějaké hloubky a poctivě, což já ani jinak dělat nechci, tak to je určitým způsobem náročné, protože do toho musíte investovat svůj vnitřek. Ale kvůli práci jsem nepotřeboval jít k terapeutovi. Kvůli sobě ano, to chodím na terapie. Mně to přijde jako přirozená věc.

V dnešní době se hodně řešilo i Me too. Nebál jste se jako herec sáhnout třeba na kolegyni, abyste nebyl nařčen se sexuálního harašení?

To se přiznám, že ne. Vím, o čem mluvíte, ale nemám takový problém, abych se musel držet zpátky. Holky nedávají najevo, že bych něco přeháněl. Jsem obklopen i mladými lidmi a jsem s nimi rád. To znamená i mladými herečkami a herci. Pro mě je to inspirativní. Karl Lagerfeld řekl, když se ho ptali, kde nabírá energii, že je na to jednoduchý recept a to obklopovat se mladými lidmi. Nevymezuji se vůči mladé generaci. Naopak nechávám na sebe působit to, co oni mají a my ne. Samozřejmě to mám i hodně jinak. My máme víc smysl pro černý humor a chybí nám jejich citlivost a ohleduplnost.

Ani se sexismem jsem neměl problém. Když jsem chodil na JAMU a plácnul jsem nějakou holku po zadku, protože jsem si myslel, že jsem vtipný. Tak jsem dostal facku a bylo mi jasné, co jsem udělal špatně.

Na čem teď pracujete?

Jsem na konci natáčení celovečerního debutu od Ondřeje Hudečka. Točíme hořkou komedii z období covidu, což je skvělé. Myslím si, že je to pravěk, přitom se to dělo nedávno. Točíme část i v rouškách. Jmenuje se to Poberta, což je zatím pracovní název. Hraje tam se mnou Matyáš Řezníček, Standa Majer, Denisa Barešová, Eva Vrbková. Takže to teď jedu dotáčet, když máme ještě nějaké zimní dny. Na to se moc těším. Zároveň začínám za 14 dní natáčet Bedřicha Smetanu, kterého budu hrát já. Bude to televizní film České televize. Příští rok bude dvou sté výročí od narození Bedřicha Smetany a jsem ve velkých přípravách.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články