Zrušili byste velikonoční tradici šupání pomlázkou?

Štěpán Kozub: Když řeknete šupání, tak v Ostravě to má úplně jiný význam. Jestli myslíte toto šupání, to bych určitě nezrušil. Ale jestli se bavíte o pomlázce, to bych nezrušil, ale šupal bych jen jemně. Musí to být opravdu něžné a symbolické.

Zdroj: VLM

Aňa Geislerová: Musím říct, že jako dítě jsem to nesnášela, přišlo mi to ponižující. Ale jsem proti tomu, co se teď děje, jako je rušení tradic. Ty věci vznikly za nějakých historických okolností. Spíš bych je kultivovala, tradice znovu probrala a řekla, že šupání neznamená zmlátit opilý ženu. To je nefér a děje se to. Ale měli bychom mít respekt, že se ty věci děly po staletí, ale rekvalifikovala bych ho či upgradovala. Nezrušila bych ho.

Tomáš Maštalír: V mým životě to neexistuje už dlouhé roky. Ani v mém okolí nevnímám, že by to někdo dodržoval.

Vica Kerekes: Nikdy jsem to nezažila, na Slovensku to nikdy nebylo. U nás bylo to, že tě polijí vodou. To jsem měla ráda, protože miluji čistou vodu a vždycky tě osvěží. Ale nikdy u nás nebylo, že by tě kluci mlátili. Chápu to, je třeba to brát jako naši tradici. Je to úplně něco jiného, když mlátíš ženu před lidmi. Vím, že je to tradice, ale mlátit ženu doma, to není v pořádku.

Anna Kadeřávková: Asi bych to úplně nezrušila, ale nemám ráda, když je to násilnické. Vlastně bych to možná radši zrušila.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články