V seriálu Jedna rodina hrajete Karla Tejkala, rozvedeného otce dvou dětí, který má své potomky ve střídavé péči. Mám pocit, že tu hrajete možná první normální roli…

Souhlasím, předtím jsem hrál buď natvrdlé policajty, nebo nějak vymezené nebo vyosené chlapíky, tahle postava je opravdu normální táta od rodiny, který se rozvedl a žije v nové rodině. I když já o něm tvrdím, že je lehký autista ve smyslu že žije ve své bublině, ve svém světě a je z něj velmi nerad vytrhován běžnými starostmi. Ale občas musí vystoupit z komfortní zóny a řešit různé situace kolem výchovy dětí nebo chodu rodiny, ale není v tom úplně zdatný. Není ani úplně zdatný kutil. Obojí přináší spoustu humorných situací.

A vy jste zdatný kutil?

Já o sobě tvrdím, že jsem manuálně zakletý.

Karlovým koníčkem jsou pavouci. Vy se jich nebojíte, ale přesto – měl jste ve scénáři nějakou situaci, která vám nebyla úplně příjemná?

Hraju se sklípkanem, který mi nevadí, nemám problém sáhnout do terária, i když je pavouk uvnitř. Na place jsou ale někteří lidé, herci i členové štábu, kterým není příjemné už jen to vědomí, že je pavouk, i když zavřený v teráriu, ve stejné místnosti. Jednou byl ve scénáři obraz, v němž mi měl sklípkan chodit po ruce. Pán, který ho vždy přiváží, říkal, že někdy může kousnout, i když je to nepravděpodobné. Z té představy mi nebylo dobře a scénu jsme nakonec změnili.

Karel v seriálu utíká do světa biologie, máte i vy nějaký svůj svět nebo koníčka, do nějž nebo k němuž utíkáte?

Vzhledem k tomu, že mám čtyřapůlletého syna (maminkou synka Tea je Tomášova manželka, herečka Halka Třešňáková – pozn. red.), na další koníčky už není čas. Kdysi jsem sportoval – hrál jsem fotbal, rekreačně tenis, házenou, nohejbal a hodně jsem lyžoval. Teď, když mám náhodou čas, jsem na sport líný. Snad jedině sauna, to je místo, kde si odpočinu a krásně si vyčistím hlavu.

Tatínkem jste se stal až na starší kolena, jak to váš život změnilo?

Změnilo mi ho to hodně, byl to pro mě trošku šok, protože do té doby jsem žil hodně svobodným životem, a to i když jsem byl v partnerském vztahu. Čímž nemyslím, že bych honil ženské, ale spíš že jsem žil bohémsky. Takže prvního dva a půl roku jsem si na to, že jsem tátou, zvykal a vzpamatovával se z toho šoku. Ale život má pro mě najednou smysl a jsem šťastný.

Znamená to ale, že vaše žena Halka Třešňáková byla trpělivá a dala vám čas?

Dala. Oba už jsme rodiče v pozdějším věku, člověk si najednou uvědomí, jak se mnohem rychleji unaví. Dřív jsme propařili dva dny a šli do práce, dneska nás rozhodí, když malej v noci nespí. Tělo už neregeneruje tak rychle jako dřív. Ale to všechno samozřejmě vyváží štěstí z toho, že Tea máme. Jsem rád, že jsem se stal tátou až v pozdním věku, člověk si něčím prošel a ví, co má v životě smysl a co je zbytečné. Všechno je tak, jak má být.

Kdy jindy se vám stalo, že vám život nadělil něco, s čím jste ani nepočítal?

Takhle neuvažuju. Přijímám věci tak, jak se dějí, pracuju s tím, co přijde, pokud to není úplně pozitivní, snažím se ovlivňovat věci k lepšímu. Moje dobrá vlastnost je, že nenaříkám nad tím, co se stalo. To člověka akorát rozhodí a on pak nemá energii na to, aby situaci řešil.

Diváci vás mají zafixovaného jako mazaného bankéře ze série známých reklam, neovlivnilo to nějak negativně vaši práci?

Do určité míry určitě ano, potýkám se s tím, že mě režiséři často obsazují do tak říkajíc libíčkovských typů rolí – pomalý, ne úplně inteligentní, spíš natvrdlý chlap, občas i žrout. Proto jsem vděčný režisérovi Honzovi Pachlovi, který mi vždycky dal roli, která mě někam posunula. Jako třeba teď v novém seriálu Volha skvělou roli vedoucího tvůrčí skupiny, která mi perfektně sedla. Neříkám, že je jediný, kdo mi věřil, ale vždycky mi nabídl moc zajímavé role.

Můžeme vás teď vidět i v seriálu Zákony vlka.

Tam hraju bodrého a ambiciózního myslivce, docela cholerika. Dalšího spíš jednoduššího chlapíka, ale role je hezky napsaná – fanatik, který brání les, ale přitom mu spíš škodí. Myslivec, který rád střílí zvířata a tváří se, jak je miluje, ale není to tak.

A co máte před sebou?

V létě budu natáčet pokračování Aristokratky, kde budu hrát novou postavu – hygienika, který zámecké rodině bude dělat nepříjemnosti, protože zámek je v katastrofálním stavu. A v létě mě čeká zkoušení premiérového titulu Jak se vám líbí v rámci Letních shakespearovských slavností. A jinak účinkuju v dalších inscenacích převážně v Dejvickém divadle. No a až se naskytne nějaké volno, vyjedeme aspoň na krátký výlet. Delší dovolenou stihnu až v srpnu.

Tomáš Jeřábek

  • Tomáš Jeřábek se narodil 24. září 1974 v Kolíně.
  • Vystudoval katedru alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU.
  • Viděli jsme ho například jako tělocvikáře Evžena v komediálním seriálu Základka, podporučíka Máchu v kriminálce Rapl, politika Milana Kleina v thrilleru Gangster Ka, příslušníka SNB Slávka Brouska v retro seriálu Svět pod hlavou, veksláka Tondu v minisérii Bez vědomí a v dalších rolích.
  • S manželkou Halkou Třešňákovou vychovává čtyřapůlletého synka Tea.

Zdroj: iglanc.cz, TV Pohoda