Do kin vstupuje film Bratři, kde hrajete maminku bratří Mašínů. Na tu společnost spíše zapomněla, jak jste se cítila v její kůži?

To mi vůbec nevadí, jsem zvyklá, že jsem v pozadí. Ta maminka je taková klidná, tichá síla. To tak bylo. Je pravda, že se o ní málo ví. Hodně to pak vysvětluje pozadí celé rodiny. Co je to vlastně za rodinu, co dostali za odkaz, jaký byl ten jejich tatínek. Což mi přišlo skvělé a bavilo mě hrát takovouto postavu. Vždy je složité hrát člověka, který žil, který odešel z tohoto světa ne moc hezky. Víte, že děti té maminky ještě žijí a mohou se na to podívat. Oni od svých osmnácti let tu maminku neviděli.

Zdroj: VLM

Jak jste vy sama prožívala roli mámy, která byla odříznutá od svých dětí?

Samozřejmě je to šílená představa. I ten jejich příběh. Narodili se na krásném místě, maminka hrála na piano, byli to ušlechtilí lidé. A pak nakonec skončí na šílené periferii za strašných podmínek. Maminka umírá tak, jak umírá. Celé je to neskutečné a člověk si tím uvědomí, jak se máme dobře. Aspoň zatím, ale máme se dobře. Tohle opravdu zažít nechcete. Všichni máme v rodinách nějaká dramata, myslím naše předky. Doufáte, že se jednou poučíme a nemusí se to pořád opakovat.

Mluvila jste o tomto filmu i se svými dětmi?

To je jedna zvláštní věc. Doma jsme nikdy nemluvili o žádných našich rolích, žádných filmech či premiérách. A podařilo se nám to celkem dlouho takto držet, protože našemu nejstaršímu synovi bude osmnáct, prostřednímu je patnáct a oni si až teprve před dvěma lety začali všímat, že maminka hraje v nějakých filmech. Třeba v komedii Grand Prix, protože se jim líbí takový humor. Ale teď poprvé teprve řekli, že by chtěli jít na film Bratři. Ten film se dostává i mezi mladé lidi, což je úplně fajn. Čekám na tu premiéru, nechci je ovlivňovat mými pocity nebo názorem, takže jsem zvědavá, co mi na to řeknou po premiéře.

Mezi dětmi a mladými lidmi jsou hodně rozšířené sociální sítě. Jak jste se k tomu doma stavěli?

To už je jejich věc, musí si nést sami ty následky. Chcete mít nějakou sociální síť? Mějte ji, ale musíte počítat s tím, že vám to bude brát síly, radosti a obyčejnosti. Já žádnou sociální síť nemám a myslím si, že v tomto životě už to tak doklepu. Nemáme televizi. Neviděla jsem třeba pět, šest let, že by si někdo koupil časopis. Když my si nějaký koupíme, tak to je specifický, odborný. V tomto jsme děti vychovávali a k čemu si ony přijdou, to už je jejich zodpovědnost. Pak si to musí ustát. Nemyslím jen o nás, co se píše, ale celkově. Dotýká se jich to a člověk musí věřit v to, že co zasel, tak to semínko tam stále je.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články