Vyprávěj už poněkolikáté reprízuje Česká televize. Podíváte se občas na nějaký díl?

A víte že ano? Vyprávěj je pět let mého života. Těší mě, že je seriál úspěšný a mezi diváky pořád tak oblíbený. Když zapnu televizi a náhodou ho dávají, už se na něj dokážu dívat jako běžný divák, už nesleduju, co jsem kde zahrála špatně, nevnímám jen sebe, ale vychutnám si ho jako celek. Když náhodou něco zachytím po letech v televizi, pro zajímavost se na své starší filmy nebo seriály podívám. Někdy se dívám i na nové věci, a to záměrně, zajímá mě, jak fungují v celku, chci mít vlastní zpětnou vazbu. Nijak se ve sledování sebe samé nevyžívám, ale taky netvrdím, že se na sebe nemůžu dívat. Zas tak moc se neprožívám. Ale Vyprávěj je opravdu nadčasový projekt, zajímavá mozaika krásně poskládaná do sebe, kterou člověk může vidět i víckrát a nenudí se. Hodně pro mě znamená. I proto, že jsem během něj otěhotněla a porodila dcerku.

Vaší Alžbetce je dnes jedenáct. Dívá se na Vyprávěj taky? A jak vás vnímá jako herečku?

Když ji nezaženu do postele, aby šla spát, protože ráno vstává do školy, nebo když neřešíme nějaké úkoly, tak se na Vyprávěj někdy podívá. Ale nesleduje ho soustavně. A mému povolání nepřikládá žádnou extra důležitost. Jen utrousí, že je máma v televizi. O herectví nikdy neprojevila zájem. Kdyby to udělala a chtěla si natáčení vyzkoušet, ráda ji na nějaký konkurz vezmu, ale ona má svůj svět. Chodí na balet, na koně, na lezení, to vše ji baví-nebaví, podle toho, jak se zrovna vyspí. Ale stejně tak ráda lítá s kamarádkami venku. Já jsem taky dělala balet, ale ona není já, já jím víc žila, byla do něj zažraná, prostě jsem byla ambicióznější. (smích)

Vidět vás můžeme také v seriálu Dobré zprávy, v němž hrajete moderátorku kutilského pořadu Hermínu, jejíž charakteristika zní: Milfka s tavkou.

Takhle mi na začátku Hermínu představili. Pod pojmem milfka si představuju ženu, která neustále nahání a svádí chlapy (milfka je označení pro ženu lehce středního věku, která je sexuálně velmi atraktivní – pozn. red.), což já ale v seriálu moc nedělám. A často nemám ani tavku, tedy tavnou pistoli, protože ji nemůžeme najít. V prvních dílech jsem se objevovala jen okrajově, ale postupně se kolem mě začaly dít zajímavé věci. Teď aktuálně mě vláčí bulvár jako krkavčí matku, která odložila postižené dítě do ústavu. A už se taky ví, kdo mě bulváru prásknul. Takže spíš než milfka bych řekla, že Hermína je žena zralejšího věku, která moderuje kutilský pořad a má dost starostí. Ale samozřejmě je u toho pořád sexy!

Máte doma tavnou pistoli?

Jasně že mám. Kvůli dcerce, ale taky trochu i kvůli sobě. Baví mě cokoli tvořit, když mám čas. A hlavně je skvělé, že to můžeme dělat společně s Betkou. Dřív jsem si adventní věnce i další vánoční výzdobu dělala sama. Pokaždé jsem vykoupila polovinu zahradnictví, abych si opět potvrdila, že kdybych si rovnou koupila pět hotových věnců, ještě bych ušetřila. Ale uznejte, že všechen ten binec v bytě – jehličí, třpytky, lepidlo a chaos a pak vlastnoruční výsledek, povedený či nikoliv – to je vám pak taková radost! Bety má teď hodně tvořivé období. Od vyrábění deníčků po šperky z korálků, vytváří koláže z novinových výstřižků, hodně kreslí. Ale to jsem v jejím věku dělala i já. Má v domě dvě kamarádky, často jsou u nás a něco vyrábějí spolu, takže mě už k tvoření tolik nepotřebuje.

Natáčíte teď něco nového?

Momentálně se víc věnuju divadlu. Ale zahrála jsem si v jednom dílu Kriminálky Anděl a měla bych na podzim natáčet s Jiřím Vejdělkem. Obsadil mě už do jedné ze svých komedií Bezva zuby na zásnuby.

Objevila jste se také v osmidílném politickém thrilleru Sedm schodů k moci.

Tohle byl úžasný scénář. Hrála jsem dobře vypadající Zdenu, prodavačku z parlamentního bufetu, ženu znalou místních poměrů, která je velmi rychle nahraditelná mladší a hezčí verzí. Zdena byla jen jeden z mnoha schodů, po kterém hlavní postava Anička (Eva Podzimková) elegantně vystoupala až na vrchol. Námět, scénář Josefa Klímy, stejně tak obsazení… To nešlo odmítnout. Opravdu mě potěšilo, že jsem si v téhle sérii mohla zahrát.

Diváci vás měli rádi taky v seriálu Přístav, kde jste hrála automobilovou závodnici.

Potkala jsem se tu poprvé od Vyprávěj zase s Martinem Zounarem, což bylo fajn, protože s ním je legrace a dobře na sebe slyšíme.

Moje postava se jmenovala Kobliha a zažívala tu spoustu dramatických i komických situací, třeba kolem těhotenství a porodu. Líbilo se mi na ní, že se uměla problémům postavit čelem, ale nebyla žádný babochlap, jen věci řešila hned a rychle. Tohle natáčení mě taky moc bavilo, sešla se tu skvělá parta lidí, tak mi ani nevadilo, že jsem hodně natáčela v létě. Když vás práce baví, prázdnin nelitujete. A tahle role pro mě vlastně byla důležitá i proto, že mi do života přinesla další práci a radost, rodinu.

Jakou?

Jednu z postav v Přístavu hrála principálka Divadelní společnosti Háta Olga Želenská. Na dotočné Přístavu se mě zeptala: „Nechtěla bys s námi hrát divadlo?“ Já jsem samozřejmě chtěla a už s nimi jezdím po divadelních zájezdech šestou sezonu. A opět jsem měla velké štěstí na lidi, přijali mě velkoryse mezi sebe, cítím se tu zkrátka jako doma. Když jsem mezi lidmi, se kterými máme společný humor, umíme si udělat legraci ze sebe navzájem a společně se tomu zasmát, jsem naprosto spokojená. Víc nepotřebuju.

Viděli jsme vás taky v romantické komedii Za vším hledej ženu.

Moje postava v tomhle filmu se jmenovala Irena a byla to pragmatická ženská – chtěla vlastní dům, bazén, gril… Ovšem její manžel tohle všechno k životu zas tak nepotřeboval. Většina filmu se natáčela v Ostravě, takže to bylo hodně času stráveného na dálnici, minimum spánku… A pořád ještě nemám na ten barák, možná jen na gril. (smích)

Jaké máte plány na léto?

Pojedeme s kamarády na chalupu do Orlických hor. A určitě pojedeme taky na Slovensko, kde má moje máma dům u jezera a kam jezdíme pravidelně a rády.

Spoustu let žijete v Praze, ale narodila jste se a žila v Bratislavě. Kdy se ve vás opět probudí Slovenka?

Bývají občas situace, kdy jsem emotivnější, ale to není dané ani tak národností, jako spíš povahou. Jsem citlivější, někdy třeba i vzteklejší, některé situace víc prožívám – ale podstatně míň než dřív. Zapracovala jsem na sobě. (smích)

Alžbeta Stanková

  • Narodila se 31. března 1979 v Bratislavě, vystudovala VŠE tamtéž.
  • Účinkovala v muzikálech Pomáda, Starci na chmelu, Jack Rozparovač, Touha, Chicago, Osmý světadíl, Robin Hood a dalších. 
  • Popularitu jí přinesl filmový muzikál Rebelové. Hrála ve filmech a seriálech Peklo s princeznou, Doktor od jezera hrochů, Za vším hledej ženu, Rodinná pouta, Vyprávěj, Přístav, na Slovensku také například v seriálu Panelák, Keby bolo keby, Nový život atd.
  • Má jedenáctiletou dceru Alžbetu.

Zdroj: časopis TV Pohoda