Teď je velkým tématem mikrobiom. Co to pro nás, laiky, znamená?

To je soubor všech živých organismů či virů, které se nachází na površích či uvnitř našeho těla.

Zdroj: VLM

Mikrobiom se hodně řeší i skrz psychické zdraví. Jak ovlivňuje něco ve střevech to, co máme v hlavě?

Je to kvůli tomu, že existuje takzvaná osa mozek-střevo. Jedná se o to, že mozek spolu se střevem nějakým způsobem komunikuje. A tato komunikace je obousměrná. Je třeba si uvědomit, že ve střevě dochází k produkci spousty látek, jako je serotonin, dopamin nebo kyselina gama-aminomáselná. Tím, jak nám pomáhají produkovat tyto látky ve střevech, se tyto látky dostávají do krevního řečiště a potom nám ovlivní celou nervovou soustavu, včetně mozku.

Co máme dělat pro to, abychom ten mikrobiom měli zdravý a cítili se v pohodě?

V prvé řadě jde o to zdravě jíst, nestresovat se, dostatečně spát a přiměřeně se hýbat. Pokud se zaměříme na potraviny, potom je vhodné konzumovat probiotické a prebiotické potraviny, například kvašené produkty, jako je kysané zelí, nebo třeba zelenina.

Hodně lidí má mikrobiom spojený i s hubnutím. Jak může ovlivnit naši váhu?

Studie ukazují, že lidé, kteří mají vyšší váhu, mají určitý typ mikrobiomu. Mají tam více zastoupené určité bakterie. Tím pádem pokud budeme podporovat ty jiné bakterie, které s těmito bakteriemi soutěží, tak si můžeme vyrovnat poměr zdravých a méně zdravých bakterií ve střevě. A tím se snažit, abychom lépe a zdravě hubnuli.

Je tam tedy přímá souvislost mezi mikrobiomem a naší snahou zhubnout?

Je to velmi těžká otázka. Konkrétně o té přímé souvislosti existuje spousta vědeckých studií. Některé ji potvrzují, některé tu souvislost vyvrací. Není snadné na to jednoznačně odpovědět.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články