Jak je na tom Česko s menstruační chudobou?

Mohli bychom si myslet, že se menstruační chudoba týká jen vzdálených zemí, ale i v České republice je to velké téma. Máme mnoho žen, které si nemohou dovolit menstruační potřeby, popřípadě si jich nemohou dovolit dostatek. Zároveň jsme země, která má jedno z nejvyšších DPH v Evropské Unii, což zvyšuje jejich cenu a zároveň jsou méně dostupné na veřejných místech.

Zdroj: VLM

Když je žena ze sociálně slabší oblasti, jak to má udělat, aby se dostala k menstruačním potřebám?

Velké téma je dostatek menstruačních potřeb ve vzdělávacích zařízeních, aby si dívky mohly brát kdykoliv vložky či tampony. Třeba i na doma pro další menstruující ženy ve svém okolí. Zároveň se v Solu snažíme zajišťovat menstruační potřeby pro sociální služby, aby měly ženy ohrožené menstruační chudobou bezpečné místo, kde si vzít, co potřebují.

Jak to mají udělat dívky či ženy, které už nechodí do školy a jsou třeba v azylovém domě?

Bohužel stále neexistuje žádná široká síť – byť je Česko velmi pomáhající, tak to není jednoduché sehnat tak, jako u oblečení nebo potravin či zajištění pro děti. A nikdo moc nemyslí na to, že i když nemáte prostředky, tak menstruaci si nevyberete. Není to žádné privilegium, u menstruace si neřeknete, že se vám tento měsíc prostě nehodí. Neexistuje propracovaný systém, kam se ženy mohou obrátit. Jednou variantou může být potravinová banka, která příležitostně distribuuje menstruační potřeby. Nebo to může být Šatník v Praze či v Brně, kam je dodáváme. Případně na stránkách solapomaha.cz je mapa služeb, kde všude je ženy mohou dostat zdarma, kam je my dodáváme.

Myslíš si, že řešením mohou být i menstruační kalhotky, které máš na delší dobu a nic jiného k tomu nepotřebuješ?

I kalíšky jsou super, ale je potřeba myslet na to, že nejsou pro všechny vhodné. Aby žena mohla používat tento typ, musí mít pevné, bezpečné a privátní místo s přístupem k tekoucí vodě, což mnoho žen také nemá. U menstruačních kalhotek musíte mít prostor, kde si je prát a starat se o ně. Zároveň se musí zmínit i mentální kapacita. Pokud žiji v nějakém sociálně znevýhodněném prostředí, ne vždy mám kapacitu přepírat kalhotky. Často narážíme i na to, že ženy žijící ve vyloučeném prostředí chtějí být aspoň v něčem stejné, nechtějí být jiné. A vložkou či tampónem se moc neodlišují. Snažíme se edukovat především matky samoživitelky a mladé dívky o udržitelných menstruačních potřebách. V Sola pomáháme – zafinancujeme vstupní částku, která je u kalhotek poměrně vysoká. Pro někoho může být 400 korun málo, ale pro někoho, komu zbývají dva tisíce na celý měsíc, je to sakra vysoká částka. Zohledňujeme to, že každá žena by si měla zvolit svůj průběh menstruace.

Zdroj: iGlanc.cz