Měl jste během prvních natáčecích dní úspěšného a už řadu let vysílaného seriálu Specialisté trému?

Tu mám vždycky, jakmile začínám točit nový projekt. Specialisté tedy nebyli výjimkou. A ani tak nezáleží na tom, jestli seriál už běží, nebo naopak. Ale je pravda, že jsem asi nervóznější z toho, jak budou diváci Matěje Karase brát, když už se seriál vysílá delší čas. Přece jen Matěj svým příchodem trochu rozčeří vody.

Zdroj: Youtube

Jak ho vnímáte?

Je to kluk, který neměl úplně jednoduché dětství. Okolnosti ho dovedly k tomu, že se z něho stal trochu samorost. Je to floutek a drzoun. Po vzoru své rodiny se stal policistou, a než byl vybrán do týmu Specialistů, sloužil v Národní protidrogové centrále Služby kriminální policie, vyšetřoval v expozituře Liberec a chvíli pracoval v utajení.

Z vlastní zkušenosti víte, že natáčení dlouhodobě vysílaného seriálu znamená velký zápřah. Jste na to připravený?

Doufám že ano. Zjistil jsem, že se potřebuji soustředit na jednu věc, abych byl sám se svým výkonem spokojený. Tudíž jsem k natáčení Specialistů nevzal nic jiného a mohu se takovému seriálu věnovat naplno. A udělal jsem dobře. Natáčecí dny jsou opravdu náročné, někdy hlavně fyzicky. Navíc po večerech hraju v divadle (pražské Divadlo na Vinohradech a Divadlo Minaret – pozn. red.), ale tak to budu mít už asi celý život.

Prošel jste před Specialisty nějakou odbornou průpravou?

Ano, před natáčením jsem prošel základním školením zacházení se zbraní. Byl to takový dvouhodinový rychlokurz. Člověk má z akčních filmů a seriálů pocit, že držet zbraň nic není. Jako malý jsem si nehrál skoro na nic jiného než na vojáky, a tak jsem měl pocit, že vím, jak na to. Opak byl ale pravdou. Má to své zásady, kterými bychom se jako kriminalisté měli řídit. Například samo na pohled jednoduché vytahování zbraně z pouzdra a nabíjení v rychlém sledu je něco dost náročného. Ale s každým natáčecím dnem se se zbraní seznamuji víc a víc.

Co prozradíte o postavě Alberta ze seriálů Poslední oběť a Půlnoční zpověď, které míří na obrazovky?

Kněz Albert je člověk, který neměl jednoduché dětství, podobně jako Matěj ze Specialistů, ale i on všechny problémy překonal, a to díky starší sestře Stele, kterou hraje Markéta Plánková. Pak se ale odcizili a sedm let spolu nemluvili. Albert je velmi inteligentní, ale má v sobě určité démony. Aby je v sobě potlačil, rozhodl se věnovat víře. Fara a lidi, o něž se stará, mu dávají smysl života a drží ho v určité morální rovině. A když se Stela dostane do problémů jako podezřelá z vraždy, obrátí se – po sedmi letech, co spolu nekomunikovali – na Alberta, protože je to jediný člověk, kterému věří. A tak se během případu, který se v sérii Půlnoční oběť řeší, nejen odhalí skutečný pachatel, ale sourozenci k sobě zase postupně hledají cestu.

Půlnoční zpovědi ale předchází spin-off s názvem Poslední oběť…

Poslední oběť se vrací do minulosti Alberta, kdy se stal knězem, mnohé upřesňuje a dovysvětluje. V tomto příběhu je klíčovou postavou archeolog, čerstvý vdovec Tomáš Hurban, kterého hraje Lukáš Vaculík a kolem něhož se děj Poslední oběti točí. Musím říct, že po natáčení Slunečné, tedy seriálu, kterým se říká dlouhoběžky, byly tyhle dvě série příjemná změna. Natáčí se na odlišné kamery, záběruje se, zkrátka je to jiná filmařina, taky jsme byli skoro pořád v exteriérech, zatímco Slunečnou jsme později natáčeli většinou v ateliéru. Pro ni jsem se učil kvanta textu, zatímco tady byly obrazy často úplně bez textu, zkrátka trochu jiná herecká práce, taky náročná, ale jiným způsobem.

Zdroj: iglanc.cz, časopis TV Star