Nejdéle vás vídáme v seriálu Ulice, vaše postava si tam prošla velmi komplikovaným obdobím, teď se naopak snaží z problémů pomoct své seriálové dceři.

Blanka, kterou tu hraju, se zvedla ode dna, zvládla za pomoci svých nejbližších alkoholové období, dokázala se vyrovnat i s traumatem, které pro ni znamenalo znásilnění. Nezvládla to hned, to období trvalo zhruba dva roky, myslím, že se chtěla vzchopit hlavně kvůli svým dětem. To tak mámy mívají. Jsem vděčná za to, že je Blanka tak dobře napsaná a že jsem ty vyhrocené scény mohla řešit s odborníky, abych pochopila, jak se člověk, který něco podobného zažil, chová, abych v nich byla uvěřitelná. Teď Blance dělá starost její dcera Kristýna (Sára Korbelová – pozn. red.), kterou hodně sebral rozchod s jejím přítelem a objevily se u ní psychické problémy.

Zdroj: Youtube

Naopak vaše Miluška v Dobrých zprávách tak zásadní problémy neřeší.

Neřeší, ale taky jí dospělé děti dělají starost, protože Miluška je hodně pečující a chápající máma, ale ne nijak přehnaně. A tu péči a rady umí hezky zaobalit do trochy sarkasmu. Ona je tak trochu hipísačka z vesnice, docela chytrá ženská, praktická, kterou jen tak něco nevyvede z míry, má velký smysl pro humor, dokáže leccos vyřešit a hlavně ví, jak má krkem hlavy rodiny, tedy svého muže, hýbat.

Co vás vyvádí z míry? Nebo kdy vy sama ztrácíte hlavu?

Jsem hodně klidná, nejsem konfliktní ani vznětlivá, ale bohužel se nechám snadno vystresovat a pak vnímám tlak okolí, kterému docela podléhám. Když mám například před sebou hodně práce nebo musím řešit spoustu věcí v rámci rodiny, snažím se všechno splnit, všechno vyřešit, dostát všem závazkům, ale ono to třeba nejde tak, jak jsem si myslela, z čehož jsem pak trochu nervní a někdy se dostanu až do stresu, v němž se pak necítím dobře ani fyzicky, ani psychicky. Když se ale děje něco zásadního, nějaký vážný problém, reaguju klidně a racionálně. A až je situace vyřešená, teprve pak se hroutím. Ale zároveň dokážu mít nadhled a snad umím vytvářet to, čemu se říká domácí pohoda, podobně jako Miluška v Dobrých zprávách.

Hrajete tu manželský pár se svým mužem Davidem Prachařem, v jednom z rozhovorů jste říkala, že to nemáte moc ráda.

S Davidem hraju ráda, hráli jsme spolu ještě dřív, než jsme byli pár, ale jsem raději, když nejsme obsazeni jako manželé nebo partneři, alespoň tedy ne do vztahových seriálů. Mám pocit, že se pak divákům stírá rozdíl mezi fikcí a realitou. V Dobrých zprávách mi to až tak nevadí, protože jsou od naší reality hodně vzdálené, nejsme farmáři. A třeba v seriálu Revír taky hrajeme partnery, ale ten už je úplná fikce.

V Revíru máte navíc velmi zvláštní zálibu.

Tereza je celá dost zvláštní. Holka z vesnice, ale trochu divoká motorkářka, bláznivá Viktorka z Přibáně, která má ráda akční filmy a ráda si z nich předehrává oblíbené scény. Ona je vůbec hodně hravá. Jsou lidi, kteří si hrají na filmové postavy, jiní třeba šermují historickými zbraněmi, její záliba je hrát v erotických chvílích scénky z filmů, což ji spojuje s jejím klukem Rudou, kterého tu hraje David. Jeho postava je taky částečně vychýlená – představuje tu myslivce a bývalého vojáka, což je jeho charakteru hodně vzdálené, takže mi nevadilo, že jsme tu pár. Seriál je velká nadsázka, naše společné scény byly hodně ujeté a docela jsme si jejich natáčení užili.

Máte nějaký vztah k myslivosti?

Myslivecký svět moc ráda nemám, ale možná proto, že mu vůbec nerozumím.

Z úplně jiného těsta než Tereza je pro změnu Sára v kriminální sérii Zákony vlka, která má podtitul kriminální love story.

Sára je mnohovrstevná osoba, která žije v jedné zapadlé vesnici, kde začala úplně nový život a ten starý nechala za sebou. Navenek tu působí jako spořádaná žena starosty, trochu introvertní, která nechodí moc mezi lidi. Ale ve skutečnosti má divokou minulost. A když se tam jednoho dne objeví Robert, kterého hraje Standa Majer, tu minulost jí připomene a její současný život se začne měnit. V podstatě se vrací sama k sobě. Nikdy jsem nehrála postavu, jejíž minulost by se tak lišila od současnosti. Moc ráda si vedle Ulice, tedy dlouhodobého seriálu, odskočím natočit takovéhle osmidílné série, jsou pro mě příjemnou změnou. Mám radost, že natáčíme dalších osm dílů Zákonů vlka, v podstatě takovou zimní řadu.

Kromě seriálů vás můžeme vidět taky v divadle, především v divadelním spolku Verze, kde se taky potkáváte na jevišti se svým mužem Davidem.

Představení máme hodně a jezdíváme i na zájezdy do různých měst. Snažíme se uvádět zajímavé kusy, hry, které jsou zajímavé herecky, divácky i společensky. A stejně jako v seriálu mám i na divadle ráda, když si můžu zkusit něco nového. Jako například v našem nejnovějším představení Vášnivost, což je spíš thriller než komedie. Hraju postavu, která byla původně trochu uzavřená, jemná, laskavá, ale pak se stalo něco, co způsobí, že se začne chovat jinak a diváci vůbec netuší, co udělá v další vteřině. V podstatě hodinu a dvacet minut mluvím na jevišti jenom já a vždycky když Vášnivost hraju poprvé po nějaké době, jsem tři dny předem dost nervózní. Ale hraju ji ráda, stejně jako ostatní kusy. A stejně jako Africkou královnu, což je taky náročná hra, kterou hrajeme s Hynkem Čermákem už spoustu let a kde jsme celé představení na jevišti v Divadle Palace sami.

Související články

Vrátím se k seriálům – jak Revír, tak Zákony vlka se odehrávají na vesnici, umíte si představit, že byste na podobném místě žila i vy?

Teď žiju ve městě, ale v určité době jsme žili osm let na vesnici, v podstatě na polosamotě. Takže si to umím představit dost dobře. Mám ráda město i samotu, ale nemusím maloměsta. Takže když se řekne žít na vesnici, spíš si představím tu samotu.

Pětkrát Linda Rybová

  • Narodila se 15. října 1975 v Praze. ✓ Vystudovala balet a herectví na Pražské konzervatoři.
  • Hrála například ve filmech a seriálech Ordinace v růžové zahradě, Cesty domů, Ohnivý kuře, Žabí princ, Anička s lískovými oříšky, Kytice, Tmavomodrý svět, Jak básníci čekají na zázrak, O léčivé vodě a dalších.
  • S hercem Davidem Prachařem má dcery Rózu (19) a Josefínu (18) a syna Františka (15).
  • V roce 2014 společně se svým mužem Davidem, dalším hereckým párem Janou Janěkovou ml. a Igorem Chmelou a Thomasem Zielinským založili Divadlo Verze.

Zdroj: časopis TV Pohoda