Jste rozená Pražačka. Máte nějakou oázu klidu, kam utíkáte před ruchem velkoměsta?

Mám ráda parky na Vinohradech. Když chci ale opravdu vypnout, sjedu na procházku k Berounce. Nádherně si tím vyčistím hlavu. Chodím se tam i učit texty.

Zdroj: VLM

Přemýšlela jste někdy nad tím, že byste hlavní město opustila, odstěhovala se na vesnici a do Prahy jen dojížděla za prací?

Určitě. Mít domeček nebo chalupu je vlastně takový můj sen. Líbila by se mi k tomu i zahrada. Je fajn, když člověk ráno vyjde a je hned na čerstvém vzduchu. Zatím je na tohle všechno ale čas, ještě se na to necítím. Mám svůj byt v Praze a zahrádku v zahrádkářské oblasti, kam jezdím pracovat a jsem venku. Obě tato místa mám moc ráda. Až přijde čas na změnu, budu to řešit. Teď je to zatím takto ideální.

Jste známá tím, že cvičíte jógu dokonce i během natáčení. Co přesně vám toto cvičení dává?

Jóga je fantastické komplexní cvičení. Objevila jsem ji před deseti lety, kdy jsem potkala úžasnou lektorku Zuzku Klingrovou a hned po první lekci jsem se cítila dobře nejen v těle ale i v hlavě. Správně prováděnou jógou se protáhnete, uvolníte, posílíte svaly ale třeba i dech. Přiznám se, že i já jsem dýchala špatně, i když jsem profesionál a s dechem bych měla umět zacházet. Jóga je ale také o relaxaci a meditaci, takže je to vlastně takový komplexní balíček, který vás příjemně uvolní a naladí. Pokud si někdo chce v dnešní uspěchané době udržet vnitřní klid, jóga v tom pomáhá. Navíc člověk může cestovat jen se srolovanou podložkou a zacvičit si ji kdykoli a kdekoli. Doporučuji ji kudy chodím.

O té relaxaci se říká, že je na józe nejtěžší. Daří se vám nechat plout myšlenky a nepřemýšlet o tom, co bude?

Je to těžké. Asi je to hodně i o praxi. Ale víc než relaxace mi nešla meditace. Mnoho let jsem se do ní proto raději ani nepouštěla, protože mě nervovalo, že mi to nejde. Nakonec jsem upustila od představy, že meditace může být jen vsedě se zavřenýma očima a začala jako meditaci vnímat i jiné aktivity, například úklid, procházku v přírodě nebo práce na zahradě. Člověk si musí najít sám, co mu nejvíce funguje, u čeho si nejvíce vyčistí hlavu a srovná myšlenky. Já na to přišla a svůj vnitřní oheň už dnes dokážu regulovat. A asi pomohlo i to, že jsem přestala pít kafe.

Žijete podle ajurvédy?

Zdravý životní styl je můj koníček a byl odjakživa. Už v osmnácti letech jsem začala používat přírodní kosmetiku a zároveň se začala zajímat o různé druhy stravování. Ať to byla makrobiotika, ajurvéda, různé půsty nebo strava podle ročního období. Díky tomu dnes už konečně začínám poslouchat své tělo a dám mu vše, o co si řekne, protože věřím, že je to přesně to, co potřebuje.

Dopřáváte si tedy i sladkosti?

Sladké mám ráda, na druhou stranu nejsem moc příznivcem cukru. Nedělá mi dobře. Podle jógy jsem převážně typ váta a ten sladkou chuť potřebuje, takže si ji nezakazuji. Snažím se ji však čerpat z jiných zdrojů, například z batátů a dýní, a velmi jsem si v poslední době oblíbila kvalitní oříšková másla. Jsou bez cukru a můžete si jimi pokapat ovoce. Samozřejmě jsou i chvíle, kdy si dám dortík, nebo nějakou buchtu a v létě kvalitní zmrzlinu ale s mírou. Obvykle je to ve chvílích, kdy se cítím unavená, to pak mám tendence ten režim nedodržovat a sahat po rychlých berličkách. Ale to je normální. Když je člověk vyčerpaný, už pak ani necvičí, protože nemůže. Opravdu je potřeba na chviličku vypnout, odpočinout si a pak se k tomu režimu vrátit. Člověk by se neměl trestat za to, že není dokonalý.

My ženy máme tendence hodně řešit vzhled. Jaký je váš pohled na estetické či plastické zákroky?

Stárnutí je výzva. Tak to prostě je. A pro herečky tím spíš, protože vidí, jak vypadaly před dvaceti lety. Filmy, ve kterých hrály, jim to připomenou. Já jsem si ale řekla, že se s přibývajícími roky zkusím zdravě smířit, protože je to součást života. Spousta lidí stárnutí zvládá špatně, protože není vnitřně spokojena sama se sebou. A rozhodně to není jen o vzhledu. Je to o celkovém přístupu sama k sobě, jak jsem k sobě laskavá, jestli si dávám dostatek volného času… Pokaždé, když vidím ženy, které to s úpravami trošku přeťáply, je mi to líto. Ty věci se ale dají nahradit úplně jinak než estetickou chirurgií. Jsem zastáncem přírodní kosmetiky, protože vidím, že na pleť funguje. A důležité je i to, jak tělo vyživuji zevnitř, nejen zvenku. Skvělá je i obličejová jóga.

Je pravda, že cvičení proti mimickým vráskám je teď velký trend. A na vás je vidět, že funguje.

Občas obličejovou jógu cvičím. Chtěla jsem ji vyzkoušet a prozkoumat, jestli to opravdu funguje. A pak jsem zjistila, že jsou ty cviky velmi podobné těm rozmlouvacím, které jako herečka často používám. Třeba teď jsem se rozmlouvala čtyři měsíce každý den a vidím, že to mělo pozitivní výsledek. Najednou je obličej víc prokrvený, rozzářený a drobné vrásky se vyhladily. Stačí jen trochu makat.Zdroj: iGlanc.cz

Související články