Instalaci tvoří pestrobarevný květinový vodopád, který vyvěrá z vázy z nejkvalitnějšího českého křišťálu značky Moser. Celkový dojem je umocněn zvuky letní louky. Dílo chce inspirovat návštěvníky k nadechnutí s vědomím, jaká může být budoucnost bez cigaretového kouře. Kuřáky má motivovat, aby cigarety zcela odložili nebo alespoň udělali změnu a přešli na některou z bezdýmných alternativ.

Honzo, právě se nacházíme u vaší instalace “Nadechněte se” pro iniciativu Svět bez kouře, mohl byste nám popsat, jak toto dílo vznikalo?

Když jsem dostal zadání vytvořit dílo pro Svět bez kouře, tak jsem si říkal, co to vlastně pro mě znamená. Rád chodím do přírody, do lesa, miluji louku a líbilo se mi zhmotnit něco ne zas tak hmatatelného. Pro mnohé z nás představuje Svět bez kouře čistší vzduch. Navíc i Moser, se kterým jsem na tomto díle spolupracoval, má čistotu ve své DNA. Naším cílem tedy bylo tuto myšlenku převést do reálné instalace a inspirovat tak kuřáky k tomu, aby udělali změnu k lepšímu, nejen kvůli sobě. Přišlo mi, prostě hezké udělat takovou konotaci s tím, když jste v přírodě, co tam cítíte a jak to na vás působí. Takže to jsem chtěl dostat i do té instalace.

Zdroj: VLM

Jak dlouho trvalo postavit tuto instalaci v Karlových Varech?

Na stavbě instalace se kromě mě podílel celý tým lidí. Například floristka musela kytičku po kytičce zasázet, aby z toho vytvořila tuhle letní louku. Bylo to pracné. Na druhou stranu jsme toho ale nemuseli tolik vyrábět. Jsou to prostě hlavně kytky, které sem přivezli, zapíchali, pak odkvetou, dají se na kompost a tím to hasne.

Když se řekne "Nadechněte se", co se přímo vám, jako Janu Plecháčovi, vybaví jako první?

Určitě vůně lesa nebo louky. Od té doby, co jsem přestal kouřit, mnohem intenzivněji vnímám vůně kolem sebe a s tím samozřejmě souvisí i kouř z cigaret. Proto mě zaujala možnost ztvárnit vizi světa bez cigaretového kouře, kde už nebude nepříjemný zápach.

Jak dlouho tato instalace v Karlových Varech bude?

Instalaci si budou mít možnost prohlédnout návštěvníci po celou dobu konání filmového festivalu v Karlových Varech od 11 do 20 hodin. Po tom kytičky odkvetou, váza se odinstaluje a tím to končí.

Zdroj: iGlanc.cz