Sedm schodů k moci jste natáčela zhruba přede dvěma lety. Co si jako první vybavíte?

Asi to, jak bylo natáčení náročné. Z dvaapadesáti natáčecích dnů jsem jich měla padesát. V seriálu jsou snad jen dvě scény, ve kterých se moje postava neobjeví. Na place jsem byla nonstop. V životě jsem nezažila tak intenzivní natáčení. Byla to role, která se neodmítá. I když zpočátku jsem váhala kvůli rodině. Anna byla moje první nabídka po porodu dcerky, a hned hlavní role v takovém projektu. Lotce bylo tehdy deset měsíců. S manželem (scenárista Matěj Podzimek – pozn. red.) jsme všechno pečlivě zvážili a usoudili, že to společně zvládneme. Jen ta rodinná logistika byla někdy náročnější. Ale stálo to za to.

Zdroj: Youtube

Poprvé jste tu hrála hodně negativní roli, velkou potvoru.

Na potvoru jsem se těšila. Diváci mě zatím měli zafixovanou spíš v něžnějších rolích nebo jako pohádkovou princeznu. V roli Anny jsem mohla ukázat zase jinou polohu svého herectví. Což je pro každou herečku sen. Zaujalo mě, jak se Anna potvorou stala. Na začátku byla obyčejná holka z malého města, jen možná trochu ambicióznější. Pohybovala se v prostředí, v němž měla na výběr ze dvou možností: Buď ji to prostředí semele, nebo se mu přizpůsobí. Rozhodla se pro druhou možnost a využila situaci ve prospěch svých ambicí. Musela si nechat narůst krunýř, stát se tvrdou a neúprosnou. Obhájila jsem si její chování, abych pochopila, jak ji hrát. Ale kamarádky bychom rozhodně nebyly.

Hodila by se vám nějaká Annina vlastnost nebo schopnost, které vy sama nemáte?

Anna vůbec neřeší, co si o ní myslí ostatní.

Což já někdy – a vím, že zbytečně – řeším. Takže troška téhle vlastnosti by se mi občas hodila. Ona je cílevědomá a jde přes mrtvoly. Taková bych být nechtěla. Nemám ráda ostré lokty, i když i já je mám, ale mám je schované a nevytahuju je. Nemám ani ráda, když je někdo uplatňuje na mě.

Jste vy sama ambiciózní?

Myslím, že ne. Nevybavuju si, že bych si někdy něco v životě přesně naplánovala a cíleně za tím šla. Můj život je spíš souhra šťastných náhod. Ale když jsem díky nějaké takové šťastné náhodě potkala někoho zásadního nebo dostala nějakou zásadní roli, pak už jsem dělala všechno pro to, abych odvedla co nejlepší práci. Takže spíš než ambiciózní bych řekla, že jsem zodpovědná.

Dostala jste nějakou další nabídku na zápornou roli?

Zatím ne.

Kdybyste si měla pustit nějaký film nebo seriál, co byste zvolila? Něco jako Sedm schodů k moci, nebo spíš romantickou komedii či pohádku?

Určitě spíš drama, jako je Sedm schodů k moci. Z příběhu jsem byla nadšená, už když jsem četla scénář. A i když jsem tušila, jak dopadne, protože je inspirovaný některými známými politickými kauzami, moc mě bavilo ho číst. Ráda sleduju podobné filmy a seriály.

Před časem jsme vás viděli taky v komediálně laděném krimiseriálu Einstein – Případy nesnesitelného génia. Nechystá se další pokračování?

O další řadě nic nevím, ale líbilo by se mi, kdyby vznikla. Forenzní technička Soňa mě moc bavila, měla specifický humor a při natáčení jsme si užili dost legrace i adrenalinových situací. A původní německá předloha, podle níž seriál vznikl, má několik řad. Tak uvidíme.

Nova natáčí šestnáctidílný seriál Mozaika, v němž hrajete dceru Taťjany Medvecké a Karla Heřmánka. Jaká je to role?

Seriál už je natočený. Hraju Madlu, sestru tří bratrů. Nám sourozencům rodiče oznámí, že se po čtyřiceti letech rozvedli. Chtějí prodat dům, peníze si rozdělit a žít si každý po svém, ale nejdřív ho musejí nechat zrekonstruovat. A tak se vždycky na určitý čas nastěhují k některému z nás. Madla je herecky velmi zajímavá postava, žena, o níž bych si dokázala představit, že bychom byly přítelkyně, v mnohém mi byla velmi sympatická. I když svým blízkým často připadá ztřeštěná a zmatená a v lecčems ji nechápou. Ona žádnou situaci neřeší tak, jak by se „mělo“. Vztahy s muži má také pestré a složité. Ale víc raději říkat nebudu.

V této roli jste po letech, co jste měla dlouhé vlasy, ostříhaná nakrátko. Byla to podmínka režisérek Jasminy Blažević a Lenky Wimmerové?

Vůbec ne. S nápadem jsem přišla já, chtěla jsem v další roli vypadat zase trochu jinak a postavě krátké vlasy nevadily, naopak. A taky jsem chtěla nějakou změnu, o které už jsem nějaký čas přemýšlela, a zároveň nechat vlasy trochu zregenerovat. Ale už mi zase dorůstají.

Natočila jste ještě něco dalšího, co na svou premiéru teprve čeká?

Kromě těch tří zmíněných ještě seriál Sex O’Clock, který je k vidění na Voyo. Takže mám na kontě za dva roky čtyři seriály. Po Mozaice jsem si proto dala od natáčení pauzu, abych načerpala trochu energie. Ony si to okolnosti vyžádaly.

Loňský rok pro vás byl tedy hodně pracovní, s čím jste vstoupila do roku letošního? Plánujete třeba vyrazit na hory? Nebo na dovolenou někam do tepla?

Nic pracovního zatím na delší dobu neplánuju. (smích) A právě jsme s manželem a dcerkou absolvovali poslední dovolenou, na níž jsme byli ještě tři. Na jaře už totiž budeme čtyři. Jak říkám, všechno do sebe zapadlo, proto jsem zvolnila a dávám si od práce odpočinek. Cvičím, starám se o sebe a počítám s tím, že se budu teď nějaký čas věnovat především rodině, protože péče o dvě děti bude náročnější než o jedno. I když Lotka už je větší, budou jí tři. Na sourozence se moc těší. Přiznávám, že s prací jsem to před časem poněkud přepískla a byla jsem hodně unavená, pauzu jsem si chtěla dát tak jako tak. To, že se protnula s těhotenstvím, je radostný bonus navíc. (smích)

Eva Podzimková

Narodila se 3. února 1990 v Uherském Hradišti, po gymnáziu vystudovala DAMU v Praze. Viděli jsme ji například v pohádkách Korunní princ, Čertova nevěsta a Princezna a půl království, ve fi lmech Probudím se včera, Vejška a dalších. Zahrála si v seriálech Kosmo, Modrý kód, Tátové na tahu, Slunečná, Einstein – Případy nesnesitelného génia či Sedm schodů k moci. V červnu 2022 se vdala za scenáristu Matěje Podzimka, s nímž má téměř tříletou dcerku Lotu. Na jaře čekají další přírůstek do rodiny.

Zdroj: časopis TV Pohoda

Související články