Žijete s partnerem na zámku Osečany, to vypadá romanticky – jaké to je doopravdy?

Někdy mám pocit, že jsme si místo zámku koupili horskou dráhu - v zimě je to jak z nějaký severský detektivky, v létě pohádka. Inu, v červenci zámek otvíráme, přijeďte se podívat!

Zdroj: Youtube

Co už jste vybudovali a co vás ještě čeká?

Každý rok pořádáme v létě od července do srpna divadelní festival na nádvoří zámku, ze vstupného se pak opravuje třeba půl roku zámek. Už se takhle přispělo na střechu, opravu soch před kaplí, kašnu, věž, věžní hodiny, dvě výmalby místností, jeden záklopový strop. Letos se buduje veřejná knihovna ve druhém patře, tak snad v létě bude dost diváků na to, aby se tahle nádhera povedla dodělat. Učíme tím zámek, aby si na sebe divadlem sám vydělal a díky každýmu divákovi se kousek opravil. 

Vzali jste k sobě párkrát potřebné včetně ukrajinské rodiny, kolik vás na zámku bydlí teď?

Jsme tu my dva s Matějem a jedna ukrajinská rodina, co už s náma asi zůstane. Ta čítá maminku se dvěma dětma, vracet už se nemají ani kam ani za kým. A ještě kočka Bělohrad, osel Balbín, čtyři ovečky a kladrubský hřebec Sigi. A někdy je to až až. 

Uvažovali jste s partnerem i o dítěti, ale české zákony tomu nepřejí… Děláte něco pro to, aby to klaplo? Třeba někdy v budoucnu?

Podporoval jsem kampaně, které se tím zabývají. Hlavně v otázce dětských domovů mě ta situace trápí. Zatím ale legislativně stejnopohlavní pár nemůže společně adoptovat dítě, obcházet zákon mi přijde nedůstojné. Holt všechny děti nemají to štěstí na milující rodinu, ale myslím, že kdyby jim zákony šly naproti, víc by jich mělo šanci vyrůstat v rodinách, co sami děti mít nemohou. Čekám na dobu, kdy politikům uvěřím, že jim jde hlavně o ty děti, zatím z toho takový pocit často nemám…děti potřebují zájem, péči a lásku a když jim je někdo chce dát, nemělo by se mu bránit. 

 Znám pár, který se kvůli tomu odstěhoval do Holandska… nic takového vás nenapadlo?

Ne, máme tady svoje rodiny, zámek, práci…Já děti miluju, ale možná mi to vážně není dáno. Snažím se je mít v životě kolem sebe jinak. Namlouvám pro ně audioknížky, rád jedu za mojí maminkou, která učí na Rohatsku ve školce a chvíli tam s nimi pobudu a na zámek jezdí tábory, skauti, naši kamarádi s dětmi….jsou přirozeně kolem nás a já jsem za jakkýkoliv kontakt s nimi rád. Už se kvůli dítěti tak často netrápím. Náš život jde jiným směrem, nebudu skuhrat na to, že jsem nešťastný. Mám zdravou rodinu, krásnou práci a holt každej nemůže mít v životě všechno. Jsem vděčný za to, co mám, než abych se trápil kvůli něčemu, co mít nemůžu. A kdo ví, co nám osud ještě nachystá...

Jak jste se už zmínil, v létě opět chystáte na zámku divadelní festival, kdo se stará o to, aby vůbec proběhl? O dramaturgii i organizaci?

My s Matějem. Je to hukot, ale od praní kostýmů, po stavění pódia, prodej lístků a ubytovávání diváků po představeních na zámku a ve stanech, tak děláme všechno. Alespoň si pak vážím práce všech v divadlech, kde přes rok jenom hraju a tenhle servis mi dělá někdo jiný. Učí mě to pokoře ke všem složkám, které jsou neviditelné kolem nás, herců.

Kromě toho téměř ve všech představeních hrajete vy nebo oba s Matějem, není to trochu náročné? Žít spolu, starat se o zámek i domácnost, a ještě nazkoušet několik her?

Máme to rádi. Teď jsme si třeba spolu opakovali hru Kalifornská mlha, kde spolu hrajeme a nasmáli jsme se u toho tolik, jak by to málokterý pár po víc jak šesti letech, co jsme spolu, dokázal. V Kalifornské mlze spolu hrajeme ještě s naším oslem Balbínem, na to bych málem zapomněl, je to komedie, kde si divák i popláče - ať už smíchem nebo dojetím. Ve hře Úča musí pryč, kde má hlavní roli Zuzka Bydžovská zase hrajeme dva nesnesitelný rodiče, co se chtějí zbavit učitelky po tom, co jejich dětem dala špatný známky. A pak hlavně! Teď spolu zkoušíme i novinku 4000 dnů. Já tam hraju kluka, co se probudí z kómatu a nepamatuje si posledních 11 let svého života, takže ani svého partnera, se kterým tu dobu strávil. A ten partner, kterého hraje Matěj, tak musí bojovat o to, aby se do něj ten probuzenej znovu zamiloval. Takové 50x a stále poprvé, nádherná věc. Užívám si to, jak mě Matěj znovu přiměl k tomu, abych se do něj zamiloval. 

Zdroj: iGlanc.cz