Báro, čekáte svého druhého potomka. Je toto těhotenství něčím jiné než to první?

Druhé těhotenství je o něco náročnější. V prvním jsem si mohla odpočinout, když jsem potřebovala. Také se nyní cítím unavenější. Jsem přece jen o pár let starší, což rovněž hraje svoji roli. Ale pomáhají mi mamka a tchyně, jsou úžasné! Takže v tomto to je jiné, ale jinak bych něco extra rozdílného nenašla. 

Nechali jste si říct pohlaví miminka?

Ano, pohlaví jsme si nechali říct, ale necháváme si to pro sebe. 

Vnímáte, jak vás změnilo mateřství?

Nemohu říci, že by mě změnilo nějak extrémně. Musím být ale například více trpělivá, přitom já bývala velmi netrpělivý člověk. Být mámou je něco nového. Většinu času věnujete dětem a já jsem dříve dělala sport, který je totálně individuální a sobecký. V dobrém smyslu. Žijete ovšem v tom, že se vše točí kolem vás. A když najednou máte děti a jsou malinké, soustředí se vše na ně. S Vincentem se pro mne vše změnilo, k dobrému, samozřejmě. To pak i jako sportovkyně zjistíte, že jsou mnohem důležitější věci. Dříve jsem se hroutila, když jsem prohrála zápas. Dnes, když si na to vzpomenu, mi to přijde jako banální věc a směju se, jestli je normální, že jsem se z toho hroutila.

Když se bavíme o ženských tématech, vy jste byla jednou z prvních sportovkyň, které otevřely intimní téma, a sice jak může menstruace ovlivnit výkon. Měla jste na to nějakou zpětnou vazbu?

Dlouho jsem přemýšlela, zda o tom mám mluvit, protože jde o téma, o němž se vůbec nehovoří. Jsem však nyní strašně ráda, že jsem do toho šla, protože ty zpětné vazby byly neuvěřitelné. Dostala jsem spoustu zpráv od holek, které mi děkovaly a svěřily se mi, že zažívaly to samé, měly stejné pocity a netušily, co mají dělat. Sdělovaly jsme si naše příběhy a já pochopila, jak bylo fajn, že jsem otevřela téma, které ženy opravdu trápí.

Zdroj: Youtube

Mělo by se o něm mluvit více, protože menstruační cyklus může ovlivnit opravdu hodně, ve sportu určitě. Ráno se probudíte a zjistíte, že máte tak silnou menstruaci, až se nemůžete ani zvednout z postele. Jenže musíte, protože máte zápas. A to vás velmi ovlivní. Já jsem měla tedy štěstí, když jsem zjistila, že čím více se pohybuji, tak tím ona bolest ustupuje a je to lepší. Ale také jsem si někdy opravdu myslela, že na ten kurt nenastoupím. 

V dnešní době sociálních sítí je hodně časté, že lidé velmi rádi dávají nevyžádané rady, hlavně co se týká mateřství. Poučoval někdo i vás?

Ano, a zejména mateřství je téma, na které může mít dnes každý názor. Každý rád radí a hraje si na chytrolína za telefonem nebo počítačem. I já jsem tedy dostala několik rad, jak bych měla své dítě krmit, jak by mělo ležet v kočárku, jak bych s ním měla cvičit. Těch zpráv byla spousta, ale upřímně, já jsem zvyklá i na výhružky po prohraných zápasech, takže něco takového mě nerozhodí a zkrátka na to nereaguji.

S vaším partnerem Petrem tvoříte spokojenou rodinu. Je mi jasné, že poslední roky byly hektické, nyní se těšíte na další miminko. Přesto, až se to trochu zklidní, je pro vás důležité vztah stvrdit i oficiálně? 

Jsme zasnoubení asi už pět let. O svatbě se bavíme, víme, že ji oba chceme, ale uděláme to, až se náš život dostane do klidu. Máme nyní dvouleté dítě, na cestě je další, takže nyní to bude více hektické.

Se synem Vincentem jste nyní nafotila kampaň pro značku GAP. Jaká móda je vám blízká?

Kampaň je úžasná, fotili jsme s lidmi, které znám, například s Benediktem (fotograf Benedikt Renč – pozn. red.) jsem fotila mnohokrát. A také Vincent byl úžasný, bála jsem se, že to nevydrží, ale spolupracoval skvěle. Jinak módu mám ráda, nyní se tedy mohu oblékat maximálně do tepláků a šatů, jelikož jsem už v posledním stadiu těhotenství. Ale jinak si s módou ráda hraji. Mám ráda pohodlné kousky, sportovně ležérní módu. A asi byste to do mě neřekli, ale mám ráda podpatky. Ty nyní moc nenosím, ovšem dříve jsem je obouvala často. Ráda se oblékám podle nálady, ale nejsem zase člověk, který by musel mít nejlepší kousky a poslední trendy. 

Když se stanete tváří módní značky, vybíráte si to, co ráda sama nosíte, nebo si klidně zaexperimentujete?

Ráda experimentuji, nechám si i poradit od stylisty, když jdu třeba někam večer. A změny mne baví, klidně se jakoby převtělím do něčeho jiného. 

Ovlivňuje váš vkus partner Petr, který se pohybuje i ve sféře módy?

Neříká mi přímo, co mám nosit. Spíš, když si něco kupuji, tak s ním konzultuji, jestli se mu to líbí. A myslím, že můj vkus se mu celkem líbí. (úsměv) 

Lákalo by vás i třeba navrhnout nějakou kolekci? Jaký by měla styl?

Ano! Mne to lákalo, když jsem hrála. Chtěla jsem vytvořit sportovní kolekci, kde by byly legíny, podprsenky, mikiny s kapucí. Dnes na to nemám myšlenky, ale kdybych měla možnost, lákala by mne sportovní móda. Nebo by se mi i líbil kovbojský styl – džíny do zvonu, kožené bundy s třásněmi nebo klobouky. Do toho bych šla.

Co děláte nejraději, když máte čas jen pro sebe a svoji rodinu?

Jsem s nimi ráda na výletech. Také mne baví sledovat, když má Vincent kroužek, jak ho to naplňuje. Když jsem sama, tak nyní ráda spím, ležím, zkrátka zevluju. (smích) Je to momentálně ten nejlepší odpočinek, který mám. Nebo jsem také ráda na zahradě. Nemusím nic vytvářet, stačí mi zkrátka být.

Jaké chvíle jsou pro vás třeba i vzácné?

Takové, kdy se sejdeme celá rodina. Když letíme do Ameriky, nebo když má sestra přiletí k nám. Sama má dvě děti. Nestává se moc často, abychom byli všichni takto pohromadě, povede se to jednou nebo dvakrát do roka, takže to jsou vzácné chvíle.

Barbora STRÝCOVÁ

Na kurtu se pohybovala od dětství, první větší úspěchy slavila v juniorské kategorii, kdy vyhrála dvakrát za sebou juniorku Australian Open, a to v letech 2002 a 2003. Spolu s Lucií Šafářovou dokázaly v roce 2016 na Letních olympijských hrách porazit duo sester Williamsových. Mezi úspěchy Strýcové patří i post světové jedničky ve čtyřhře, kterou byla v letech 2019 a 2020. Drží i rekord z Australian Open, když v roce 2010 odehrála nejdelší utkání v ženské dvouhře. Zápas trval 4 hodiny a 19 minut. Svůj první titul ve Wimbledonu získala v roce 2019, kdy zvítězila ve čtyřhře s tchajwanskou spoluhráčkou Sie Šu-wej. V květnu roku 2021 oznámila ukončení kariéry, v rámci rozlučkového turné o dva roky později vyhrála opět se Sie Šu-wej wimbledonskou čtyřhru. Jejím partnerem je novinář Petr Matějček, s nímž má syna Vincenta, společně čekají příchod druhého potomka.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Glanc

Související články