V seriálu Jedna rodina hrajete Dominika, který má ne úplně ideální vztah s rodiči a snaží se vybalancovat vztah se svou slečnou. Co je vám na té roli blízké?

Seriál mě zaujal tak nějak celkově – hlavně proto, že je ze života. A moje postava tu má vývoj. Myslím, že je to docela fajn kluk, a dobře se mi hraje. Dominik a Martina (Denisa Biskupová – pozn. red.) prožívají to, čím si prochází leckterý mladý pár. Myslím, že se v těch postavách může hodně lidí najít.

Zdroj: Youtube

Takže neřešíte, že účinkováním v dlouhodobých seriálech si můžete zavřít cestu k nějakým dalším pracovním možnostem?

Myslím, že Jedna rodina je specifická, hraje v ní řada skvělých herců. A i od lidí, kteří nejsou fanoušky podobných seriálů, mám pozitivní ohlasy. Seriál je moc hezky natočený, což taky nebývá vždycky pravidlem, a má svou úroveň, takže se za něj rozhodně nestydím. Myslím, že je to krásná práce, a jsem rád, že ji můžu dělat.

Jaká z témat, která se týkají Dominika, jste prožil v životě i vy sám?

Nějaké paralely mezi mnou a Dominikem určitě jsou. Když jsem byl mladší, taky jsem zažíval vztahové peripetie a řešil, jak vycházet s rodiči. Myslím, že mám odkud brát.

Dominik je o něco mladší, možná v lecčems floutek. Býval jste taky takový před pár lety?

Dospívání je náročná životní etapa a člověk se se sebou naučí pracovat. Na začátku má pocit, že se všechno motá kolem něj, což tak není. Taky jsem měl svá složitější „obdobíčka“. (smích) Ale tím si projde asi každý mladý člověk.

V seriálu se s vámi objevila i vaše partnerka Natálie Jirásková. Bude hrát v seriálu dál?

Zatím si zahrála v jednom dílu a ještě se v budoucnu v nějakém objeví. Když nám produkce řekla svůj záměr, zdálo se nám to vtipné. Bylo fajn strávit spolu pár dnů na place.

Seriál se týká střídavé péče, máte s ní nějakou zkušenost?

Nemám, mí rodiče jsou spolu osmatřicet let. Ale znám úskalí střídavé péče od svých kamarádů, kteří si jí prošli.

Máte dva starší sourozence, čemu se věnují?

Sestra Barbora hraje v pražském Divadle Minor a brácha Martin dělá grafický design, ale taky je muzikant, hrál se spoustou kapel, například s Tata Bojs, Anetou Langerovou a podobně. A spolupracoval i se mnou, nahrával mi kytary k některým písničkám. Jednou za čas spolu něco vymyslíme.

Nedávno měl televizní premiéru film Banger, v němž hrajete kluka, který se snaží prosadit na rapové scéně.

Banger je pro mě zásadní film a zásadní role. Jsem moc rád, jak byl přijatý loni na karlovarském filmovém festivalu, kde měl premiéru, ale i jak ho přijala mladá generace, pro kterou byl hlavně určený. Myslím, že tu takový film dlouho nebyl. Bavilo mě, že jsem se tu mohl úplně proměnit. Že lidi, kteří mě sledují v Jedné rodině, mě tady viděli zase úplně jinak.

Jak moc jste zasahoval do scénáře filmu?

Postavu jsme tvořili už v době příprav, a když jsme začali natáčet, už měla jasně dané mantinely. Režisér Adam Sedlák napsal scénář tak precizně, že nebylo potřeba nic dalšího vymýšlet. Pro mě byla ještě důležitá finální písnička, kterou jsem napsal.

Film je hodně syrový, nastal tam nějaký moment, kdy jste si sáhl na dno svých sil?

Ne. Natáčení bylo paradoxně velmi příjemné, i když hodně intenzivní. Neměl jsem žádný moment, kdy bych byl vyčerpaný. Když mě něco baví, tak mám nevyčerpatelnou energii. A tohle natáčení mě neskutečně bavilo a moc jsem si ho užil.

Je svět rapu váš svět? Jsem laik, ale zdá se mi, že máte hlas spíš na zpěvnější melodie.

Už v minulosti jsem spolupracoval s řadou interpretů z rapové scény. Žánry se různě prolínají. A mě baví je kombinovat. Baví mě dělat věci jinak. Nechci dělat pořád ty stejné zpěvné písničky, líbivé na první dobrou. Možná budu mít za deset let jiný názor, ale momentálně mě baví dělat takové písničky.

Jak se vám daří vybalancovat práci pěveckou a hereckou? Vědomě je korigujete, aby jedna nepotlačovala druhou, nebo nabídky přicházejí na střídačku?

Je to v balancu, jedna práce netrpí tou druhou. A za ty roky, co se v tom pohybuju, už si to umím rozplánovat.

Natáčíte teď něco dalšího kromě Jedné rodiny?

Máme natočenou Metodu Markovič: Hojer, což je minisérie ve stylu true crimi. Vypráví o dopadení Ladislava Hojera, jednoho z nejznámějších sériových vrahů v Československu. A usvědčil ho a dopadl právě Jiří Markovič, což byl legendární šéf pražské mordparty. Seriál získal před několika málo týdny cenu za nejlepší seriál střední a východní Evropy na festivalu Serial Killer. Myslím, že je to hodně zajímavý projekt, který – doufám – diváky zaujme. Jiřího Markoviče hraje Petr Lněnička, já mám v sérii roli jednoho ze tří kriminalistů, kteří na případu pracují.

Kriminalistu jste hrál asi poprvé.

Hrál. A jsem moc rád, že jsem tu nabídku dostal. Bavilo mě vykročit zase trochu někam jinam.

V Bangeru a Jedné rodině jste v podstatě kluk, tohle už je dospělácká role.

Taky mi už bude za pár let třicet, tak si zasloužím zahrát si něco jiného než puberťáky nebo mladé drogové dealery. (smích) I když ti dealeři jsou zábavné a vděčné herecké úkoly.

Před naším povídáním jste byl cvičit. Cvičíte pravidelně?

Snažím se na kameru vypadat co nejlíp a cvičení mi pomáhá nejen fyzicky, ale i psychicky. Musím si v životě nastavovat pravidla, různé háčky, které mě drží v určité koncentraci. Záměrně si buduju určitý řád. A myslím, že pro mladého člověka, i pro toho, který se neobjevuje před kamerou, je zásadní, aby se hýbal. Chodím do posilovny a někdy si jdu zaboxovat nebo zaběhat.

Hrál jste také ve filmu Bajkeři, který byl také o mladých lidech a pro mladé. Ale byl z jiného ranku.

Bajkeři byli odlehčená teenagerovská komedie o tom, jak kluci, kteří pořád visí na telefonech nebo počítačích, jsou v létě donuceni vyrazit na kola. Banger řeší úplně jiné téma, má i nějaký společenský přesah a zásadní poselství. A herecky pro mě byl mnohem větší výzva.

Vyrostl jste v rodině muzikanta, byla vůbec možnost, že byste se věnoval nějakému neuměleckému povolání?

Vždycky mě bavila hudba i herectví, ale taky fotbal. Táta tomu nechal volný průběh. Ale velice brzy bylo jasné, že se vydám tímhle směrem.

Adam Mišík

  • Narodil se 7. května 1997 v Praze, jeho otcem je hudebník Vladimír Mišík, matkou překladatelka a básnířka Eva Mišíková.
  • Poprvé se před kamerou objevil ve filmu Kráska v nesnázích. V roce 2016 účinkoval v pořadu Tvoje tvář má známý hlas, vidět jsme ho mohli také ve fi lmech a seriálech Cesty domů, Borgia, Život je ples, První republika, Andílek na nervy, Bajkeři, Zátopek a dalších.
  • V roce 2013 nahrál svůj sólový debut Parfém a stal se objevem roku například v anketě Český slavík. Letos vydal desku Srdce na tvý dlani.

Zdroj: časopis TV Pohoda

Související články