Rodinné vztahy bývají složité, komplikované jsou zejména mezi nepokrevními příbuznými, což nastává v situaci, kdy se někdo přivdá, nebo přižení. Hlavně ženy mají tendence chránit svá ptáčata, která si vypiplaly a svojí horlivostí mohou být až nepříjemné, dotěrné. Navíc mezi dámami jsou vždy ostřejší konkurenční rozbroje. To možná znáte. Jak bojovat s jeho ženami, pokud pro ně nejste dostatečně dobrá?  

Zdroj: Youtube

Co mám dělat, když mě nesnáší tchyně?

Takové otázky si již nepokládají pouze kamarádky u kávičky, když probírají život. Stále častěji se schůdnou cestu rodinných vztahů snaží najít i ženy, které u terapeuta řeší například manželské potíže. Jelikož vzrůstá počet párů, jež vyhledávají pomoc těchto odborníků, setkávají se experti právě i s potížemi ohledně vměšování se rodiny do vztahů příbuzných. Je pravda, že tchyně je tzv. první na ráně. Starostlivé maminky to někdy nemyslí ani zle. Co dělat v případě, když se ocitnete v hledáčku jeho maminky?

Vztah tchyně a snacha. Jak spolu dobře vycházet?

Jaký bude váš vztah s jeho maminkou, poznáte už při prvním setkání. Uvidíte, jestli vás pozoruje či hlídá, nebo se naopak snaží vést příjemnou konverzaci, z níž cítíte zájem, nikoli vyslýchání. Napjatější atmosféra ještě nemusí nic znamenat, jde o lakmusový papírek, kdy je matka opatrná a až vás časem pozná, budete v pohodě. Může jít ale i o signály, které by vám mohly leccos napovědět. Zjistíte, že máte jiné politické názory? Nabyla jste dojmu, že jeho matka má pocit, že umí vařit nejlépe na světě? Neodporujte jí. Jsou důležitější věci v životě. Přece jen by v malichernostech měl ustoupit ten mladší. Vytvoříte si tak lepší prostor pro budování vašeho vzájemného vztahu.

Co dělat, když s tchyní není k vydržení?

Neradíme vám, abyste se zase zcela zapřely a nevyslovily názor. Spíš udělejte první krok k vzájemnému porozumění. Pokud ovšem tchyně bude nepříjemná, neohleduplná, časem si dupněte. Dostane-li se váš vztah s mužem do vážné fáze, kdy si i před oltářem řeknete sladké „ano“ a budete mít děti, stáváte se rovnocennou důležitou ženou jeho života. Bude-li něco mezi vámi a tchyní skřípat, nebojte se si to vyjasnit. Jakmile se neohradíte hned, budete do konce života ustupovat a to vás zničí. Nebo nastane situace, že za pár let vybuchnete, což okolí bude spíš vnímat jako hysterický záchvat, protože takové jednání od vás nikdo nečekal.

Sokyní nemusí být jen milenka, ale i jeho matka a sestra

Maminka má ke svému dítěti vztah, protože se o něj starala a nerada by, aby se dostal do spárů ženy, která pro něj nebude dost dobrá. Ukažte proto, že nejste sokyně a že jí neuzmete část synovy lásky. Co když je tam ale ještě sestra, taktéž s nároky na vašeho muže? Ve většině případů jde o ženy, které nemají partnera. Ať už zatím nenašly toho pravého, nebo se v chlapech tak zklamaly, že věří pouze těm, které znají od dětství. Právě pro ně může být brácha oporou, jediným hrdinou a je jedno, jestli jde o staršího, nebo mladšího sourozence. Sestra ve vás bude vidět konkurenci, která si péči bratra uzurpuje pro sebe. I když si vnitřně uvědomuje, že její sourozenec asi nebude do konce života sám, může se snažit oddálit jeho trvalé spojení s jinou ženou. Snažte se proto být také kamarádkou a dát najevo, že jí nechcete nic vzít. Občas přivřete oko nad tím, když zavolá, že potřebuje připevnit poličku, nebo poradit s výběrem nového spotřebiče. Samozřejmě se opět nenechte převálcovat, kdyby těch volání o pomoc bylo příliš.  

Zapojte partnera. Ale šetrně.

Jak tedy eliminovat ženy z jeho předchozího života, pokud se ozývají příliš? Nastavte jasné hranice. Nemusíte chodit obden na oběd k mamince. Aby to však nebrala jako útok, navrhněte jednou za čas společné hodování v restauraci. Vždy se totiž snažte nějakou eliminaci kontaktu vykompenzovat vstřícným krokem. Protistrana nebude mít pocit, že se straníte. Ukažte, že máte zájem a můžete rovněž pomoct. Pokud jsou lidé rozumní, vyhoví si. Když to ovšem nejde? Muži neradi řeší problémy, proto i když budou vnímat, že ženy jejich života mezi sebou vedou dívčí války, raději se převlečou za mrtvého brouka. Nestavte svého partnera do role, aby si vybral mezi vámi a jeho příbuznými. Pod vlivem takového tlaku se bude cítit nekomfortně, a i když si vybere vás jako životní partnerku, bude podrážděný, že kvůli vám musel odstrčit vlastní rodinu. Máte-li problém, hledejte u něj pomoc. Poproste muže, aby domluvil své matce nebo sestře, pokud vás něčím trápí. Když ony nebudou chtít ustoupit, uvidí sám, že problém je u nich. A pokud jde o milujícího partnera, udělá více pro vás.  
 
Zdroj: iGlanc.cz, Choosing Therapy, Family Education, The List

Související články