Ono to přirovnání k tělu je vlastně příznačné. Pokud jej nijak neposilujete, svaly stagnují, povolují, vy jste oslabení a necítíte se dobře. Vztah, v němž je rutina, je také oslaben a vám v něm není úplně nejlépe. I na partnerství se musí pracovat, jenže ne každý má tolik zkušeností, aby se vyvaroval některých jednání. Kouč sice není Casanova, který by sbíral zkušenosti v terénu, má však určité vzdělání, pod jeho rukama prošlo mnoho vztahů, takže v praxi zažil různé vzorce chování a jednání partnerů.

Proč vám pomůže kouč?

Jeho přínos je především v tom, že se jedná o třetí, nestrannou osobu. Neovlivňují ji emoce. Pokud uvedeme jednoduchý příklad, tak zmíníme zcela banální situaci. Když se rozhodnete na vztahu sami pracovat, může se vám stát, že partnerovi třeba navrhnete nějaké dobré řešení dané situace. Ale v návalu emocí mu vyčtete pět let starou nevěru apod. Kouč toto neřeší. Řekne vám, co máte udělat, nabídne vám plán a racionální pohled na věc. Když to před vámi vyřkne, mnohem lépe si uvědomíte, co a jak dělat, že vás ani nenapadne vsunout někam vaše výčitky. Jde o psychologický jev, kdy vyřčené nebo napsané má mnohem větší sílu, než když si něco pouze usmyslíme v naší hlavě.

Snáze se otevřete

Kouč vám zcela bez emocí vykreslí stav vašeho vztahu. Nic nepřikrášlí, ani nepřibarví. A bude jen na vás, jestli situaci budete chtít řešit. Opět si představte moment, když vás partner zklame. Trápíte se, bolí to, rádi byste, aby ta situace skončila. Logicky se nabízí rozchod, ale v hlavě se vám mihotají myšlenky na to hezké, partnera milujete i přes tu bolest a nechcete jej opustit. Zmítáte se v emocích. Kouč vyslechne všechna pro a proti od vás obou. Vy sami si to naplno tak neřeknete. Paradoxně v přítomnosti této třetí, dokonce cizí, osoby, se snáze otevřete, uvolníte a oba si řeknete, jak dál.     

Jaká je role kouče?

Co máte očekávat od tohoto vztahového rádce? Předně, tento člověk za vás nic neudělá. Jen vás navede na nějakou cestu. Což je výborné, protože během jednotlivých kroků si uvědomíte spoustu věcí, naučíte se řešit situace, které vás trápí. Tyto vzorce si zapamatujete a v budoucnu vám pomohou zvládat obdobné momenty. Protože na vztahu se musí pracovat neustále. A jak vy budete silnější, bude i partnerství pevnější. Nauka samostatného řešení je proto ideální. Kouč pomáhá samostatně řešit životní problémy, zároveň i motivuje a dodává energii k tomu postavit se věci čelem, protože cílem je být šťastný. Ve vztahu a ve finále i v životě.

První krok je nejtěžší

Mnoho lidí má předsudky, že kouč nepomůže. Někdo v tomto oboru spatřuje pouze směsici motivačních rad, které jsou všude kolem. Samozřejmě můžete narazit na někoho, kdo spíš pracuje s ohranými frázemi. Proto se zeptejte například známých, zda znají někoho dobrého. Možná se budete divit, kolik lidí ve vašem okolí již využilo služeb profesionála. V posledních letech se na kouče obrací stále více párů. Podívejte se i na recenze na internetu, můžete si přečíst nějaké články, podívat se na videa. Kouč vám musí být sympatický, abyste si tzv. sedli. Pak následuje první krok. Ten na terapii. Především muži na tyto věci moc nejsou. Uvědomte si však, že o vztah chcete bojovat, nechcete se naopak trápit. A zde se nabízí řešení. Vezměte se za ruku a udělejte něco pro to, co je pro vás cenné. Můžeme vás potěšit, že koučování není psychoanalýza, kde si lehnete na gauč a budete sdělovat své pocity. Někdy se můžete sejít na neutrální půdě, jakou je kavárna, jindy stud odbourá třeba jen videohovor.

Pro páry i single

Jde o příjemné popovídání. Terapeut vám naslouchá (konečně někdo za dlouhou dobu), jeví o vás zájem, cítíte se hned lépe. Skvělé je i to, že se příliš neřeší minulost. Zmíní se pro kontext, ale nijak zvlášť se v ní „nevrtáte“. S koučem řešíte přítomnost, abyste mohli prožít skvělou budoucnost. Minulost už nezměníme, pro čas budoucí můžeme udělat mnohé. A jestli projevíte společně snahu něco pro vztah u kouče udělat, jde o první skvělý krok k tomu, aby vám opět bylo krásně. A to platí nejen pro páry. Když jste single a toužíte najít parťáka pro život, můžete si u kouče snáze uvědomit, jestli někde nemáte zbytečně vysoké nároky, zda vám nechybí sebevědomí, zkrátka odstraníte překážky, který stojí mezi vámi a životní láskou.

Zdroj: iGlanc.cz, Positive Psychology, Noomii

Související články