V posledních týdnech lidé šílí z nejnovějšího headsetu, jenž zhmotní vize, jaké vymyslela virtuální realita. I když relativní je pojem skutečně relativní… Technologie totiž aplikují vize reálných předmětů tam, kde skutečně nejsou, ale vy je můžete díky brýlím na místě spatřit. Zkrátka si nasadíte headset, v menu si navolíte například televizi a najednou před sebou uvidíte obrazovku. Klasický monitor, v němž se promítá vybraný program. Vy si jej vizuálně umístíte, kam budete chtít. Na stěnu v obýváku, zeď domu nebo se na ni budete dívat jako spolujezdec v autě. Na jedné straně obraz není hmatatelný, televize se na místo skutečně nepostaví, ovšem v brýlích si lusknutím prstu (tak se brýle také ovládají) za pár sekund vytvoříte spoustu věcí, o kterých budete jen snít. A to je právě velmi nebezpečné. Různé výrobky slibující dream vision pro zpestření naší reality nás mohou z ráje dostat až úplně dolů.
"Virtuální skutečnost". Jsme opět o krok blíž
Virtuální skutečnost je z podstaty nesmyslný pojem, ale právě v nesmyslu můžeme žít, pokud se budeme pohybovat po světě s technologií, jež nám do skutečného života vpraví virtuální objekty. Ještě před pár lety se to zdálo neškodné. Nasadili jste si jednoduché VR brýle, v nichž se promítala nějaká sekvence. Příběh, v němž jste mohli hrát roli. S pomocí dalších komponentů jste v oné story třeba něco chytali rukama. Šlo však o zábavu, kterou jste si vychutnali v pohodlí a bezpečí obýváku nebo hracího centra. Nejnovější technologie se samy zvou (vkrádají) do vašeho příběhu, tedy života. Světa, do něhož zakomponují své imaginární prvky, a právě to může být nebezpečné. Skrze virtuální brýle totiž uvidíte reálný svět kolem sebe, který si vylepšíte. Myslíte, že jen trochu. Podlehnete pocitu, že se nemůže nic stát. To je však omyl.
Virtuální propast
Stačí si uvědomit, kam jsme to dopracovali s pouhými sluchátky na uších. S pomocí hudby se odpoutáváme od okolního světa, takže se zapomínáme na ulici rozhlížet. Nehod, v nichž roli hrála nepozornost posluchače, je bezpočet. A nyní si představte, že nám skutečnost zkreslí vizuální klam. Navíc s jídlem roste chuť. Pokud si v prvních dnech řeknete, že si okolní šedivý svět zkrášlíte poletujícími motýly, za pár dní už vám to nebude stačit a vy zesílíte přítomnost virtuálních efektů. Budete se nudit, takže si vyberete nějakou hru, kterou si střihnete za pochodu. Začne se vám stírat vnímání mezi skutečností a realitou, neodhadnete, co je pro vás ještě bezpečné.
Od zakopávání k nebezpečí?
Zatímco se společnosti předhánějí, která vymyslí vymakanější virtuální prostředky, vědci zkoumají, jaký dopad na nás tyto technologie mají. Jakmile si nasadíte helmu, brýle, zkrátka VR headset a použijete jej, už začnete být vizuálně slepí k okolí. I kdyby kolem vás létali jen zdánlivě neškodní virtuální motýli, vystavujete se nějakému nebezpečí. Objeví se křídlo z boku, vy se leknete, uskočíte a možná vběhnete do trasy skutečného auta. „Můžete se udeřit do hlavy nebo zakopnout," řekla pro americkou CNN docentka Marientina Gotsis z University od Southern California. Právě Gotsis se spolu s týmem zabývala dopadem užívání virtuálních prostředků na naše běžné fungování v životě. Expertka prozradila, že při pozorování se významně zvýšil počet lidí, kteří nepozorností spadli na zem. Podle odbornice by lidé neměli používat virtuální technologie bez dozoru někoho druhého. To ale není vše, čím nás virtuální realita ohrožuje.
Už se nebudete chtít vrátit
Co je virtuální realita? Něco vysněného, často hezčího než skutečnost. Jde i o prostředí, kam lidé utíkají, když touží tzv. vypnout. Pomáhá jim zmizet problémům, které v životě řeší. Pokud bude mít dotyčný tento jiný svět stále k dispozici v oněch zázračných brýlích, může mu reálně vzniknout závislost. Bude utíkat do říše snů stále častěji, nebude dbát na prosby blízkých, ať sundá brýle a jde si užít procházku do parku. Jenže ono je to těžké, když víte, že to prostředí může být barevnější. Skutečnost se vám pak nebude zdát tak pestrá a psychologický vliv bude takový, že se vám ve skutečném světě nebude ani líbit. Takže v konečném důsledku se budete oddalovat i svému okolí, klidně i těm nejbližším. Může vzniknout podobný efekt, jako když je někdo závislý na počítačových a jiných hrách.
Těžká hlava z virtuální reality
Vysněné prostředí nám zatíží hlavu nejen imaginárně. Prozatímní přístroje nejsou vymakané do podoby smart, takže se nejedná o vyloženě lehké konstrukce. Například u nejlákavějšího trháku poslední doby si lidé stěžovali, že je bolí krční páteř, také hlava, oči dostávají rovněž zabrat, protože stále jde o "počítač". V neposlední řadě jsou někteří lidé citliví na prostorové změny, takže je mohou trápit závratě apod. Pokud by se někdo přemohl, a i přes to by rád utíkal do virtuální reality, používání těchto přístrojů by mělo vliv na rychle postupující degeneraci páteře, především té krční.
Může dojít i ke smrti?
S rozvíjejícími se technologiemi vyvstávají i výzvy v podobě překračování hranic. Kdysi jsme se zavřeli do kabiny, která se s námi třásla, což vyvolalo dojem, že jsme na horské dráze. Poté jsme si mohli s pomocí virtuálních rukou leccos osahat. Sbližování virtuality s realitou v sobě neslo riziko, že jednou někdo přijde s tím, že při počítačové hře, v níž bojujete o život, můžete skutečně zemřít. Podnikatel Palmer Luckey, který se zabývá virtuálními technologiemi, již s něčím takovým přispěchal. VR zařízením napojeným na tři moduly s výbušným systémem, které míří na hráčovo čelo. Když se mu nebude dařit ve hře, zařízení může vybouchnout. Luckey se dušuje, že jde pouze o jeho průzkum, kam až může virtuální realita zajít a rozhodně si u něj nic takového nekoupíte. Ono se to tedy nedá ani moc testovat vzhledem k tomu, že by šlo o poslední souboj pokusných hráčů. Ale může se najít někdo, komu etika žíly trhat nebude…
Zdroj: iGlanc.cz, CNN Health, MacRumors, Educative, Today, Road to VR