Není novinkou, že pokud někam vyplníte své osobní údaje, už se informace o vás někam zapíší, ocitnete se v databázi, podle které si vás daná firma zaškatulkuje, a podle těchto dat vám bude posílat reklamu šitou na tělo. Sice existují nějaké zákony, které chrání soukromí, ovšem v podmínkách nákupu se dá leccos obejít a upřímně, kdo z nás tato pravidla čte, než zaklikneme onen čtvereček se souhlasem? Mnohem divočejší to však může být i mimo Evropu, kde fungují jiná pravidla. Hojně diskutovaným tématem jsou čínské aplikace.
Prodává Shein kousky ze Zary?
Když se objevilo internetové módní tržiště Shein (a s ním propojené další weby), nákupní maniačky jásaly, protože e-shop nabízel (a stále nabízí) spoustu líbivých věciček. A nejen to. Kdo web pořádně prosurfuje, najde identické kousky se Zarou. Dokonce existuje „tajný“ kód, kdy do vyhledávače zadáte „maija“ a vyjedou vám prý artikly ze Zary. Ovšem pozor. Tyto produkty mají na první pohled stejný design. Při bližším pozorování však zjistíte, že ona kabelka není tak propracovaná, materiál košile je spíš umělý apod. Ale nedivme se. Za tu cenu... Nevíte tak ale, jaké látky tyto tkaniny obsahují. Nejsme na evropském trhu, který je regulovanější. Další otázkou etiky jsou pak podmínky, v nichž pracují lidé, kteří tyto kousky vyrábějí. Co však rezonuje děním nejvíce? Sběr dat z aplikací, které k nákupům využíváte.
Je Temu nebezpečné?
Asi jste to také zažili. Máte doma například zelené kalhoty a řeknete si, že by se k nim hodila oranžová halenka. Kde ji sehnat? Poprosíte strýčka Googla. A ten vám nejspíš nabídl spoustu kousků z momentálně trendy e-shopu Temu. Další čínský obchod, který funguje dva roky, na světě jej využívá více než 100 miliónů uživatelů, jen v Evropě jich je více než 75 milionů. Jméno Temu také rezonovalo. Jak uvedl například web Ars Technica, tento e-shop si vaše data prý pěkně hýčká. Stačí mít v telefonu aplikaci a vaše soukromí se už údajně zrcadlí na čínských webech. Jen podotýkáme, že jde zatím o prověřování, žádná konkrétní obvinění nepadla. Nicméně i podezření může znamenat zdvižený prst.
Jak mohou unikat osobní data z aplikace?
Podle bezpečnostních expertů má protistrana informací o vás bezpočet. Jen si vezměte, co všechno vyplníte. Jméno, adresu, telefonický kontakt, možná i datum narození. Jenže si kupujete oblečení v nějaké velikosti, takže i podle toho si vás zaškatulkují. A pokud máte aplikaci v telefonu, tak v něm sídlí špion, který vám projede kontakty, vaše využívání jiných aplikací, chování na sociálních sítích, komunikaci skrze ně. Také se o vás mohou dozvědět, kde zrovna jste, vidí historii prohlížeče, dokonce jim leccos napoví i mikorofon ve vašem telefonu.
Zdá se vám to paranoidní? Kéž by. Uvědomte si však, že to je technika, která nás ale už dávno přechytračila. Podle některých odborníků je na tom z hlediska bezpečnosti hůře operační systém Android, jelikož iOS neumožňuje některá data odesílat, ale žádná velká bezpečnostní sláva to také není. Pokud si do telefonu instalujete aplikaci, která má takové riziko, v podstatě se smiřte s tím, že to, co vidíte na telefonu, když s ním pracujete, vidí i ti tisíce kilometrů daleko.
Proč je zrovna Temu rizikem?
Temu se stalo velmi oblíbenou platformou, protože tu najdete v podstatě to samé jako na Shein, AliExpres nebo Wish, a to dokonce levněji. Mimochodem, dva posledně zmíněné shopy jsou také diskutabilní. Temu (stále dodáváme, že jde o podezření) může být z hlediska odborné terminologie asi nejlepší spyware, který experti na kradení dat vyvinuli. „Jde o nejnebezpečnější aplikaci, která je dostupná celému světu,“ pronesl pro CNBC šéf společnosti Grizzly Research Siegfried Eggert.
Jak funguje špehování vašeho soukromí?
Když nakupujete oblečení na daném webu, proč by aplikace měla stahovat i jiné, pro nákup nepodstatné informace? To se neví. Nebo možná spíš hrozivě tuší, že jde zkrátka o puzzle, kdy si ti na druhé straně o vás sestaví nejlepší obrázek. Jen si vezměte, v kolika aplikacích musíte odklikat přístup ke kontaktům, k mikrofonu, k fotogalerii. Kvůli jednomu vašemu kroku v aplikaci se to zdá logické, jenže takto otevřete své soukromí zcela dokořán. Nebezpečné aplikace si pak rejdí ve vašem telefonu naprosto všude a bez vašeho vědomí.
TikToku hrozí zákaz v USA
Před současnou kauzou kdysi vyvolala velké pozdvižení sociální síť TikTok, která rovněž čelila podezření, že sbírá citlivá data uživatelů, na něž nemá práva. A co více, údajně může manipulovat s informacemi, které uživatelům poskytuje, a ovlivňovat tak jejich myšlení ke svému prospěchu. Právě to nyní řeší v Americe, kde probíhají soudy s čínskou společností ByteDance, která TikTok vlastní. Dokud firma bude podle americké vlády ovládat tuto sociální síť, není zajištěna bezpečnost amerických obyvatel. Buď tedy dojde k nucenému prodeji, anebo zákazu, který by se mohl uskutečnit 19. ledna 2025.
Jaká rizika mají AliExpres a Wish?
Podobnou nejistotu v nás mohou vyvolávat další aplikace. Z čínských AliExpres a Shein, Wish sice se sídlem v Americe, ale prodává většinou čínské zboží.
Co může být nebezpečnější? Dvojníci aplikací
Aby toho nebylo málo, tak nejenže musíte přemýšlet o tom, zda vás originální aplikace chce ošálit. Jelikož jsou výše zmíněné e-shopy velmi populární, využívají jejich oblíbenosti podvodníci, kteří se ozývají prostřednictvím e-mailů. Jde o klasické spamy, které se tváří jako daná značka a chtějí od vás vylákat data. Naštěstí zatím neexistují podvodné aplikace, které by zrcadlily zmíněné platformy.
Jak se vyhnout podvodu v aplikaci?
Je to velmi složité, v tomto článku vidíme, že se jedná o určitý trh. Dění, které je nejen mimo naši zemi, ale i Evropskou unii, tudíž kontrola a postihy nemohou být prováděny podle naší legislativy. Ačkoli, jak jsme opakovaně zmínili, nepadla žádná tvrdá obvinění, podle jednotlivých indicií si můžeme vyhodnotit, zda nám laciný nákup za to stojí. Uvědomte si, že aplikace o vás ví více, než si myslíte. Nepředáte jen nějaká data, ale poskytnete dílky do puzzle, které prozradí, jaká jste osobnost. Pokud vám někdo nabízí nekvalitní zboží, které má neblahý dopad i na životní prostředí, nabízí se otázka, zda bude podle etiky přistupovat i k vašim údajům o soukromí.