Vzájemnou přitažlivost navozuje mnoho faktorů. Jak nám kdo voní, jak se vyjadřuje, jak se obléká. Ale určitě už se vám někdy stalo, že vás někdo natolik přitahoval, že jste si nedokázali pomoct. Co za tím bylo? Možná jste si jenom byli podobní.

Vzájemná chemie

Vztah je jedna velká chemie. Vědci, kteří se vztahovou chemií zabývají, se domnívají, že chemické vazby související s neurotransmitery v mozku mohou vyvolat přitažlivost s někým tak intenzivně, že vás z toho mrazí v zádech! Prsty v tom mají hlavně dopamin, serotonin a noradrenalin.

Jenže to časem vyprchá. Silné spojení pociťujeme hlavně na začátku, když je vztah čerstvý. Tehdy se říká, že máme nasazené růžové brýle. Nemyslíme totiž za sebe. Někteří lidé však zaměňují běžnou fyzickou přitažlivost za chemii, ta ale fyzickou stránku přesahuje. Skutečná chemie zahrnuje emoce, mentální, duchovní, a dokonce i kognitivní spojení. V praxi to znamená, že jeden z partnerů je například schopen dokončit větu toho druhého. Ale třeba jste si s partnerem podobní mnohem víc, než si připouštíte.

Jako vejce vejci

O manželských dvojicích či dlouholetých partnerech se často říká, že se jeden druhému začnou podobat. A nejde jenom o gesta a chování, jde i o vzhledové podobnosti. V roce 1987 provedl americký psycholog Robert Zajonc s týmem vědců zajímavou studii. Zkoumal fotografie sezdaných párů na začátku manželství a po pětadvaceti letech společného života. Jejich závěr zněl, že u lidí, kteří spolu dlouho žijí, dochází ke konvergenci (sblížení - pozn. red.) obličejových rysů. Dnes je tato teorie považována za překonanou.

Partnerská podoba jako mýtus?

Nicméně v roce 2020 se odborníci ze Stanford University rozhodli Zajoncův experiment zopakovat s pomocí moderních technologií. A závěr? „Konvergence obličejových rysů nebyla potvrzena, přesto vědci odhalili, že jsou si dlouhodobí partneři podobní - ovšem už hned od začátku vztahu. To znamená, že si lidé za své životní partnery vybírají muže či ženy, kteří jsou jim podobní,” popisuje výsledek studie Adam Durčák z erotické společnosti. Je to tedy naprostý opak tvrzení, že protiklady se přitahují.

Něco jako spřízněná duše

Velmi populární forma seznamování, hlavně v zahraničí, je tzv. speed dating. Výhody jsou v tom, že za krátkou dobu poznáte hodně potenciálních partnerů. Zároveň ušetříte čas i peníze, které byste na všechna ta rande vynaložili zvlášť. Toho se chytili ještě jiní vědci z Austrálie. V rámci experimentu rozdali několika stovkám účastníků speed datingu dotazník, v němž měli své jednotlivé ”partnery” ohodnotit co do přitažlivosti tváře, tak i míře jejich vlídnosti. Lépe z toho vyšli lidé, kteří s danou osobou sdíleli podobné rysy. „Vzájemná podobnost podle vědců u potenciálních partnerů navozuje pocit spřízněnosti, lidé se proto s takovými protějšky instinktivně cítí komfortněji a sdílejí s nimi pocit blízkosti, což je pro rozvoj romantického vztahu značná výhoda,“ komentuje průzkum Adam Durčák.

Takže už jste někdy měli pocit, že jste našli vaši spřízněnou duši? Nechceme vám brát iluze, ale možná jste si jen popletli pojmy s dojmy.

Zdroj: iGlanc.cz, Růžový slon, Happier Human

Související články