Každá generace má svůj osobitý slovník. Já sem si hned na úvod osvěžila ten z mého dospívání. Generaci Z (zkráceně Gen Z) jsem sice minula jen o sedm let, ale i tak panují v mých a jejich pojmech značné rozdíly. Jestli jste ztracení stejně jako já, tenhle článek pro vás bude plný poznání, protože FYI (for your information), je nová doba.

TikTok je centrum všeho

Všechno zásadní se dnes odehrává na TikToku, a odtud se šíří do celého světa také většina výrazů. Takže v první řadě byste se měli woke. Takový člověk je totiž bdělý a probuzený po všech stránkách. Nejsou mu lhostejné problémy slabších, rasismus, zmatek v sexuální orientaci jedinců ani světové klima.

V žádném případě před Generací Z nezkoušejte flexit - chlubit se (weird flex je pak konstatování „divné, že se tím chlubíš, ale budiž”) třeba s náramkem od Pandory, nevytahujte ze sklepa sešmajdané UGGy, ani tričko s nápisem I LOVE PARIS. A už vůbec neříkejte, že ještě máte kávovar na kapsle, nejsou eko. Zato tyhle všechny věci jsou, podobně jako tříčtvrťáky nebo skinny jeans, už totálně za zenitem, vyšly z módy, patří do starého železa. Jedním slovem je pro to označení cheugy.

Pak by se mohlo jednoduše stát, že v dané osobě vyvoláte pocit zvaný cringe (stydět se za někoho a cítit se trapně). Stejně se dá výraz použít i v případě, že někdo ve vaší přítomnosti pronesl něco trapného, ale vůbec si to neuvědomuje. A označuje se tak i dospělý, který chce být za každou cenu cool.

Nebuď boomer

Dospěláci jsou vůbec trapáci a pořád si hrajou se svými moudry a přednáškami na chytrolíny. V takovém případě ale nebuďte v šoku, až vás mládě počastuje konstatováním: OK Boomer. A boomer být nechcete. Je to ultimátní nadávka a vyhlášení války příslušníkům starší generace v jednom. OK Boomer je pak typická reakce na absolutní hloupost, která vám právě vypadla z pusy, ale je zbytečné investovat energii do vysvětlování, jak jste trapní. Dnešní „boomers“ v mládí citovali hlášku „nevěř nikomu, komu je přes třicet“. Karta se obrátila rychle.

Hodně výrazů a zkratek vychází z angličtiny. Jako třeba:

Můžeš to za mě pejnout. = Můžeš to za mě zaplatit.

Vejtni na mě. = Počkej na mě.

IDC = I don’t care. Nezajímá mě to.

Zapadněte v práci

Se spoustou moderních slangů se dnes už běžně setkáte i v práci. Představte si chudáka matku po mateřské dovolené, která se po letech vrátila konečně dobýt svět. Dokud nebude muset odejít pro dítě do školky. Když jí někdo z kolegyň bude chtít pochválit outfit, řekne, že je to swag (vážně cool vohoz, dobrej styl). Mohla by si špatně vyložit i slay. To totiž neznamená zabít, ale konstatování, že svoji práci děláte fakt výjimečně a jde vám pěkně od ruky. Naklepaná jak řízky pak není forma sexuálního harašení, ale třebaže ta prezentace byla ”naprosto vymakaná do posledního detailu”.

Až pak budete chtít doma vyprávět, jak vám něco vadí na nové kolegyni, klientovi a podobně, můžete použít termín ick. Doposud se používal v případě popisu něčeho hrubého a nepříjemného. Dokud jím Gen Z nezačala označovat vlastnosti a zlozvyky, které vám na někom vadí.

Máte se hodně co učit, ale teď už si alespoň možná nepřipadáte jako trilobit (stará osoba). Pro jistotu si to fotněte (vyfoťte si to), ať máte tahák pro příště a buďte v oucklandu (prostě v pohodě).

Zdroj: iGlanc.cz, TikTok

Související články