Říká se, že Tinder je nejlepší aplikací pro seznámení. Co si o tom myslíte vy? Je vážně tak skvělý?

Obojaký. Na jednu stranu se jedná o jedinečnou možnost poznat lidi mimo moji sociální bublinu, které bych jinak neměla šanci poznat. Takových lidí jsou tam tisíce a počty uživatelů stále rostou.

Zdroj: Youtube

Na druhou stranu pak bohužel celosvětově roste počet násilné trestné činnosti páchané na prvním rande naslepo pomocí seznamovacích aplikací právě typu Tinder, kam se během covidu bohužel přesunula řada sexuálních predátorů. Podle studie Australského kriminologického institutu se dokonce 1/3 uživatelů seznamovacích aplikací setkala s násilím na rande na slepo. 

A co seriózní vztahy? Znám pár lidí, co tam našli životního partnera.

Celá řada uživatelů tam nehledá seriózní vztah, ale pouze rozptýlení nebo zábavu. Což je samozřejmě v pořádku, pokud vy sami hledáte totéž, ale může být velmi nepříjemné, pokud vy hledáte skutečně vážný vztah. Ruku v ruce s tím jde velmi aktuální negativum Tinderu a to jsou psychické problémy, které řadě uživatelů účast na něm, ale i na jiných online seznamkách a aplikacích, přináší.

Jaké konkrétní problémy myslíte?

V USA již pro to mají i „diagnózu“ závislosti na Tinderu, kdy na jednu stranu je uživatel, nejběžněji uživatelka, psychicky zdeptaná z nedostatku matchů, kdy svoje vlastní sebehodnocení staví právě na zájmu ze strany potenciálních partnerů z Tinderu. Následně aplikaci maže, aby se k ní o pár dní, týdnů či měsíců opět vrátila. Právě v dnešní době tolik běžné odvozování vlastní hodnoty a atraktivity na základě toho, kolik lajků nebo swipů dostanu, je velký problém.

A co fotografie? Odpovídají realitě? Jednou mě známý upozornil, že našel na Tinderu moji fotku. Dost mě to vyděsilo, protože účet jsem tam nikdy neměla.

Je opravdu zásadní mít vždy na vědomí, že v online prostředí či aplikaci se může každý stát kýmkoliv. Informace a často i fotky jsou neověřené, takže vůbec netušíte, zda se za profilem skrývá skutečně ten, kdo se prezentuje a v neposlední řadě je dobré připomenout praxí ověřené tvrzení, že čím více seznamovacích platforem mám, tím víc času tam trávím.

Ale počkejte. Nezvyšuje se tak pak šance na seznámení?

Čím více na rande chodím, tím se šance na úspěšné seznámení snižuje. Stávám se totiž závislým na „lovu“ a hlavně mám v hlavě stále myšlenku, že sice tenhle muž je zajímavý, ale co když tam mezi těmi statisíci je ještě někdo lepší. A tak jen přebíhám a zkouším, ale vlastně nemám nikdy šanci někoho poznat pořádně, a tak nemůže vzniknout skutečný a hluboký vztah.

Zdroj: iGlanc.cz, Date2k, Kristýna Mertlová, majitelka seznamovací agentury, odbornice na seznamování.

Související články