Covidové karantény nesvědčily nikomu, nicméně nejhůř je snášeli singles. V době nejtvrdších opatření hlásila zřejmě nejznámější světová seznamka Tinder obrovský a plošný nárůst zájmu. S nadsázkou se dá říct, že na něm přestalo jít v první řadě o sex a vítězila touha po kontaktu a komunikaci s druhými. „Důležitost vztahů si uvědomili i single lidé, kteří mohli být vlivem restrikcí dost osamělí. Pro hodně z nich to zvýšilo potřebu najít si partnera. České i zahraniční výzkumy ukazují, že u nezadaných stoupá motivace najít si vážný vztah,“ řekla psycholožka Markéta Šetinová.

Zdroj: Youtube

Pojďme chvíli počítat

Výzkumy ohledně aktivity Čechů a Češek na online seznamkách se liší – na konci loňského roku zveřejnila agentura Behavio průzkum Atlas Čechů, podle kterého online seznamku někdy použilo 36 % z nich. Trochu vyšší čísla loni měla společnost Nielsen Admosphere: alespoň jednou se přes internet zkusila seznámit téměř polovina Čechů.

Průzkum zmiňuje, že polovina z nich vyjádřila zklamání a zmínila negativní zkušenost. Za ní se může schovávat fakt, že lidé na online seznamkách o sobě často lžou (nebo jen různě přikrášlují skutečnost), ale také celkově neúspěšný výsledek. Tedy že ačkoli virtuálně to vypadalo na perfektní „match“, v reálu takzvaně nezafungovala chemie. Drtivých 90 procent lidí pak považuje osobní seznámení za lepší než to „onlajnové“.

Související články

Malý, ale tak šarmantní!

Past online seznamek vysvětluje Adéla Uchytilová na vlastním příkladu. „Byla jsem skálopevně přesvědčená, že můj budoucí muž musí být nejmíň o patnáct centimetrů vyšší než já. A na seznamkách jsem si podle toho muže rovnou filtrovala. Bez úspěchu, s nikým jsem si nesedla,“ popisuje. Nakonec svého muže potkala v reálu – a je spíš malý. „Rozhodující byl šarm a že je mi s ním dobře. Což bych na internetové seznamce neměla šanci poznat, protože bych možnost seznámit se s ním rovnou eliminovala,“ dodává. Na základě zkušeností se seznamkami si pak založila vlastní, zážitkovou.

Princip její seznamky spočívá v tom, že lidé, kteří jsou single, se spolu potkají a dělají nějakou zajímavou aktivitu. Může to být výlet, lukostřelba, luštění šifer, lekce sebeobrany nebo improvizace. Protějšku chtiví si pochopitelně téma akce vybírají podle svého naturelu, čímž se zvýší šance, že narazí na podobně naladěné lidi. Tráví spolu několik hodin a to, co společně zažili, pak probírají v hospodě nebo u ohně. „Mým úkolem je zajistit takovou atmosféru, aby se každý cítil komfortně. A taky se snažím vytahovat introverty z jejich ulit,“ směje se Adéla Uchytilová.

Na seznamovací akce se nehlásí lidé, kterým jde jen o sex (častá výhrada k již zmiňovanému Tinderu). „Myslí to vážně: investují do toho a jdou s kůží na trh. Jsou to aktivní lidé, kteří jen tak nečekají u počítače, kdo jim olajkuje fotku,“ říká provozovatelka zážitkové seznamky. Jiné seznamky nabízejí zase víkendy pro singles, kdy je program ve větší či menší míře strukturovaný.

3 otázky pro Terezu Olivovou

Jak vznikla myšlenka na surfovací pobyty vyloženě pro nezadané?
Všímali jsme si velkého množství jednotlivců, kteří se chtěli na naše surfové, jógové a další pobyty přihlásit, ale báli se jet sami, aby tam nebyli mezi samými páry a partičkami někomu na obtíž. Rozhodujícím impulzem pak byl nástup nového kolegy, který hledal partnerku a pobyt si konečně do naší nabídky prosadil tak trochu pro sebe.

Jak si lépe představit vaši cílovku?
Dokud se do podobné situace nedostanete, tak vám nedojde, že kolem je velká skupina lidí ve věku zhruba od 25 do 35 let, které odrostla parta ze střední, někdo začal chlastat či fetovat, další má rodinu, někdo ztloustl a rozhodl se trávit zbytek života na gauči… A naráz jsou tito lidi sami, slušně vydělávají, ale v práci nemají šanci se s někým seznámit a na mimopracovní aktivity nemají čas. Konečně nejsou závislí na penězích od rodičů, mohou si něco dopřát, ale nemají s kým, a rozhodně nechtějí ležet sami na lehátku v hotelu pod palbou soucitných pohledů ostatních rekreantů.

Doporučujete odjet bez nějakých větších očekávání a pobyt si takzvaně užít. Co ještě?
Vzít si s sebou knížku pro případ, že byste se nechtěli s nikým bavit. A pustit si před odjezdem Účastníky zájezdu. Pokud to myslíte vážně se surfem, tak pár týdnů před pobytem plavat, běhat a posilovat střed těla, abyste byli ve formě. Nejezděte na Single fin s tím, že si tam najdete partnera, jeďte si užít čas sami se sebou, vyslechnout si příběhy jiných, najít parťáky do dalších dobrodružství a sjet nějakou tu vlnu.

Co čekat a nečekat

Má to totiž háček. I když se na nějakou přihlásíte s jasným záměrem na pozadí, že chcete potkat někoho do páru, je nejlepší strategií předpokládat, že se tak nestane! „Ideálním cílem je užít si zaslouženou dovolenou, vychutnat si bezstarostné dny, dát si pauzu od stresu doma, uvědomit si, jaké máme štěstí, že si jen tak můžeme někam svobodně koupit letenku a letět,“ vypočítává Tereza Olivová.

A Tereza Uchytilová jí dává za pravdu. „To, že člověk na akci nepotká protějšek, neznamená hned, že bylo špatné rozhodnutí se společné aktivity zúčastnit. Stává se, že se potkají dvě ženy a stanou se z nich kamarádky, protože ani jedna předtím kolem sebe neměla jinou single kamarádku, se kterou by mohla trávit čas,“ popisuje. Tereza Olivová si zase všimla, že i když surfovací pobyty pro nezadané mají „na svědomí“ desítky spokojených párů, častěji se vytvoří party kamarádů. Ti pak spolu udržují kontakt i po návratu a na další dovolenou už jedou společně.

A to je vlastně úžasný výsledek, riziko samoty je pryč. Navíc nikde není psáno, že při akcích s partou se neobjeví ten pravý. Určitě s mnohem větší pravděpodobností, než když člověk bude sedět doma jako pecka.

Zdroj: iGlanc.cz

Související články