Vrátí do vztahu jiskru

Sexting je skvělá věc. Dokáže totiž jeho aktéry patřičně rozpálit. Je jako předehra. Snad každý jsme někdy poslal erotickou zprávičku s obsahem, který byl vhodný až po desáté hodině večerní. „Sexting, tedy elektronické rozesílání/sdílení textových zpráv, fotografií či videí s erotickým obsahem, může být skvělým osvěžením a zpestřením v rámci partnerského vztahu. Partneři mohou takto komunikovat například tehdy, když jsou nějaký čas od sebe odloučení, nebo aby se eroticky vyladili před setkáním,” říká sexuoložka a psychoterapeutka MUDr. Hana Fifková.

Je to forma škádlení, flirtování, snění i možnost splnění niterních sexuálních fantazií. „V rámci některých dvojic jde i o zkoumání a posouvání hranic nebo zpestření stávajícího stavu,” doplňuje sexuoložka. Vše, co napíšete, to se může stát. Stačí zavřít oči a představovat si, jak vám všechny ty čuňačiny provádí osoba na druhé straně.

Sexting může být i jako forma flirtu mezi dvěma neznámými, kteří jsou například single a chtějí si dopřát trochu vzrušení předtím, než na to skočí. Anebo si můžou posílat erotické zprávy dva lidé, kteří ani nikdy nemají v plánu se potkat, prostě jim jenom vyhovuje rovina fantazií, a tímto způsobem upouští páru.

Začněte pomalu

Pokud tímto způsobem chcete do vztahu vrátit zmiňovanou jiskru, takovou tu, kdy na sebe máte chuť třeba i v poledne v práci a nemůžete se dočkat, až ze sebe doma strhnete šaty, díky sextingu se na sebe můžete předem připravit. Není nutné se hned hnát do ostré akce, sextovky mohou být i relativně nevinné. Začněte zlehka a uvidíte, kam se dostanete.

Pozor na načasování! Ujistěte se předem, že je zrovna bezpečná doba na posílání erotického obsahu, jinak by se vám také mohlo stát, že váš protějšek si otevře vaši nahou fotku ve chvíli, kdy má třeba v práci poradu a jsou vedle něj všichni kolegové.

Není jedno, s kým sextujete

Večer si doma zatahujete závěsy, aby vám domů náhodou nenakukoval někdo ze sousedů, ale pak si klidně sextujete s relativně neznámým člověkem z internetu? Občas zapomínáme, že mobil není žádná naše bezpečná schránka, od které máme klíč jenom my. A také máme tendence lidem na druhém konci drátu věřit víc, než si zaslouží. Může to být naší povahou a také sílou okamžiku, kdy se necháme například opilí vášní zviklat. Tady zvedá Hana Fifková výstražně prst. „Podle mého názoru jediný skutečně bezpečný sexting existuje jen v rámci dlouhodobého vztahu s partnerem/partnerkou, jehož loajalitu jsme si před tím mnohokrát ověřili, v bezpečném a důvěrném prostředí. Takový člověk se nebude mstít po případném rozchodu tím, že by jakékoli detaily intimního soužití zveřejnil. Naopak sexting s partnerem/partnerkou, se kterým si v ničem výše uvedeném nejsme jistí, znamená riziko vždycky. O sdílení osobních erotických informací s někým, koho jsme nikdy osobně neviděli, to samozřejmě platí dvojnásob.”

Obecné zásady:

  • Zejména při sextování s cizím člověkem pamatujte, že cokoliv pošlete, může být použito proti vám.
  • Když už, preferujte spíše písemnou formu sextingu.
  • Pokud přece jen musíte osobě na druhé straně poslat obrázek nebo video, dávejte si pozor, aby tam nebyly nějaké rozpoznatelné znaky; obličej, tetování, mateřská znaménka, piercing.

MUDr. Hana Fifková se ve své praxi setkala s negativním dopadem sextingu už několikrát. „Jedna hodně mladá klientka doplatila na sexting s chlapcem, kterého znala sotva týden. Poté, co s ním vztah ukončila, rozeslal její intimní fotografie právě nejbližším příbuzným a také svým kamarádům. Druhou klientku zase tímto způsobem bývalý partner vydíral,” zmiňuje některé z případů.

Pozor na věk! Věk hraje v případě sextingu důležitou roli. Pokud chcete někomu poslat explicitní fotografii, musí vám být více než 18 let, v opačném případě se jedná o trestný čin šíření dětské pornografie. Podle loňského průzkumu je sice pro většinu nezletilých sexting nebezpečný (82 %), ale pětina z nich, která intimní obsah někdy sdílela, se již setkala s nějakou formou zneužití; manipulace, vydírání, šikana nebo nedobrovolné zveřejnění.

Nikdo vás nemůže nutit

Konkrétně sexting není zákonem definován jako trestná forma jednání, ale souvisí s celou řadou trestných činů. V případě následného nátlaku a vydírání, že ten druhý zveřejní intimní obsah, se jedná o sexuální nátlak. Nevyžádaná fotka, např. penisu je pak sexuální obtěžování.

Sexting je OK jen v případě, že s ním obě strany souhlasí a stejně jako při skutečném milování, i tady můžete říct NE, pokud s něčím nebudete souhlasit nebo vám to už nebude příjemné. Měli byste ho provozovat především pro své vlastní sexuální uspokojení, nikdy ne z donucení. Nenechte se natlačit a přemluvit dál, než vy sami chcete, což platí i pro sexting ve vztazích.

Zdroj: iGlanc.cz, MUDr. Hana Fifková, E-bezpečí, Policie ČR

Související články