(NE)JSEM SOBEC?

Často slýcháme, že bychom se měly hýčkat, odpočívat, umět říkat laskavé „ne“, myslet více na sebe. Nám však ihned na mysli vytane, že nechceme být sobecké, zlé a odmítavé. Mylně zaměňujeme zdravou sebelásku za sobectví, s nímž ale nemá pranic společného. „Sebeláska znamená, že o sebe pečuji. Dovolím si cítit a prožívat to, co cítím a prožívám. Že sama sebe beru vážně ve svých potřebách i touhách. Vím, že má přání jsou stejně důležitá jako přání lidí kolem mne,“ vysvětluje psychoterapeutka, Mgr. Eliška Remešová. Důležité je nebát se říkat „NE“, když „NE“ cítíme. Jak změnit nezdravý mindset: styl uvažování?

Zdroj: Youtube

RANNÍ POZDRAV SLUNCI

Namísto věcí, které skutečně dělat nechceme, se věnujme budování vlastního sebevědomí a přijetí, což jsou klíče k pozitivním změnám v životě. K získání sebedůvěry mohou pomoci jednoduché rituály… Ráno po probuzení začít den oblíbenou jógovou sestavou Pozdrav slunci. Při jejím cvičení je důležité zaměřit se na správné dýchání. Na plný dech, který nás povede v pravidelném rytmu. Vedle jógové sestavy pomohou i koncentrační techniky. Pro začátek stačí několik minut klidného spočinutí, během něhož si odpočine tělo i mysl. Nenásilně zaměříme pozornost na to, co slyšíme, cítíme či čeho se dotýkáme. Můžeme se rovněž zaposlouchat do zvuku a rytmu svého dechu, prociťovat jeho vjem ve svém těle.

BYLINKY PRO ZKLIDNĚNÍ

Jsou dny, kdy má řada z nás pocit, že toho je moc. V práci hromada stresu, doma špinavé nádobí, dítě přineslo poznámku ze školy… K tomu si ve stejné chvíli s tělem i duší pohrávají hormony. Je nám nevolno, cítíme se nešťastné, energie došla a propadáme zoufalství. „Hormonální cyklus má velký vliv na to, jak se cítíme, jak prožíváme jednotlivé situace. Důležité je pochopit a respektovat své tělo. Umět odpočívat, nepřepínat se,“ říká Remešová.

V náročném období, kdy ženy pociťují zvýšenou únavu a stres, mohou sáhnout po korejském ženšenu. Ten pomáhá stimulovat paměť, zvyšuje koncentraci a je znám jako silný adaptogen. „Adaptogeny jsou přírodní látky, které zvyšují odolnost vůči stresu. Jsou to bylinky, které se používají jak v tradiční čínské medicíně, tak v ájurvédě,“ vysvětluje Jindra Jeníková, výživová poradkyně. Máta s heřmánkem zklidní mysl, levandule nebo mučenka pomohou s lepším spánkem. Ten je nezbytným předpokladem zdravého těla i mysli.

SPÁNKOVÉ RITUÁLY

Jedním z klíčových faktorů ovlivňujících zdraví je spánek. Jeho dlouhodobý nedostatek může vést ke snížení imunity, problémům se srdcem, obezitě, depresím a úzkostem. Mějme se rády i zde a dopřejme si po náročném dni čas pod peřinou. Jak kvalitu spánku zlepšit? Zaměřme se na rituály, v nichž se doporučuje být konzistentní. Třeba usínat a vstávat ve stejnou dobu. Za optimální délku spánku dospělého člověka se považuje rozpětí sedm až devět hodin. Jeho kvalita se dá pak podpořit řadou přístupů a věcí. Ideální je se přibližně šest hodin před spaním vyvarovat alkoholu i kofeinu. A dvě až tři hodiny před uložením do postele nekonzumovat těžká jídla. Lepšího spánku se docílí tím, nepřekročí-li teplota v ložnici dvacet stupňů, je v ní ticho a temno. Toto nastavení podporuje hluboký spánek, který pomáhá tělu s efektivní regenerací. Do nového dne se probudíme svěží, s dobrou náladou a spoustou energie.

VĚDOMÉ STRAVOVÁNÍ

Důležité je zamýšlet se nad svým jídelníčkem. Zatímco dětem připravíme nutričně vyváženou svačinu, sebe v tom ohledu pomíjíme. „Při péči o děti často zapomínáme na sebe. Když krájíte dětem jablko, přikrojte ho i pro sebe. Zdravá strava může být prvním krokem k sebepéči,“ radí psychoterapeutka.. Dejme šanci vědomému stravování! Vychutnávejme potraviny a pokrmy všemi smysly, oceňme jejich vůni, kochejme se barvami i texturou jídla… Zmenšeme jednotlivé porce, jezme v poklidu, bez přítomnosti televize či mobilního telefonu. Věnujme pozornost jen jídlu, které konzumujeme, a poslouchejme své tělo. A akceptujme, když vydá signál: stop!

PÉČE A DOPLŇKY STRAVY

Sebeláska znamená i přiměřenou sebepéči. Její nedílnou částí je péče o zdraví. Vedle zdravé stravy, pobytu na čerstvém vzduchu a kvalitního spánku k ní přispívají vhodně volené přírodní doplňky. Popularitu v poslední době získal kolagen. Na trhu je v různých formách – jako prášek, kapsle nebo tablety. „Kolagen si tělo vytváří do věku pětadvaceti let. Pak jeho produkce klesá a je vhodné začít jej postupně doplňovat formou doplňků stravy,“ naznačuje Jindra Jeníková, výživová poradkyně. Kolagen přispívá nejen k eliminaci vrásek a povadlosti pleti, ale zlepšuje i kvalitu vlasů, nehtů či pohybového aparátu. To ve výsledku přispívá k lepšímu pocitu ze sebe samé. Ženy jsou ve větší míře ohroženy nedostatkem železa a to se může projevovat zvýšenou únavou, pobledlostí, bolestmi hlavy, špatnou kondicí nehtů, vlasů a kůže. „K dostání jsou tabletky železa, které kombinují vitaminy skupiny B a vitamin C. Ten napomáhá lepšímu vstřebávání železa do organismu,“ objasňuje Jiří Peroutka z dm drogerie. Pokud pociťujeme vyčerpání a čelíme větší míře stresu, je dobré sáhnout také po hořčíku. Pomáhá čelit únavě, křečím i případným úzkostem.

ODBORNÍK RADÍ

Klíčem k tomu, jak vystoupit z bludného kruhu „rozdávání se“ je zdravá sebeláska. K podpoře vnitřního klidu, vytvoření bezpečného prostoru a vlastního přijetí vede dlouhá, nelehká cesta. S prací na sobě lze začít zítra ráno i hned teď. Prvním krokem je vědomé stravování, spánková hygiena, meditace či bylinky.

NÁŠ TIP

Příroda nabízí bylinky, které šetrným zpracováním v podobě čaje zklidní mysl, potlačí hormonální bouře a pomohou jednotlivé fáze překonat. „Kontryhel a řebříček se řadí mezi nejznámější ženské bylinky vůbec. Oběma se připisuje harmonizační účinek. V mnoha ohledech dokážou pozitivně ovlivnit ženský cyklus. Sibiřský ženšen zase podporuje kvalitní spánek, rozchodnice růžová pomáhá při náhlé stresové zátěži a umí snížit pocit sevřeného žaludku,“ míní Jiří Peroutka, manažer komunikace dm drogerie markt, která kromě čajů nově nabízí také bylinné tinktury bez obsahu alkoholu. „Velmi oblíbené jsou i bylinné kapky Eleuterokok s extraktem kořene této léčivé rostliny v kombinaci se sibiřským ženšenem. Ty přispívají ke správnému průtoku krve v srdci a mozku, harmonizují endokrinní systém a zlepšují celkový stav organismu,“ doplňuje Peroutka.

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, psychoterapeutka Mgr. Eliška Remešová

Související články