Pojmy jako cisgender, nebinární, transgender, androgyn či demi-gender se v naší lidské společnosti teprve zabydlují. Jde to mnohem víc ztuha, než jak se zabydlely v kultuře. „Od každého něco” je dnes vlastně v každém novém filmu či seriálu, aby se v tom mohli najít všichni. Je to praktický tah pro ztotožnění s postavami. Občas je to ale bohužel tak na sílu, že je to víc marketing než respekt vůči odlišnosti a demokratické volbě. Nutí mě to k zamyšlení, na co se máme připravit?

Konec Y/I?

Při psaní článků týkající se vztahů jsem se v poslední době přistihla, že začnu nad volbou svých slov bádat. Nemůžu někoho urazit, když všeobecně předkládám, že žena má partnera? Že se žena cítí žensky a muž mužsky? Nebude moje volba automatického vzorce v rozporu s moderním uvažováním, a tedy prudce genderově nekorektní? A co takhle pravopis. Je ještě v pořádku například ve spojení ”ženy nakupovaly” tvrdé Y, protože mezi nimi mohla být žena, která se považovala víc za muže?

Odjakživa jsem měla pochopení pro všechny, kteří nezapadají do tabulek většiny. Chceš mít celé tělo potetované a vypadat jako ještěrka? Fajn, pověz mi o tom víc. Spíš v rakvi a jsi přesvědčený, že si byl v minulém životě upír, protože ses moc díval na Twilight. Ok, jestli tím nikomu neubližuješ a jsi takhle šťastný, proč ne. Miluješ osobu stejného pohlaví? Fandím ti. Cítíš se jako žena narozená v mužském těle? Respektuji tvé pocity. Nalož s nimi, jak uznáš za vhodné. Přesto se mi občas stýská po době, kdy největším vrcholem nerozhodnosti byla bisexualita.

Pohlaví? Jen si vyberte

Někde se uvádí, že jich existuje dohromady 72, jinde 112 nebo 107. Ono je to ale vlastně jedno, všechna ta čísla jsou jedním slovem Wow! Kde se jich tady najednou tolik vylouplo? V souvislosti s tím je nutné si nejprve vysvětlit pojem genderová identita.

Genderová identita je to, jak se člověk cítí a kým se považuje být, pokud jde o jeho pohlaví. Tudíž existují více než dvě pohlaví, i když nejrozšířenější je uznávání pouze dvou - mužského a ženského, kdy hovoříme o tzv. genderové binárnosti. Obvykle se určení zakládá hlavně na anatomii. Takže jsme se učili, že když máš mušličku, jsi holka, když máš banán, jsi kluk. Tečka. V moderním pojetí je ale určování pohlaví na základě anatomie příliš zastaralé (asi jako kdybyste teď chtěli epilepsii léčit lobotomií). Takže teď je nejdůležitější to, jak se cítíte. A je úplně jedno, že to může být ovlivněné třeba momentálním postavením hvězd na obloze.

Zde je několik nejčastějších pojmů, s nimiž se ve společnosti aktuálně setkáváme:

 • Cisgender (cis) - osoba, která se ztotožňuje s pohlavím, s nímž se narodila.
 • Transgender (trans) - Protiklad cisgender, osoba není smířená s pohlavním, s nímž se narodila.
 • Queer - Zahrnuje všechny, jejichž identita není hetero nebo cis.
 • Nebinární - Jedinec se necítí být ani mužem, ani ženou.
 • Androgyn - Z hlediska genderové identity tato osoba nezapadá do typické mužské či ženské role ve společnosti. Používá se též označení ambigender nebo polygender. Tyto osoby rovněž provází výrazné rysy obou pohlaví.
 • Agender - Neztotožňuje se s žádným pohlavím. Je zcela bezpohlavní.

Stále jsme v rámci nějakých pochopitelných mezí. Pak tu jsou ale další, z nichž jsem si dovolila některé vyzdvihnout, protože už vlastně nevím, co si o tom myslet.

 • Aerogender mění pohlaví podle okolí.
 • Affectugender mění pohlaví na základě svých nálad a výkyvů.
 • Ambonec je muž i žena, a přesto není ani jeden.
 • Amicagendera ovlivňují přátelé.
 • Anesigender má blízko k určitému typu pohlaví, ale lépe se ztotožňuje s jiným.
 • Anongender identitu má, ale raději by neměl žádnou.
 • Caelgender, pohlaví ovlivněné kvalitou a estetikou vesmíru.
 • Collgender má různá pohlaví v jeden moment.
 • Colorgender - pohlaví určují barvy.
 • Demifluid - Více pohlaví, některé statické, jiné tekuté.
 • Genderflow plynule pluje mezi nekonečnými pocity.
 • Mirrorgender se mění na základě osob v okolí, aby vyhovoval každému.
 • Genderqueer má pocit, že pohlaví není dost a nemůže si vybrat.

Uff. Být teďka dítě v pubertě, s nímž cloumají hormony, asi jsem z toho dost nešťastná. Každému svobodně, jak uzná za vhodné, ale připadá mi to jak s jídelními lístky, které se snaží obsáhnout úplně všechno. Nakonec si vyberete, ale stejně pořád během jídla přemýšlíte, jestli jste si neměli dát spíš tamto. Čím větší možnost volby lidem dáte, tím víc se nemůžou rozhodnout.

Jen další módní vlna

Genderovou diverzitu chápeme jako novou módní vlnu. Ono to ale není tak úplně pravda. Například pojem identita dvojího ducha už užívali původní obyvatelé Severní Ameriky. Takže škatulky jsme z toho všeho vlastně udělali až my, aby se zjednodušil systém a teď se svým způsobem vracíme ke kořenům?

Nechci nikomu upírat, že se nedokáže identifikovat s pohlavím, které mu bylo po narození připsáno. Zároveň se nemůžu zbavit dojmu, že mnoho lidí genderové identifikace zneužívá jen jako módní vlny a touhu po zviditelnění schovává za dobrý úmysl. Ale možná je to jako se vším novým. Nejdřív se nám to nelíbí a postupně si zvykneme, až nám to nakonec bude připadat úplně normální.

Zdroj: iGlanc.cz, Prague Pride, Sexual Diversity

Související články