Co přesně znamená restorativní jóga?

Jde o pasivní praxi jógy. Během lekce se snažíme o kompletní uvolnění svalů a mysli. Dnešní doba je velmi rychlá a často se zapomíná na to, že si člověk potřebuje odpočinout. Nejen fyzicky, ale i psychicky. Pomůcky jako bolstery, bloky, kostky, pásy a deky pomáhají tělu relaxovat v jógových pozicích, nemít svalovou aktivitu, uvolnit se, ale zároveň se pasivně protáhnout. Za lekci se vystřídá čtyři, pět pozic, v nichž se zůstává delší dobu. Tím dochází k uvolnění svalového napětí a relaxaci nervového systému. Kdybych to měla k něčemu jednoduše přirovnat… člověk by se měl cítit jako zabalený v peřince, kdy mu nic nechybí, na nic nemyslí a je mu dobře. Prostě relax. Lázně pro tělo a duši.

Zdroj: Youtube

Čím se liší restorativní jóga od té tradiční?

Spousta lidí říká, že jóga je jen jedna. Nicméně ta restorativní vychází z učení B. K. S. Iyengara. Každý z nás má individuální potřeby a užití pomůcek umožňuje ideální nastavení konkrétní pozice. Restorativní jóga umí aktivovat parasympatický nervový systém (parasympatikus). Ten „běžný“, který je s námi 24 hodin (sympatikus) si odpočine, a svaly i nervy se mohou více uvolnit. Pravidelná praxe restorativní jógy posílí tělo a my budeme odolnější vůči nemocem spojeným se stresem. Stejně jako ve všech ostatních druzích jógy je důležitý dech, jehož strukturu a proměny pozorujeme už v průběhu lekce.

Komu je tato jóga určena primárně? Mladým, starým, ženám, mužům…

Mohou ji praktikovat všichni. Je vhodná jako kompenzace k aktivním sportům, pomůže lidem s diabetem, vysokým krevním tlakem (během lekce klesá krevní tlak a tep), ale v dnešní době vlastně všem vystaveným stresu, protože účinně snižuje hladinu kortizolu v těle (stresový hormon). Všem, kteří si kladně odpoví, že mají několik z těchto symptomů stresu: strachy a úzkosti, negativní myšlení, nespavost či přílišnou spavost, špatné trávení, nevyrovnané a nesprávné stravovací návyky, špatné úsudky a koncentraci, izolují sami sebe, prokrastinují či zanedbávají povinnosti, jsou často nachlazení, trpí nevolností, zrychleným tlukotem srdce, neurotickými návyky, projevy nervozity – kousání nehtů, užívání alkoholu, drog a podobně.

Je zmiňovaná jóga vhodná i pro naprosté začátečníky?

Absolutně. Netřeba mít jakoukoli předchozí jógovou zkušenost. Stačí věnovat pozornost vlastnímu tělu, jeho možnostem a vnímat ho, respektovat, pozorovat.

Zdravotní přínosy restorativní jógy

Nabízí pocit přítomného okamžiku, zpomalení času. Nastolení rovnováhy mysli cílí na propojení těla a psychiky. Je to, jako kdybyste odložili své myšlenky, vzpomínky v šatně studia a v sále, během praxe, v tu konkrétní chvíli, už existovali jenom vy v přítomném okamžiku.

Je nutné se na první lekci speciálně připravit? Jak?

Stačí přijít s otevřenou myslí, chutí pracovat se svým tělem i myslí a být teple oblečen. Během lekce klesá krevní tlak a tep, člověku začne být trochu chladno a tento diskomfort je třeba eliminovat.

Jaký režim se doporučuje před a po lekci?

Když jsem začala učit restorativní jógu, překvapilo mě, když po první lekci vůbec nikdo nemluvil. Postupně jsem si zvykla, a je to tak dobře. Ten stav trvá jen chvilku, ale značí, že si lidé lekci opravdu užili, odpočinuli si. Moje lekce se koná večer a po ní se už nikomu nechce vůbec nic. Před ní doporučuji jíst jenom lehce, protože se odehrávají i pozice na břiše.

Potřebuje účastník hodin i své vlastní pomůcky?

Ponožky a mikiny jsou nezbytné, protože vážně přijde zima. Jak jsem zmínila, v průběhu lekce klesá krevní tlak, tep a hladina stresového hormonu kortizolu.

Typická lekce trvá hodinu?

Ideálně by měla mít minimálně pětasedmdesát minut, lepší je však devadesát. Vždycky ale strašně rychle uteče.

Kolikrát týdně je třeba tento typ jógy opakovat, aby bylo cvičení efektivní?

Skvělé by bylo samozřejmě každý den. Pokud si na ni najdete čas alespoň jednou za týden, i to je skvělé.

Dají se provádět cviky doma bez dohledu instruktora?

Určitě. Myslím, že stačí zajít párkrát na lekci a objevit pozice, které vám dělají dobře. Doma se určitě pak najde deka či polštář na vypodložení.

Podle čeho se zjistí, zda je instruktor restorativní jógy pro vedení lekcí dostatečně proškolený? Jestli je vůbec dobrý?

Pokud jdu na lekci, kterou vede někdo, koho neznám, zajímá mě jeho vzdělání a praxe, případně také doporučení. To by mělo být uvedeno v profilu lektora na webu studia. Bohužel, u nás restorativní jóga ještě není tak rozšířená, na rozdíl od západní Evropy, kde je čtvrtou nejpraktikovanější jógou. Nevím o nikom jiném, kdo by měl vystudovanou školu restorativní jógy u Anny Ashby z londýnské Triyogy jako já. Pár lektorek, i když bez oné londýnské školy, v Česku ale určitě je.

Najděte klid

Restorativní jóga pomáhá při řešení stresu, úzkostí i s kvalitou spánku. Toto jsou jen tři z mnoha oblastí, kde dobře funguje. Uklidňuje, dává pocit bezpečí, vybalancuje mysl, uvolňuje stres a napětí, odstraňuje únavu, omlazuje, osvěžuje vnímání, podporuje pozitivní myšlení, napomáhá kvalitnímu spánku, zlepšuje kvalitu dechu, dává pocit vitality, pomáhá zvládat úzkost a neklid, podporuje funkci imunitního systému…

Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story

Související články