První dny školy jsou pro to malé vystrašené dítko velmi důležité. Určují, jaký vztah si se školou vybuduje, a rozhodně chcete, aby to byl vztah kladný. Ať už se jako rodič snažíme do jejich kůže sebevíc vcítit, naše školní začátky jsou již hodně v mlze. Zato si určitě dokážete vybavit situaci, kdy jste se na něco obzvlášť těšili, ale nakonec to vlastně ani trochu nesplňovalo vaše představy. Stejná situace může nastat i v případě vašeho prvňáčka.
Mami, mně se tam nelíbí
Když začne dítě chodit do školy, jeho život se tím už napořád změní. Všední den prvňáčka má najednou úplně jiný náboj, než na jaký byl doposud zvyklý. Mění se mu rozvrh, nároky jsou větší, je to méně hry a více učení. Může se to stát, že ačkoliv se vaše dítě na nástup do školy těšilo, doma běhalo s aktovkou a odpočítávalo dny, najednou mu dojde, jak velký balvan odteď musí nést. Že bude čím dál těžší a všichni okolo něj mu to připomínají. Nemusí se to projevit hned, ale jestli se dítku ve škole nelíbí, poznáte to rychle.
Negativní emoce jsou silnější
Emoce vám napoví. Jestli ho něco trápí, začne se chovat jinak. Mezi nejčastější projevy patří podrážděnost, plačtivost, bude si stěžovat, ráno bude prodlužovat odchod do školy, některé děti začnou i zvracet. Jednorázově by se to dalo přejít, ale když je to každý den, co teď? Škola sotva začala a vy už musíte řešit, že tam dítě nechce chodit.
Vyslechněte ho
Je to to první, co musíte udělat a nic vás to nestojí. Zeptejte se, co se děje, proč se mu najednou ve škole nelíbí? Co ho trápí? Neubližuje mu někdo? Čeho se bojí? Poslouchejte a nebagatelizujte jeho pocity. Vynechte odpovědi typu: Zvykneš si. Takový je život. To se časem srovná. Chodit tam musíš. Když budete lhostejní, jeho problémy mohou vyústit v něco vážnějšího a naučíte ho leda to, že se vám se svým školním trápením nemá smysl do budoucna svěřovat.
Takže vyslechnout a pokusit se to vyřešit, někdy může jít i o hlouposti, ale je rozdíl, zda se tam jen nudí a není to taková zábava, jak si představoval, nebo mu někdo krade svačinu. „Je třeba si s ním sednout, až budete mít čas, a skutečně si promluvit. Jestli zrovna není vhodná chvíle, třeba jste v autě, dejte najevo, že je to vážná věc a promluvíte si o tom, jakmile například dojedete domů,” doporučuje Christine Carter, autorka knihy Raising Happiness. „Určitě je to v určitém ohledu volání o pomoc, ale může to být opravdu maličkost. Musíte je prostě vyslechnout a vzít na vědomí, jak se cítí.”
Zahrajte si na detektiva
Občas jen vyslechnout dítě nestačí a vy si budete muset zahrát na detektiva. Lepší vhled do situace vám poskytne i jeho třídní učitel, toho je zároveň dobré informovat o tom, že se vaše dítě s nástupem do školy těžce vyrovnává. Pokud problémy prvňáčka ve škole přetrvávají nebo pokud si myslíte, že jde o něco ještě vážnějšího, neváhejte situaci konzultovat se školním psychologem či poradcem, který může nabídnout další radu a podporu, jak se v takové situaci zachovat. Promluvit si můžete rovněž s ostatními rodiči, i tak lze nalézt příčinu.
„Nejde jen o to, co rodič dítěti říká, ale o to, jaký je postoj rodiče k tomu, zda mohou být obavy dítěte oprávněné. Takže bych nechtěl jen přijít s nějakým způsobem, jak mu v danou chvíli ulevit nebo vyvíjet tlak. Chtěl bych zjistit, zda je ve škole skutečně nějaký problém, pokud jde o to, jak se k němu chovají učitelé nebo ostatní děti,” radí Alfie Kohn, americký autor a lektor v oblasti výchovy, rodičovství a lidského chování.
Problémů k vyřešení vás jako rodiče bude čekat za dlouhé roky povinné školní docházky ještě spousta, a na tyhle pak možná budete ještě s úsměvem vzpomínat, ale mávnout rukou nad mráčky teď nelze, přestože může jít z pohledu dospěláka o hloupost. Konkrétní problém musíte řešit individuálně, jsou ale další věci, kterými lze dítěti k oblibě školy dopomoct.
Rodič jde příkladem
Pro prvňáčka jste největší vzor a autorita vy, rodič. Po vás se opičí a kopíruje, od vás se učí hodnoty a vnímání okolního světa. Takže jestli doma neustále nadáváte na práci, na šéfa, na povinnosti, do kterých se vám nechce, je dost pravděpodobné, že stejně demotivujete i toho malého školáka. Pro něj je škola něco jako zaměstnání. Najděte společně pozitiva, která se dají na škole i vaší práci vyzdvihnout.
Pozor, ať mu nenaložíte moc
Prvňáčka nepřetěžujte. Nástup do školy je sám o sobě velký nápor a životní změna. „Pokud dítě hned po škole putuje do školní družiny, z ní následně do dalších několika kroužků a přijde domů večer, je něco špatně. Nemá totiž šanci si vydechnout, natož se učit a dělat přípravu do školy. Opět je na rodičích, aby posoudili, co se dá zvládnout, a vybrali jen to, co bude pro jejich dítě tak akorát,” vysvětluje ředitelka Marie Čermáková Tomanová v rozhovoru pro Deník.
Jak se cítíte vy, když vám najednou někdo naloží moc a očekává perfektní výsledky? Přinejmenším podrážděně. Není divu, že se kdysi nadšenému dítěti škola rázem znechutí. Takhle si to určitě nepředstavovalo. Uberte a bude líp.
Buďte k dispozici
Je dost možné, že po prázdninách přitvrdil i pracovní režim, jak skončí období dovolených a koupaček, najednou se všichni přepnou do módu, že mají ”co” dohánět. Právě teď je ale potřeba, abyste na svého prvňáčka nezapomínali a byli tu pro něj. Povzbuzujte, pomáhejte mu s přípravou, povídejte si o spolužácích, o paní učitelce, jaké bude mít letos předměty nebo se spolu rovnou učte… Potřebuje cítit, že má ve vás oporu.
Každé dítě si občas posteskne, že se mu nechce do školy, že je to tam hrozné, že se mu nelíbí vstávat. Zejména u čerstvého prvňáčka ale nic z toho neberte na lehkou váhu a jakékoliv problémy řešte hned, podporujte ho a zajímejte se.
Zdroj: iGlanc.cz, Great Schools, Deník, Já rodič