Vstupní brána

První dojem představuje vstupní bránu k přátelství, práci, vztahům i novým zkušenostem. Při vytváření dojmů však lidé do situací vnášejí také své vlastní minulé zkušenosti, očekávání, předsudky a mylné představy. Ty pak mohou někdy náš dojem špatně interpretovat. Proto se vyplatí dát každému novému setkání maximum. A pamatovat si, že váš první dojem začíná už na druhém konci místnosti. K vytvoření skvělého prvního dojmu lze upravit vše – od stylu oblékání a držení těla až po téma rozhovoru. 

Zdroj: Youtube

Přijďte včas 

Někoho, s kým se setkáváte poprvé, nebude zajímat, proč jste přišli pozdě. Naplánujte si příchod o několik minut dříve a počítejte s možnostmi pro případné zdržení v dopravě nebo špatné odbočení. Přijít dříve je mnohem lepší než přijít pozdě a je to první krok k vytvoření skvělého prvního dojmu. Pokud je vaše první schůzka virtuální, zkontrolujte si předem techniku, připojení a promyslete si kulisy takového meetingu. 

Vhodně se uveďte 

Na vzhledu samozřejmě záleží. Osoba, se kterou se setkáváte poprvé, vás nezná, takže váš vzhled je obvykle prvním vodítkem, podle kterého se může řídit. Ale nebojte se! Neznamená to, že musíte vypadat jako modelka, abyste vytvořila silný a pozitivní první dojem. Klíčem k dobrému dojmu je vhodně se prezentovat. Ujistěte se, že jste upravená a reprezentativní. Myslete také na to, že pracovní pohovor vyžaduje formálnější profesionální vzhled, zatímco pro setkání s přítelem na kávě je vhodné neformální oblečení. Vyberte si to, které vypadá elegantně, hodí se k dané příležitosti a pomůže vám cítit se při setkání s novými lidmi pohodlně a sebevědomě.  

Hlavně buďte sama sebou 

Udělat dobrý první dojem neznamená ztratit sama sebe! Nejlepší způsob, jak vytvořit dobrý dojem, je být sama sebou. To vám pomůže vybudovat si důvěru a získat respekt lidí se kterými se setkáváte. 

Oční kontakt udržovat!

Očním kontaktem dáváte najevo, že vás konverzace zajímá. Vyhýbáte-li se očnímu kontaktu, můžete působit nezaujatě nebo roztěkaně. Vřelý a sebevědomý úsměv pak dodá pohodu vám i druhé osobě. Úsměv je jedním z nejlepších způsobů, jak vyvolat v lidech příjemné pocity. Díky úsměvu budete působit přátelsky a mile. 

Mluvte zřetelně a nahlas 

Používání vašeho hlasu (výška, hlasitost, tón, rychlost, pauza, důraz…) ovlivňuje 38 % prvního dojmu. Sebevědomý hlas tedy znamená, že budete mluvit nahlas a bude vás slyšet. Vyvarujte se mumlání, příliš rychlého mluvení, používání výplňových slov nebo příliš tiché řeči. Místo toho mluvte jasným hlasem, který působí přesvědčivě. Budete tak působit důvěryhodněji. 

Důležitá je příprava 

Může vám pomoci, když si předem připravíte několik otázek, nebo věnujte několik minut tomu, abyste se o osobě, se kterou se setkáváte, něco dozvěděli. Cílem prvního dojmu přitom není druhého ohromit znalostmi, ale spíš druhou osobu zaujmout. Čím lépe se s vámi bude váš protějšek cítit, tím víc bude nakloněný tomu, aby z vás měl pozitivní dojem. 

Neztrácejte naději

Nikdy neztrácejte naději, nepronásledujte potenciálního milostného nebo obchodního partnera poté, co vám řekl, že nemá zájem. Neberte si to osobně. Berte to jako příležitost k učení se a snažte se tyto poznatky uplatnit, až se zase s někým novým seznámíte.      

Iva Pluháčková

Vystudovala mediální studia a diplomacii. O etiketě současné, ale také o její historii se od ní můžete více dozvědět na kurzech v pražském Obecním domě. Více se dozvíte na www.ivapluhackova.cz.

Zdroj: časopis Glanc

Související články