Jiskra se vytrácí, ale podvádět partnera nechcete. Tak občas utečete myšlenkami k někomu jinému, vždyť o tom nikdo jiný nebude vědět, jenom vy. Navíc jsou to jen představy. Jak se ukazuje, pro téměř polovinu lidí je to běžná praxe. Z 2000 dotazovaných v průzkumu americké společnosti 49 % zadaných přiznalo, že při sexu se svým protějškem fantazírují o někom jiném.

Nudíme se nebo nejsme při chuti

Podle tvrzení vědecké práce publikované v časopisu Archives of Sexual Behavior stojí za důvody toho, že jsme při sexu myšlenkami jinde nejčastěji naše vlastní nerozhodnost nebo nespokojenost se současným vztahem, toužíme po novém, vzrušujícím zážitku nebo máme jen přechodně snížené libido. Výsledky jsou to každopádně překvapivé a ještě víc překvapivé je, že 61 % respondentů má někdy sex jen proto, že to po nich chce partner. To se pak není čemu divit, že jsme hlavou v jiné posteli.

Tak mám fantazie, je to problém?

Jak se to vezme. Na začátku vztahu se tímto zabývat nemusíme, vzruší nás sebemenší maličkost, ale u dlouhodobých vztahů, kdy se vášeň postupně vytrácí, už nestačí se o druhého jen otřít, aby se zadařilo. Fantazírování o jiných může být dobrým i špatným znakem vlastní spokojenosti v současném vztahu. „Je potřeba se zeptat sami sebe: Využívám tyhle fantazie jako jednoduchou metodu neškodného požitku? Nebo je to ve skutečnosti cesta, jak unikat ze svého nudného milostného života?“ vysvětluje vztahová koučka Jana Hocking pro New York Post a dodává: „Pokud vás někdo cizí, mimo váš vztah, přivádí do varu, a vy si prostě chcete jen chvíli užívat ve světě představ, tak si nic nevyčítejte. Patří to ke zdravé sexualitě a ta je i odrazem spokojenosti se vztahem. Ale jestli už jste nějakou dobu ve svém vztahu nešťastní a bez představy někoho jiného máte trable vyvrcholit… pak je možná správný čas se nad stavem svého vztahu zamyslet.“

Jsou fantazie nevěra?

Záleží, kam až je necháte dojít. Když jsou představy pravidelný únik od současného milence nebo milenky, podvědomě tušíte, že to není správné. Dá se to označit i za jakousi formu nevěry, protože je rozdíl použít snění a fantazie k podnícení vášně, anebo se skrze hlavu teleportovat jinam. Sexuální fantazie prý vstupují na území nevěry ve chvíli, kdy vedou k nebezpečnému nebo nepoctivému chování.

Do mluvení se nám nechce

Odborník by vám řekl, že pokud máte problém, řešením je komunikace. Týká se to samozřejmě i problémů v posteli. Jenže přesně do toho se nám obvykle právě nechce. Zřídka sdělujeme své lásce zpětnou vazbu o tom, co v sexu potřebujeme jinak, stydíme se, je nám to z nějakého důvodu trapné, máme obavy, aby se ten druhý neurazil. „Schopnost sdělovat partnerovi, co bychom chtěli, je jistě do určité míry dána také povahou. V takovém případě doporučuji otevírat intimní témata postupně a pokusit se pro diskusi navodit uvolněnou atmosféru. Pro někoho to může být posezení u skleničky vína, pro jiný pár zase společná procházka v přírodě. Volte pozitivní tón komunikace: namísto abyste řekli ,ty mi nedopřeješ…', zkuste raději říct ,udělalo by mi velkou radost, kdybys zkusil(a)…’,“ doporučuje sexuolog Marek Broul.

Intimitu je dobré hýčkat vědomě

Nezní to příliš romanticky, ale určitá míra plánování je pro vztah z dlouhodobého hlediska prospěšná, protože na radosti v každodenním shonu snadno zapomínáme. „Není potřeba si zapisovat milování do kalendáře na každou sudou středu… Spíš bych doporučil, aby si partneři vyhradili určitý čas jen na sebe při příležitostech jako je dovolená či víkendy ve dvou,“ vysvětluje MUDr. Marek Broul.

Komunikace by samozřejmě měla být vždy dvousměrná, což znamená, že se naučíme svěřit se svými pocity a tužbami, ale také jsme ochotní naslouchat potřebám druhého. Zajímáme se, co si přeje a zda vůbec chce vyzkoušet to, co my. Sex není jenom o tělesném uspokojení, prohlubuje intimitu, která má často i hlubší význam pro spokojenost se vztahem a radost ze života.

Zdroj: iGlanc.cz, NY Post, sexuolog Marek Broul

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst iGlanc.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Myslíte při sexu na někoho jiného?

info Hlasování bylo ukončeno.
Nikdy! Vždycky jen na svého partnera/partnerku 32 %
Ano, je to tak. Myslím i na jiné. 68 %
Hlasovalo: 28