Být teď a tady

Žít v přítomnosti a skutečně konverzovat s lidmi, se kterými jste, nebylo před třiceti lety příliš velkým problémem. Dnes však všichni nosí po kapsách a v kabelkách chytré telefony a tablety. Je tak snadné vytáhnout mobil a projíždět svůj insta feed, napsat zprávu nebo se podívat na neustále přicházející notifikace, když jste na rande nebo s přáteli. Ale prosím, nedělejte to. Je to chování, které je opravdu neslušné. Zapojte se do konverzace a odložte telefony stranou.

Zdroj: Youtube

Přemýšlej, než postneš

Způsob, jakým se seznamujeme s novými lidmi, jak komunikujeme a jak sdílíme zprávy o našich každodenních životech i největších okamžicích, je dnes úplně jiný. Sociální média zcela změnila způsob, jakým komunikujeme s lidmi. Měli bychom se každopádně vždy zamyslet nad vhodností našeho příspěvku do diskuze.

S humorem opatrně

Co se týče mnoha společenských otázek, jako je sexismus, rasismus a spousta dalších -ismů, bylo posledních třicet let velmi bouřlivých. Proto není v pořádku vtipkovat o mnoha věcech, o kterých se ještě v 90. letech otevřeně žertovalo. Ne veškerá témata a vtipy jsou vhodné pro společenskou konverzaci. Vtipkování o sexuálních preferencích, pohlaví, rase, váze nebo řadě dalších ožehavých témat se dnes považuje za urážlivé. Dávejte si proto pozor, o čem vtipkujete, a držte se odlehčených témat.

Pozvánky na akci

V 90. letech byly jedinými možnými způsoby, jak potvrdit účast na nejrůznější akce, telefonáty nebo klasické dopisy s razítkem a adresou. V dnešní době je to mnohem jednodušší, stačí poslat SMS, e-mail nebo zaškrtnout „účastním se“ na stránce události na Facebooku. Proto s odpovědí neotálejte a nejlépe to udělejte do 24 hodin.

Iva Pluháčková

Vystudovala mediální studia a diplomacii. O etiketě současné, ale také o její historii se od ní můžete více dozvědět na kurzech v pražském Obecním domě. Více se dozvíte na www.ivapluhackova.cz.

Přijít pozdě? Vadí!

Chodit pozdě je zvyk, se kterým byste měli skoncovat. Neexistuje pro něj totiž žádná omluva. V 90. letech jste nemohli předem tušit, kdy se dostanete do dopravní zácpy nebo který spoj bude mít zpoždění. Dnes ale máme aplikace, které nám ukážou, jak dlouho bude trvat, než se dostaneme do cílové destinace. Nyní opravdu není důvod, proč přijít pozdě, tak to nedělejte. A pokud máte přesto zpoždění, dejte čekajícímu co nejdříve vědět.

Randění

Postupně opouštíme zastaralou představu, že na rande musí kluk pozvat dívku. Takže pokud se vám někdo líbí, prostě ho pozvěte! Ano, dnes je to tak jednoduché. V 90. letech bylo samozřejmostí, že muž musí zaplatit účet za první rande a vlastně i za každé další. Zaplatit útratu za dámu by však dnes mohlo být velkou chybou. Placení účtu už není záležitostí pohlaví, ale účet by měl platit ten, kdo rande inicioval.

Zdroj: časopis Glanc, https://ivapluhackova.cz