Čas na změnu?
„Zaměstnance nejvíce motivuje, když jim šéf dá práci, která dává jim samotným smysl a naplňuje je. To je těší a dělá šťastnými. Velkou roli hraje i vedoucí či šéf, jenž se o každého člověka upřímně pracovně zajímá a zároveň má jasnou vizi směřování firmy,“ vysvětluje Irena Vrbová, zabývající se vzděláváním i rozvojem majitelů a manažerů menších či středních firem. Pokud se v zaměstnání člověk ocitne na hranici svých sil a cítí, že ho současný způsob práce spíše netěší, než naplňuje, měl by si začít klást otázky: Chci se do důchodu „propracovat“ s pocitem pouhého přežívání? Je stres, který mi práce přináší, vyvážen tím, co za něj v podobě finanční odměny získávám? Pokud jsou odpovědi negativní, je třeba se rychle zamyslet nad tím, zda by nebylo lepší na této situaci něco změnit.
Nikdy není pozdě…
Novou profesní cestu lze nastartovat v jakémkoli věku. Vyžaduje to však promyšlené kroky, sílu i jasná rozhodnutí. Je důležité si hlavně dopřát čas na přemýšlení, dobře zvážit všechna pro a proti. Každá změna – pracovní pozice nevyjímaje – chce odvahu. Pokud se kdokoli ocitne v tomto ohledu na rozcestí a neví, kterým pracovním směrem se vydat, měl by přemýšlet nad činnostmi, které ho naplňují. Co ho v minulosti bavilo a v čem našel smysl. Jen práce, jež v sobě bude mít alespoň něco z toho, jej bude obohacovat, těšit.
Recept na štěstí
„Možná existuje činnost, kterou jste zatím nezkusili nebo se neodvážili zkusit, ale je pro vás ta pravá. Vzpomeňte, co vás těšilo v dětství, v mládí, jaké bylo vaše vysněné povolání, ač jste se z jakýchkoli důvodů vydali jiným směrem. Hledejte to, v čem jste dobří, nač máte talent,“ radí Irena Vrbová. Sedíte osm hodin denně před monitorem a vaším únikem jsou víkendy strávené v kuchyni s cílem upéct něco dobrého? Pokud vás tvorba laskomin těší víc než kancelářská rutina, je asi čas na změnu. Zvažte možnost, že by se vaše vášeň mohla stát vaším povoláním. Co začalo jako hobby, může být zdroj štěstí i obživy. Je vaším denním chlebem fyzicky namáhavá práce přesahující vaše možnosti? Obraťte se na nadřízeného s otázkou na alternativní pozici. Možná najde příjemnou změnu. Není nic špatného přehodnotit svůj profesní život ve prospěch většího komfortu i zdraví.
Vlastní cesta
Každý vnímá svět vlastní optikou. Každého ženou vpřed jiné touhy a sny. „Jsou lidé, kteří by za žádnou cenu neopustili ani fyzicky náročnou práci. Baví je, vidí v ní smysl a neděsí je ani to, když se zvažuje zvýšení věku odchodu do důchodu. Protože tito lidé do důchodu jít ani nechtějí. Chtějí být firmě, společnosti, kde pracují, užiteční i po odpracování povinných let,“ míní Vrbová. Pokud se však v práci necítíte šťastní, není změna nic sobeckého. Hledání cesty, která vás naplní a dodá vám radost, je základ životní spokojenosti a duševní harmonie. Že se odvážíte stát za svými touhami a snahou o smysluplnou práci, je i doklad sebeúcty.
IRENA VRBOVÁ
IRENA VRBOVÁ, zakladatelka konzultační společnosti
Někteří mohou považovat za sobecké, když se věnujeme pouze tomu, co nás naplňuje, a vyhýbáme se aktivitám, které nás netěší. Pokud se zaměříme na to, co pro nás má opravdový význam, a děláme to, co milujeme, prospívá to naší duševní pohodě a osobnímu růstu. Jde o cestu, jak být v souladu se sebou samým i svými hodnotami.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, Irena Vrbová, zakladatelka konzultační společnosti zabývající se vzděláváním i rozvojem majitelů a manažerů menších či středních firem