Nějakou ”náhodou” se podzimní deprese označuje jako SAD. Znamená to seasonal affective disorder - sezonní afektivní porucha. Je to přesně ten sžírající pocit sklíčenosti, apatie, nezájem o cokoliv, touha po sladkém, prokrastinace, beznaděj, nespavost. Zkrátka typické symptomy pro další zamračený podzimní den, kdy vás nic nebaví a nejradši byste celý den koukali v posteli na filmy.

Za vším hledej světlo

Světlo hraje velkou roli v naší duševní pohodě. Čím více ho přes den načerpáme, tím spíš se budeme cítit dobře a budeme mít i dobrou náladu. Jenže na podzim je světla málo, obloha je zatažená a jsme z toho mrzutí. „Splín se může vyznačovat zhoršenou náladou, ztrátou motivace do činností, které nás dříve bavily, nebo třeba nadměrnou únavou. Potkat může kohokoli, obecně ale trpí depresivními stavy více ženy než muži,“ popisuje Kristýna Kafuňková, psycholožka ve zdravotnictví v Centru duševního zdraví při Psychiatrické nemocnici Brno.

Pohyby sluneční soustavy neovlivníte, ale se sebou pohnout dokážete. Snažte se z toho mála slunečního svitu vyždímat, co se dá. I když je déšť a šedivo, i tak máte venku šanci načerpat porci světla vyšší než uvnitř budovy. Přestože jste v místnosti, kde je okno. Procházka příznivě ovlivní jak vaši náladu, tak spánek, a vy se díky tomu budete zákonitě cítit lépe. Když je venku opravdu hnusně, alespoň si doma čtvrthodinku zacvičte, zatancujte, rozpohybujte končetiny. A stoupněte si u toho co nejblíž k oknu, kvůli světlu. Na šmírující sousedy zapomeňte, ti mají dost starostí se svojí depresí.

Dopřejte si a rozmazlujte se

Místo té tyčinky, co na vás mrká a svádí, špatnou náladu vykompenzujte péčí o sebe. Odpočinek a relaxace je pro pozitivní mysl stejně zásadní, ale nepleťte si to s apatickým ležením a přemítáním o (ne)smyslu života. Dobrou náladu navodí svíčky nebo relaxační koupel. Nalijte si do vody bylinnou pěnu, skvělí bojovníci proti stresu jsou tymián a levandule. „Pro intenzivní zážitek je vhodné sáhnout také po éterických olejích do aroma lamp. Eukalyptus, vanilka nebo citron provoní celou místnost a vytvoří příjemnou atmosféru,“ vysvětluje Jiří Peroutka, manažer komunikace mezinárodní sítě drogerií.

Zajít si můžete i na relaxační masáž, třeba takovou, co vaše tělo zároveň i prohřeje - skořicová, čokoládová nebo klasika s lávovými kameny. Odpočinek je důležitý. „Jeho role je přímo klíčová, zvláště v podzimních měsících, kdy se obecně můžeme cítit více unavení. Po klidnějším prázdninovém režimu na nás může stres dopadat o to více a je potřeba si najít činnost, která pomáhá s odreagováním. Ke snížené schopnosti vyrovnávat se se stresem a ponurými podzimními dny může vést i nekvalitní či nedostatečný spánek,“ uvádí psycholožka Kristýna Kafuňková, takže uvolněte svaly a nestresujte se. Pro zdravý spánek se doporučuje sůl z Mrtvého moře a osvědčenou klasikou jsou bylinkové čaje; heřmánek, meduňka. Na splín zkuste i čaj z třezalky.

Cukr a brambůrky vás nezachrání

Odolat svodům nezdravých potravin je těžší než dřív. Léto je v nedohlednu, plavky zahrabané hluboko ve skříni. Proč se snažit, aspoň si dopřeju. Ten šedivý závoj smutku neobalíte v cukrové polevě. Pytlík brambůrek vás neosvobodí z vlastní melancholie. Čím víc vám bude kolísat hladina cukru v krvi, tím větší výkyvy nálad očekávejte. Jezte zdravě, pravidelně a nepokoušejte se držet ani žádné diety. Hladověním si totiž také nepomůžete.

Zaměřte se na potraviny, které přirozeně podporují tvorbu serotoninu; ryby, vejce, luštěniny. Právě jeho nedostatek bývá spojován s depresemi, jelikož se - kromě spousty dalších věcí - podílí na pocitech štěstí a blahobytu. Dále neopomíjejte potraviny obsahující vitamín B, který pomáhá s obnovou energie; brambory, ořechy, avokádo, citrusy. Z doplňků stravy se zaměřte hlavně na vitamín B12. „Vitamín B12 podporuje imunitní systém i nervovou soustavu a přispívá ke snížení únavy a vyčerpání,” doplňuje Jiří Peroutka.

Když všechno selže

Čím dál více odborníků se shoduje na tom, že něco jako diagnóza ”podzimní deprese” ve skutečnosti neexistuje a spíš jsme jen našim stavům potřebovali dát další nálepku. Přece jen se pocity smutku a beznaděje nevyplácí ignorovat, zejména když trvají dlouho. „Pokud příznaky podzimního splínu trvají bez zlepšení déle než dva týdny, je na čase vyhledat odborníka, ideálně psychologa nebo psychiatra. Mohlo by se totiž jednat o závažnější problém, jako je deprese,“ uvádí psycholožka Kristýna Kafuňková.

Zdroj: iGlanc.cz, psycholožka Kristýna Kafuňková, Poradna pro zdraví, DM drogerie

Související články