Stres se stal běžnou součástí našich životů, ale nikdo se jej o to neprosil. Ten špatný a dlouhodobý má totiž na naše tělo negativní dopad. Nedaří se nám kvůli němu dobře spát, soustředit, zhubnout, má vliv na náš tlak, nervy i srdce. Je jen na nás, jak se s ním vypořádáme a každý má svůj vlastní způsob zvládání stresu. Nechcete nic ponechat náhodě? Pak na to jděte vědecky. Technika léčení zvukem je prastará praxe, už domorodé kultury používaly hudbu ke zlepšení zdraví a povzbuzení ducha a tým neurovědců z Velké Británie zjistil, co si máte pustit, aby to fungovalo.

Zdroj: Youtube

Ve stavu beztíže s Marconi Union

Neurovědci ze společnosti Mindlab International ve své studii předkládali účastníkům k řešení obtížné hádanky. Poté porovnávali jejich fyziologický stav s uklidňující hudbou a bez ní. Úplně nejúčinnější se ukázala být píseň Weightless od anglické skupiny Marconi Union, dokázala snížit úroveň úzkosti účastníků až o působivých 65 %. Je dokonce natolik účinná, že ji odborníci nedoporučují poslouchat při řízení za volantem, tak moc uklidňuje.

Za účelem zklidnění ale ve spolupráci se zvukovými terapeuty vznikla. Začíná tempem 60 úderů za minutu (BPM), které odráží průměrnou klidovou tepovou frekvenci dospělého člověka. V průběhu trvání skladby se tempo postupně snižuje na 50 BPM, záměrně, aby posluchače přivedla ke klidnějšímu stavu, zpomalila tep, snížila tlak. Do auta tedy ne, ale na uspání dítěte je skvělá. Poněkud skepticky se k tomu staví Kathleen Howland, profesorka hudby na Berklee College v Bostonu. „Nemůžete mít jednu skladbu, která by vyhovovala všem. Závisí na osobních preferencích, kultuře a prostředí, to má vliv na to, jak tóny zasáhnou ucho člověka. Co se líbí milionu, nemusí se líbit mně.”

Na druhou stranu má song Weightless všechny předpoklady pro to, aby fungoval. Byly provedené i dvě menší studie. Jedna se zabývala tím, že srovnávala skladbu s běžně předepisovaným sedativem midazolamem. Další porovnávala účinky písně na kvalitu spánku oproti jiné, která plnila funkci placeba. V obou výzkumech výsledky hovořily ve prospěch písně Weightless, a ta narozdíl od léků nemá žádné vedlejší účinky.

10 písní, které zmírní stres a úzkost

Výzkumníci však nezůstali jen u jedné písně, takže si můžete poskládat celý playlist. Deset by vám jich mohlo stačit, jelikož se jedná o ty nejlepší, alespoň z pohledu neurovědy. Do té doby se stihnete zrelaxovat, anebo možná dokonce i usnout.

  1. Marconi Union - Weightless
  2. Airstream - Electra
  3. DJ Shah - Mellomaniac (Chill Out Mix)
  4. Enya - Watermark
  5. Coldplay - Strawberry Swing
  6. Barcelona - Please Don’t Go
  7. All Saints - Pure Shores
  8. Adele - Someone Like You
  9. Mozart - Canzonetta Sull’aria
  10. Rue du Soleil (Caf Del Mar) - We Can Fly

Zdroj: iGlanc.cz, Medium, Psychiatrist

Související články