V odlehlých domácnostech obracejí zrcadla čelem ke zdi, aby náhodou neodrazila neštěstí. V hlubinách starého lesa se otevírají hroby. Neštěstí, které provází pátek třináctého stírá hranice mezi naším a tím druhým světem. Duchové minulosti se vrací, aby nám všem připomněli nesmrtelné důsledky našich činů. Věděli jste, že i Stephen King, autor jedněch z nejlepších hororů, má triskaidekafobii, strach z čísla 13? Nebo že Alfred Hitchcock, mistr hororových filmů, se narodil v pátek třináctého? Jako by to datum snad předurčilo jeho osud…

Něco o pátku třináctého

Pátek 13. je synonymem smůly a neštěstí již dlouho. Už ono číslo třináct je v mnoha kulturách považované za nešťastné, pátek je také braný jako nešťastný den. Kombinace těchto dvou faktorů pak dala za vznik obavám. Některé budovy například vynechávají 13. patro, pokoje s číslem 13 jsou nejmíň žádané, lidé se vyhýbají plánování důležitých událostí, pokud by padly na tento den, a dokonce i letadla se třináctky štítí. Hollywood náš strach ještě přiživuje béčkovými horory. Je to jako mor. Davové šílenství. Když on, tak já taky.

Původ nejasný

Prý to pochází už z dob Kristovy Poslední večeře. Údajně se konala v pátek a účastnilo se jí 13 hostů. Jiní tvrdí, že v tento den ochutnala Eva jablko ze stromu poznání, další že v říjnu 1307 na pátek 13. začal francouzský král Filip IV. hon na templáře, což vedlo k masovému mučení a smrti. S tímto datem si obecně spojujeme mnoho nešťastných událostí. Nebo si jich spíš všimneme? Navzdory všem pověrám a mýtům vázaným k tomuto dni říkají statistiky dopravních nehod, úmrtí, úrazů a přírodních katastrof, že je to den jako každý jiný.

Bude to lepší, když se psychicky naladíte

Na letošní lednový pátek 13. připadlo první kolo prezidentských voleb. A teď mi řekněte: dopadlo pozitivně, nebo smolně? Každý tábor voličů by se přikláněl ke svojí verzi. Na pátku třináctého je vlastně nejhorší to, že už strach může být důvod, proč se ”věci dějí”. „Pokud lidé věří v pověry o pátku 13., pak se domnívají, že jsou v tento den vystavení většímu nebezpečí. V důsledku toho mohou být velice nervózní a roztržití, což může následně vést ke skutečné nehodě. Když se to stane, víra v pověru přirozeně ještě zesílí,” říká skotská psycholožka Caroline Watt.

Funguje to na principu ”co vysíláš, to se ti vrací”, ”co zaseješ, to sklidíš” nebo ”veselá mysl půl zdraví”. Já sama si dodnes živě pamatuji období, kdy jsem se rozešla s milovanou osobou. Tehdy zrovna frčela knížka Tajemství od Rhondy Byrne, která přesně s touto myšlenkou pracuje. Byla jsem fakt hodně v depresi - určitě si to dovedete představit - no a tehdy mi do života přišel snad ten nejvíc depresivní a psychicky nestálý člověk, na jakého jsem mohla narazit. Bum! To byla taková třaskavina, že jsem se hodně rychle začala soustředit na to dobré kolem sebe. A takových situací bych ve svém životě našla mnohem víc.

Samozřejmě to pro spoustu lidí bude vždycky jen náhoda, výplod fantazie a pro ty největší odpůrce další ezoblábol. Tak si vemte příklad ze sázkařů. Pro ně je tento den paradoxně šťastný. Teda ne že by všichni vyhrávali eurojackpot, ale chtějí tomu věřit. Lidé tu smůlu chtějí otočit a sází na štěstí. A když ani to nezvrátí vaše vnitřní nastavení, tak buďte prostě rádi, že je pátek. To přece totiž už z principu nemůže být pro nikoho nešťastné, jelikož končí pracovní týden a začíná víkend. Dejte si super jídlo, otevřete víno a pusťte si k tomu klidně Pátek 13., jestli si potrpíte na ironii, ale pozor na černé kočky, rozbitá zrcadla, rozsypanou sůl nebo žebříky. Nikdy nevíte.

Zdroj: iGlanc.cz, Rexter, Deník

Související články