Kdy je ten správný čas vyhledat párovou terapii?
Párová terapie se hodí pro páry, které mají pocit, že se kolem nějakého tématu točí už příliš dlouho, že se jim samotným nedaří posunout dál a mají tendenci už na druhého rezignovat. Tedy zpravidla, když se řešení nějakého problému opakuje řadu měsíců. Platí ale pravidlo, že čím dříve přijdete, tím lépe.
V době zamilovanosti lidé často přehlížejí nebo nevidí drobnosti, kdy druhý nahlas žvýká, nechává po sobě nepořádek apod. To ale za nějakou dobu může narušovat klid ve vztahu. Jsou i takové „maličkosti“ předzvěstí problému?
Na druhém bude vždy něco, co nám bude vadit. Často se dokonce z vlastností, které jsme na začátku vztahu na druhém obdivovali, stanou ty, které nás iritují. Třeba z takového milého pohodáře se najednou v naší mysli stane nezodpovědný lenoch. Drobné neshody samozřejmě nevadí, dokonce jsou spíš znakem zdravého vztahu. Potíže mívají paradoxně páry, které „žádné problémy nemají“. Hádkám se totiž cíleně vyhýbají, ale nespokojenost samozřejmě nemizí, naopak se kupí až do momentu, kdy papiňák bouchne.
Co když jeden z páru má o terapii zájem, ale druhý ne, a navíc je přesvědčen o tom, že na jeho straně chyba není. Jak partnera přemluvit, aby to alespoň zkusil?
Předpokladem úspěšné párové psychoterapie je samozřejmě motivace obou partnerů. Donucení nefunguje, druhý partner sice pak na terapii dorazí, ale vlastně nespolupracuje. Pomoci může třeba informace, že psychoterapeut je vázán mlčenlivostí, na terapiích se většinou ani s jinými klienty nepotkáte. Nebo to, že podle výzkumů cca pětasedmdesáti procentům párů, co na ni docházeli, pomohla. To je zhruba stejný léčebný efekt, jako má na problémy se srdcem bypass. Chirurgům také nevěříte?
Co od párové terapie můžeme očekávat?
Na prvním sezení si terapeut vyslechne váš příběh, poodkryjete témata, se kterými jste přišli a řeknete si, co od párové terapie očekáváte. Na prvním setkání také většinou zjistíte, zda vám terapeutův přístup vyhovuje a jestli je vám oběma sympatický. Když budete spokojeni, domluvíte se na dalším sezení, které může být zhruba po dvou až čtyřech týdnech. Sezení trvají u většiny kolegů mezi šedesáti až devadesáti minutami. Spolupráce může být krátkodobá, třeba tři setkání, nebo můžete docházet roky.
Jak to tedy funguje?
Výsledkem párové terapie by měli být partneři, kteří si navzájem lépe rozumějí, rozumějí svým motivacím a zároveň společně jako pár rozumějí tomu, jak se dostávají do problémů a naopak, jak jim lze předejít. K tomu se dostáváme terapeutickým rozhovorem, tím, že partneři důvěřuji terapeutovi a sami mají o změnu ve vztahu zájem.
Co si z každé hodiny párové terapie odnášíme? Dostaneme nějaké úkoly, nějaká cvičení, doporučení, co dělat? Nebo se vše odehrává výhradně během terapií a na doma žádné úkoly nemáme?
Odhaduji, že tak u dvou třetin kolegů se dočkáte nějakých úkolů či cvičení na doma. A někteří kolegové si vystačí jen s tím, co se odehraje na sezení. Příkladem takového cvičení může být třeba jen pozorování toho, kdy se vám daří hádku zvládnout rychle nebo kdy jste se s partnerem cítili blízcí… Já většinou tyto úkoly vymýšlím na míru konkrétnímu páru, se kterým pracuji.
Co je důležité pro úspěch terapie? Předpokládám, že když se jeden z partnerů snaží zachránit ztroskotávající vztah, zatímco ten druhý už má začínající vztah někde jinde a jde spíš jen „aby se neřeklo“, úspěch se tím pádem zřejmě nedostaví.
Přesně tak, předpokladem úspěchu je zájem obou partnerů. Nefunguje to samozřejmě v momentě, kdy jeden z partnerů je už o ukončení rozhodnutý, má paralelní vztah a na sezení dochází jen proto, aby to pak u soudu lépe vypadalo.
Stává se, že i přes skutečnou snahu lidí, kteří se opravdu milují a chtějí spolu být, se nepodaří ani na párové terapii vyladit komunikaci takové dvojice, aby spolu mohla nadále fungovat?
Když ji miluješ, není co řešit.
Zdroj: iGlanc.cz, časopis Story, PhDr. Petr Kačena, psycholog, párový terapeut