Život není seriál, aby vám to scenáristé nalajnovali k dobrému konci, byť přes spoustu peripetií. Jen na okraj dodáme, že samozřejmě víme, jak to s panem Božským v Sexu ve městě dopadlo, tam ovšem roli hrály soukromé záležitosti herce Chrise Notha, jehož jisté ženy obvinily z obtěžování. Zpět k našim reálným životům. Jak takový pan Božský vypadá? Hraje trošku hru kočky s myší. Užívá si nadvládu, někdy to nedělá cíleně, ale je prostě takový. Má rád svobodu a je nespoutaný. Ví, že když se kdykoli ozve, vy přicupitáte. A je jedno, jestli jste zrovna ve vztahu, nebo máte roční pauzu.

Zdroj: Youtube

Co je syndrom pana Božského?

Pan Božský je ideální chlap. Žádný nudný patron nebo neomalený buran. Musí mít kouzlo osobnosti, charisma, i když třeba bude leccos předstírat. Roli hraje chemie. Tento koktejl charakteristik nám zamotá hlavu stejně jako série drinků na podařeném večírku. Pan Božský je skutečný gentleman. Zahrnuje nás pozorností, nosí květiny, dárečky, bere nás na výlety, naslouchá nám. Zkrátka ráj na Zemi. Tímto chováním si nás omotá kolem prstu, takže jakmile udělá něco, co vybočuje z vzorce jeho chování, zastaví se nám tep. Nastane-li rozchod, pořád na něj myslíme. Doufáme, že se vrátí. A on se vrátí! A pak znovu a znovu.

Jak pan Božský ubližuje?

Tento typ chlapa nás umí povznést do nebe a stejně tak nás srazí na kolena. A to je velmi tvrdý náraz. Jak to dělá? Jemu nevadí, že s vámi bude jeden den plánovat rodinu, druhý se ale nebude chtít vázat. Když ublíží, nevyklidí z ohleduplnosti pole. Jen se vytratí. Nechá vás i v nejistotě. Aby se mohl vrátit. Když to párkrát udělá a vy vždy povolíte, má u vás jistotu zázemí. Tvrdí, že vás stále miluje. A pak se mu povede další nějaká jobovka. Tento typ mužů může své chování svádět i na psychickou nejistotu, omlouvá se, že to s ním není lehké. Možná se dozvíte i něco o jeho nelehkém dětství. Věty typu „není to se mnou lehké, já asi stejně zůstanu sám“ proběhnou možná také. A co vy? Váš ochranitelský pud vás popožene, ať ho konejšíte. Navíc si budete myslet, že ho změníte. Nejste spasitelka mužů, kteří s ženami cloumají!  

Pan Božský má radar

Tento muž si vás zacyklí do svého života a získá kontrolu nad tím vaším. Kdykoli se ozve, vy poslušně přiběhnete s nadějí, že tentokrát to vyjde. A on to ví. Jen se ještě podívejme do seriálu Sex ve městě a připomeňme si scénu, kdy se Carrie naposledy setká s Božským, než odletí do Paříže. „To mi děláš pokaždý. Pokaždý! Carrie nemůže být šťastná, je na čase přijít a všechno pohnojit!“ Nic to nedefinuje lépe. Pan Božský má radar a v momentu, kdy zase získáte jistotu a máte pocit pevné půdy pod nohama, se objeví ON. I když mu vmetete do tváře, že si s vámi zahrává, vaše vnitřní já volá: „Ale já tě chci zpátky! Chci s tebou být, mít s tebou rodinu a žít spolu navěky.“

Proč vás pan Božský tak ovládá?

Co vás k němu tak poutá? Důvodů může být několik. Velmi často to kupodivu není bezbřehá láska. Když se pan Božský rozhodne vás ze dne na den odkopnout, ani se s vámi už neuvidí, máte pocit, že jste neudělaly tečku za vztahem. Nedostaly jste šanci k tomu říct to poslední i vy. U mnoha z nás, a je jedno, zda jde o ženy či muže, důležitou roli hraje i poslední noc. Když víte, že to nejintimnější děláte naposledy, také tuto kapitolu lépe uzavřete. Ale když opět nemáte možnost? Získáte nejistý pocit, co je špatně, že se najednou odstřihl úplně ve všem. Hůře se s tím srovnáte po emoční stránce. Cloumají s vámi ambivalentní pocity. Na jednu stranu to prožíváte fatálně, že jde o definitivní konec a dotyčného už nikdy neuvidíte. Kvůli tomu, že jste ale nedostaly šanci si vše vyříkat, vidíte v budoucnu naději, že se jednou spolu setkáte a promluvíte si.

Jak se odpoutat od pana Božského?

Důležitou roli může hrát i citová závislost. Tím, že si s vámi pan Božský hraje, ve vás může vyvolat pocit méněcennosti. Máte pocit, že si to ponižování zasloužíte. A tolerujete to, co byste předtím neakceptovaly. Je lepší se z toho bludného kruhu vymanit. Pan Božský ze seriálu neexistuje. Pokud to bude muž v nejlepších letech a v plné síle, svých návratů, útěků, s tím souvisejících nevěr nenechá. Zvolní až později, kdy bude starší a bude rád za pečovatelku. Tak to platí skoro v každém případě. Sundejte proto růžové brýle. Myslete na to, že ten, kdo si hraje s vašimi city, pro vás nemůže být nikdy dobrý partner. Nikdy! Proto se raději odpoutejte od trýznění. Nedávejte dotyčnému šanci a bavte se. Choďte ven s kamarádkami, najděte si nové hobby a koukejte se kolem sebe, abyste našla nového muže. Jeho nesrovnávejte s panem Božským. Nemusí být tak nápaditý. Buďte ráda, že se neotočí za každou sukní. Myslíte na Božského, protože se bojíte, že jiný muž nebude tak zábavný? Myslíme, že snad nechcete zažít něco podobného. Pan Božský není muž pro život, je pro chvilkové užívání si. Pak ho nechte jít dál. On se musí vyrovnat se svým bohémským životem, jej mu nesrovnáte vy. Nedržte v sobě i v něm naději, že on má ve vašem srdci stále místo. Vždyť on to jedno místo přece ani nehledá.

Zdroj: iGlanc.cz, Her Campus, The Odyssey Online, The National Interest

Související články