Jakmile odbije půlnoc a vypijeme poslední doušek silvestrovského šampaňského, všechno se změní. Oprava. My si myslíme, že se všechno změní. Kontrolka v hlavě bije na poplach a my podlehneme tomu momentálnímu osvícení, a začneme slibovat. Já slibuju, že od příštího roku budu víc cvičit, přestanu kouřit, naučím se mandarínsky, obepluju svět na voru, zastavím hladomor a konečně přečtu všechny knihy ve svojí knihovně. Novoroční předsevzetí jsou fuška, ale stejně je každý rok oprášíme, abychom na ně po pár dnech mohli zase zapomenout. Tohle jsou ta nejčastější a neříkejte, že se v žádném z nich nenajdete.
1. Zhubnu a budu jíst lépe
Jedno z nejvýznamnějších předsevzetí. Hlavně po Vánocích, kdy máme výčitky ze všech těch čuňačin, co naše tělo muselo strávit. Jíst zdravě, pestře a vyváženě, to je snem mnoha z nás. Vyvážená strava hraje klíčovou roli v udržení zdraví a celkové pohody. Je to cesta jak k udržení hmotnosti, tak prostředek pro prevenci onemocnění, posílení imunity a na podporu energie.
Určitě na tomto předsevzetí není nic špatného, ale zkuste zdravé potraviny zařazovat postupně. Nejdřív v menší míře, hrajte si se surovinami, více vařte doma, méně jezte po restauracích a časem si zdravý životní styl osvojíte přirozeně. „Ve vašem jídelníčku by neměly chybět potraviny, které jsou klíčové pro správné fungování organismu a přispívají normální činnosti nervové soustavy, svalů a tvorbě kolagenu. Mezi takové potraviny patří například ananas, citron, ořechy a listová zelenina,“ radí David Buchta, propagátor zdravého životního stylu.
2. Budu cvičit
Na plné posilovny na začátku ledna v porovnání s koncem ledna vznikla celá řada vtipů. A kdo chodí cvičit pravidelně po celý rok, ten se sportovištím právě v tomto období raději chytře vyhýbá. Naštěstí je to vždy jen momentální stav, který brzy odezní. Cvičení úzce souvisí s prvním předsevzetím o hubnutí a stravě. Jedno by nemělo být bez druhého.
Jestli chcete začít cvičit, začněte hned. Nečekejte na pondělí, na prvního v měsíci ani na nový rok. „Pravidelná fyzická aktivita podporuje metabolismus a zvyšuje přísun kyslíku do svalů. Cvičení stimuluje svaly a způsobuje mikrotraumata, čímž vyvolává reakci těla na opravu a regeneraci a podporuje tak produkci testosteronu. Podle Americké kardiologické asociace byste měli zařadit alespoň 150 minut kardiovaskulárního cvičení střední intenzity nebo 75 minut kardiovaskulárního cvičení vysoké intenzity každý týden. Můžete také zařadit vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT), který zahrnuje krátké intervaly intenzivního cvičení s krátkými odpočinky,“ říká David Buchta.
3. Omezím alkohol a přestanu kouřit
Dovolte mi se zasmát. Omezit alkohol nebo přestat pít úplně, do toho seknout s cigaretami. Nelze si vybrat horší čas než právě silvestrovskou noc. Tím už jsou obě tahle předsevzetí odsouzena k záhubě, protože je vlastně hned s odbitím půlnoci porušíte. Já vím, co si teď říkáte. Však to jako bude platit až ve chvíli, kdy se probudím s kocovinou a prokouřenými plícemi. Jenže jak se vám udělá líp, většina lidí dojde k závěru, že už jsem to stejně porušil, takže své lepší já odložím zkrátka na někdy jindy.
4. Méně času na sítích, více času s rodinou
Určitě nejste první ani poslední, kdo denně na sociálních sítích tráví víc času, než je zdrávo. Na to mám pro vás jeden tip, a sice digitální minimalismus. Spočívá v tom, že se naučíte digitální technologie opět používat k tomu, pro co byly vynalezené. Mají přece sloužit ony nám, ale v praxi jsme jejich otrokem. Ovládají nás. Digitální minimalisté se soustředí pouze na ty služby a aplikace, které jim skutečně přinášejí užitek a mají smysl.
Anebo máte druhou možnost, proniknout do světa IT technologií hlouběji a posunout své dovednosti dál, abyste z nich opět měli užitek. Kdo ví, možná z prokrastinace na sítích nakonec bude vaše nová obživa. „Programování vám umožní získat lepší povědomí o tom, jak počítače a software fungují, o technologických trendech a kyberbezpečnosti. Zároveň vám může zvýšit vaši schopnost efektivně komunikovat a pracovat s technologicky orientovanými lidmi a organizacemi. Pro začátek si ujasněte, čeho chcete dosáhnout a podle toho si nastavte svůj učební plán,“ radí Jana Večerková, zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování.
5. Čas na sebe a naučit se něco nového
Opět jedna z věcí, kterou chceme udělat pro sebe a měli bychom, ale velmi snadno zase spadneme do stereotypu. Rovnováha mezi prací a osobním životem, čas na odpočinek a regeneraci, rozvíjení vlastních dovedností a zájmů, to vše je nezbytné pro naši pohodu.
Dosáhnout toho není nemožné, jen se musíte na doporučení Davida Buchty naučit tyto okamžiky plánovat a dávat jim stejnou váhu jako pracovním povinnostem. „Důležité je umět relaxovat, ideálně si najít vhodného koníčka, který vás naplňuje a zároveň si při něm odpočinete a na chvíli zapomenete na každodenní povinnosti a starosti. Zní to jednoduše, ale pro mnoho lidí je to problematické. Klíčové je dostatečně odpočívat. Vedle koníčků a relaxace byste měli udržovat dobré vztahy v rodině, na pracovišti a mezi kamarády. Někdy to není jednoduché, ale minimálně byste se měli o tento stav pokusit.”
Než i tohle novoroční předsevzetí zakopete šest stop hluboko, protože se v tom zkrátka zase zamotáte, uvědomte si, že rovnováha mezi prací a osobním životem není statický stav, ale spíš dynamický proces. Vyžaduje trvalý závazek a neustálé úpravy. Stanovte si hranice a těch se držte.
Zdroj: iGlanc.cz, propagátor zdravého životního stylu David Buchta, Jana Večerková - zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování